Materiály k mediálnímu vzdělávání 

K mediálnímu vzdělávání nabízíme řadu materiálů. Mezi nimi jsou dokumentární filmy k různým mediálním tématům, metodické příručky, publikace nebo analýzy mediálních sdělení podle metodické koncepce "5 klíčových otázek".  Při přípravě materiálů dbáme na jejich praktickou využitelnost ve výuce.

Děti online (Zachy)Audiovizuální lekce

Nabízíme víc než 50 audiovizuálních lekcí rozdělených do 10 tematických okruhů: Mediální vzdělávání pro 1. stupeň ZŠ, Kovyho mediální ring, Zpravodajství a publicistika, Fake news a dezinformace, Sociální sítě a internet, Rizika kyberprostoru, Reklama a marketing, Propaganda, Současná ruská propaganda, Komunistická propaganda.

 

Každá AV lekce obsahuje dokumentární film (případně jiný audiovizuální materiál), aktivity do hodin a informační text k dané problematice. Informační texty vytvářejí odborníci, aktivity vznikají  ve spolupráci s vyučujícími a před zařazením na web procházejí pilotním testováním. 

Být v obraze 2 (2019)Publikace a metodické příručky

V roce 2007 jsme vydali první sadu (metodickou příručku + dokumentární filmy na DVD) k mediálnímu vzdělávání s názvem Být v obraze. Další publikace reagující na potřeby vyučujících následovaly. 

5 klíčových otázekMetodická koncepce "5 klíčových otázek"

Svět médií a internetu se překotně vyvíjí. Důsledkem je stále větší množství mediálních sdělení, se kterými se dennodenně setkáváme. Jak posoudit jejich důvěryhodnost? Vyzkoušejte "5 klíčových otázek" - je to jednoduchý nástroj, který se dá použít na textová i audiovizuální sdělení. Podívejte se na příklady analýz konkrétních mediálních sdělení

 

Metoda "5 klíčových otázek" vede žáky k tomu, aby kriticky přemýšleli o tom, co čtou, co vidí nebo co poslouchají.

7 analýzAnalýzy mediálních sdělení

Podívejte se na na příklady analýz různých mediálních sdělení podle metodické koncepce "5 klíčových otázek".

Sada opravdických plakátů

Devět plakátů hravou a interaktivní formou přibližuje různá mediální témata. Doprovází je texty, které přináší základní informace k tématům jednotlivých plakátů spolu s odkazy na výukové aktivity.

6. Je tam přece obrázekTipy, jak na internetu nenaletět 

Nechat se na internetu napálit je velmi snadné. Co s tím? Existují nějaké indicie, jak poznat zprávy, které se námi snaží manipulovat? Následujících 8 tipů by nám mělo pomoci.