5 klíčových otázek – metodická koncepce

Svět médií a internetu se překotně vyvíjí. Důsledkem je stále větší množství mediálních sdělení, se kterými se dennodenně setkáváme. Jak ale posoudit jejich důvěryhodnost?

Metodická koncepce 5 klíčových otázek (a doplňujících podotázek) rozvíjí schopnost nahlížet na mediální sdělení kriticky. Je to velmi jednoduchý nástroj, který se dá použít na textová i audiovizuální sdělení a ani za několik let nepřestane být aktuálním.

Kritičnost je důležitá, nesmí ale směřovat do pasti absolutní nedůvěry ke všemu a ke všem. Některá mediální sdělení obsahují kvalitní informace a důvěru si zaslouží. Odpovědi na těchto 5 základních otázek nám pomohou rozpoznat důvěryhodná sdělení od těch manipulativních.

Seznamte žáky s jednotlivými otázkami pomocí pořadu Kovyho mediální ring či hravých plakátů a pracujte s nimi v hodině s připravenými příklady konkrétních mediálních sdělení. 

Kovyho mediální ring

Z metodické koncepce 5 klíčových otázek vychází i...
Rozbalit

Kovyho mediální ring

Z metodické koncepce 5 klíčových otázek vychází i pětidílný pořad Kovyho mediální ring. Průvodce pořadem, youtuber Kovy, se ptá (KDO?, CO?, KOMU?, JAK? a PROČ?) a přináší divákům praktické tipy, jak se zorientovat v komplikovaném světě médií.

Zavřít

×

Jak se ptát - 5 klíčových otázek pro mladší žáky

Koncepci 5 klíčových otázek můžete představit...
Rozbalit

Jak se ptát - 5 klíčových otázek pro mladší žáky

Koncepci 5 klíčových otázek můžete představit žákům již na základní škole, stáhněte si metodickou nástěnku zjednodušených otázek.

Zavřít

×
Všech pět (otázek) pohromadě

Jak se ptát - 5 klíčových otázek pro starší žáky

Stáhněte si přehlednou tabulku se všemi 5 klíčovými...
Rozbalit
Všech pět (otázek) pohromadě

Jak se ptát - 5 klíčových otázek pro starší žáky

Stáhněte si přehlednou tabulku se všemi 5 klíčovými otázkami a podotázkami pro analýzu mediálních sdělení ve třídě nebo metodickou nástěnku Všech pět (otázek) pohromadě.

Zavřít

×

Analýzy mediálních sdělení

Pracujte v hodině s připravenými příklady pro...
Rozbalit

Analýzy mediálních sdělení

Pracujte v hodině s připravenými příklady pro žáky základních nebo středních škol k vlastní analýze jakéhokoliv mediálního sdělení. Analýzy pomáhají rozvíjet kritické myšlení, vedou žáky k tomu, aby přemýšleli o tom, co čtou, co vidí nebo co poslouchají.

Zavřít

×

Plakáty 5 klíčových otázek

Prohlédněte si sadu plakátů 5 klíčových...
Rozbalit

Plakáty 5 klíčových otázek

Prohlédněte si sadu plakátů 5 klíčových otázek. Součástí každého plakátu je krátké cvičení a otevřená otázka pro evokaci diskuze.

Zavřít

×

 

               Chci odebírat Bulletin

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.