Týdny mediálního vzdělávání 2023 - probíhá registrace

22. května–16. června 2023

Nezávislá seriózní média dodržující profesní a etické standardy jsou pilířem demokratické a soudržné společnosti. Pro většinu českých žáků a studentů jsou však hlavním zdrojem informací sociální sítě a kamarádi a poslední výzkumy z let 2020 a 2022 ukazují, že tradičních médií využívají stále méně a klesá i důvěra v ně.   

Během letošních Týdnů mediálního vzdělávání se zaměříme na to, jak vznikají zprávy, co obnáší poctivá novinářská práce, v čem spočívá její hodnota a jak média analyzovat. Pojďte si společně s námi klást pět klíčových otázek a rozvíjet mediální gramotnost a kritické myšlení žáků a studentů.

Registrujte se do 30. dubna

Jak se zapojit do Týdnů mediálního vzdělávání

Týdny mediálního vzdělávání jsou určeny žákům všech základních a středních škol.  Zapojit se mohou školy, které se mediální gramotnosti věnují dlouhodobě i nováčci mediálního vzdělávání.  

Po tříleté covidové pauze můžete letos uspořádat debatu s novinářem přímo ve vaší třídě nebo se vydat na exkurzi do redakce.  

Jak se zapojit krok za krokem

Přihlášeným školám nabízíme: 

  • Debatu s novinářem přímo ve vaší třídě  (kapacita debat je naplněna a je možno se přihlásit jako náhradník)

  • Exkurzi do redakce (kapacita exkurzí je naplněna a je možno se přihlásit jako náhradník)

  • Bonusový balíček obsahující sadu nových výukových plakátů a dalších materiálů dle vlastního výběru 

  • Závěrečný seminář pro učitele, který proběhne 13. června v Praze (kapacita semináře je naplněna a je možno se přihlásit jako náhradník)

  • Streamovanou úvodní debatu: Kvalitní novinařina v době umělé inteligence, která proběhne 23. května od 10:00

Kapacita nabízených aktivit je limitovaná časovými možnostmi novinářů a po jejím vyčerpání vás zařadíme na seznam náhradníků. 

Podívejte se na kompletní nabídku

Úvodní debata: Kvalitní žurnalistika v době umělé inteligence

V úterý 23. května od 10:00 proběhne úvodní debata s novináři na téma Kvalitní žurnalistika v době umělé inteligence

Debata bude streamovaná a k dispozici bude i její záznam. Odkaz na stream a instrukce jak se připojit, budou včas zveřejněny.

Seznam hostů a okruh témat v následujících týdnech upřesníme. 


Komu jsou Týdny mediálního vzdělávání určeny? 

Týdny mediálního vzdělávání (TMV) jsou pro žáky základních a středních škol. Připravené materiály mohou zdarma využít jak vyučující, tak rodiče (a to buď ve spolupráci s učiteli, anebo zcela samostatně – prostě si materiály společně projít doma s dětmi). Letos se koná již sedmý ročník TMV.

Co je cílem Týdnů mediálního vzdělávání?

Média prostupují všemi sférami našeho života a čerpáme z nich většinu informací. Rozvoj digitálních technologií klade na všechny, kteří se chtějí v mediálním světě orientovat a sebejistě pohybovat, stále vyšší nároky. Jsou k tomu potřeba znalosti a dovednosti, které spadají do oblasti mediálního vzdělávání. 
Týdny mediálního vzdělávání pořádáme s cílem rozvíjet mediální gramotnost a posilovat kritické myšlení žáků a studentů základních a středních škol v celé České republice.

 

Pokud máte jakýkoli dotaz, napište nám na e-mail: tmv@jsns.cz, nebo volejte na tel.:+420 731 690 964 (dostupné po-pá od 10:00–16:00).


Zapojené redakce


 

Partneři projektu