DigiStories: Nela

Výuková videohra k tématu kyberšikany

DigiStories: Nela je videohra, díky které lze ve výuce otevřít téma kyberšikany interaktivní a poutavou formou. Hra realisticky ukazuje průběh kyberšikany, vtáhne účastníky do děje a žáci pochopí podobu i následky kyberšikany prostřednictvím vlastního prožitku.


Základní informace o výukové videohře DigiStories: Nela

Nela a Anežka jsou dlouholeté kamarádky. Chodí spolu do třídy, často se navštěvují a často spolu komunikují na sociálních sítích. Nela ráda natáčí videa a má již vybudovanou základnu sledujících. Na jedno takové natáčení si pozve i Anežku. Jak to dopadne? A jak se změní jejich vztah?

Ilustrativní příběh Nely poukazuje na fenomén dnešní doby – velká část života dětí se přesunula do online prostředí. Skryti za nicneříkajícími přezdívkami se mohou stát kýmkoliv, na sociálních sítích mohou ostatní neomezeně chválit i urážet. Napsat nenávistný či zesměšňující komentář může být pro někoho zábavné a uvolňující, jenže hranice mezi vtipem a kyberšikanou je tenká.

  • Hra je součástí audiovizuální lekce DigiStories: Nela a je vhodná pro žáky ve věku 11–15 let.
  • Hra není určena jako samostatný výukový materiál, proto je třeba v hodině pokračovat reflexí a následnou diskuzí. Všechny doporučené aktivity jsou k dispozici v lekci.
  • Při probírání lekce je vhodné přizvat do výuky školního psychologa/psycholožku. Může se stát, že se někteří žáci s podobným zážitkem jako ve hře setkali a hraní hry v nich může vyvolat nepříjemné vzpomínky či pocity.

Zahrajte si videohru DigiStories: Nela

Pracovat s hrou ve výuce mohou všichni uživatelé přihlášení na našem portále JSNS.CZ.


Kyberšikana

Termínem kyberšikana označujeme psychickou šikanu v digitálním prostředí, která má za následek ublížení, zesměšnění,
ztrapnění nebo jiné poškození oběti. Probíhá pomocí informačních a komunikačních technologií (např. pomocí mobilu nebo
sociálních sítí).

Výzkum JSNS ukazuje, že čtyři z pěti škol mají zkušenost s kyberšikanou.

Kyberšikana je velice složité a závažné téma, které je obtížné vysvětlit formou standardní frontální výuky. Výuková videohra DigiStories: Nela se odehrává v chatu na sociální síti - v prostředí, které je žákům velmi blízké. Hra díky svému interaktivnímu a poutavému prostředí vtáhne žáky do děje a v roli hlavní hrdinky příběhu si tak mohou na vlastní kůži prožít, jaké je potýkat se s šikanou na internetu. Prožitkové aktivity tohoto typu mají dlouhodobý edukativní efekt a umožňují zažít situace v bezpečném prostředí.

Autoři hry

Videohru DigiStories: Nela připravil tým vzdělávacího programu JSNS ve spolupráci s oceňovaným herním studiem Charles Games.

Partneři hry

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.