Doporučení pro rodiče dětí 16-19 let

Doporučení pro rodiče

6 - 10 let

11 - 15 let

16 - 19 let

Dospívajícím od 16 do 19 let je určena série videí Mediální ring 2, které se věnují pokročilejším tématům, jako jsou zpravodajství, dezinformace nebo vliv sociální sítí na sebevědomí a mentální zdraví. 

Na videa navazuje pět interaktivních online kurzů mediálního vzdělávání, kterými provází reportér a youtuber Janek Rubeš. Obsah kurzů a tipy jak s nimi pracovat najdete v Průvodci online kurzy.  

Získané znalosti a úroveň mediální gramotnosti si mohou děti na závěr otestovat v MQtesteru (2. a 3. úroveň).

 

Seznam témat: 

Zpravodajství 

 • Klíčová témata: zpravodajství, žurnalistika, novinářské hodnoty, fakticita, relevance, důvěryhodnost

Doporučený postup

 1. Podívejte se na video Mediální ring 2: Zpravodajství, které představuje principy kvalitní novinářské práce a její důležitost pro demokracii. 

 2. Projděte si související online kurz Zpravodajství – Jak poznat kvalitní zprávy od těch vylhaných?ve kterém si vyzkoušíte přípravu reportáže a seznámíte se s novinářskými hodnotami a postupy. 

 3. Natrénujte si některé aspekty novinářské práce pomocí výukových plakátů Zpravodajský DJ a Kouzelná moc titulku.

 4. Pro starší děti je určeno video Co si myslíme, že si myslí odborníci (a jak se pleteme) týkající se reprezentace názorů v médiích a jejich vlivu na veřejné mínění.

 

Manipulace a dezinformace

 • Klíčová témata:  falešné zprávy (fake news), hoax, dezinformační kampaně, důvěra, fakta a názory, ověřování zdrojů, parodie a satira

Doporučený postup

 1. Podívejte se na video Mediální ring 2: Dezinformace, které na konkrétních příkladech ilustruje vznik a šíření falešných zpráv. Novinář Martin Veselovský představí praktické rady, jak odlišit kvalitní zpravodajství od polopravd a konspiračních teorií.

 2. Projděte si společně související online kurz o dezinformacích s podtitulem Jak nenaletět fake news?, během kterého si nacvičíte základní postupy pro rozpoznávání dezinformací.

 3. Na závěr si zahrajte Dezinformační hru, ve které se snažíte vyhrát volby šířením dezinformací. 

 

Sociální sítě a bezpečná komunikace

 • Klíčová témata: sociální sítě, sociálně bubliny, krádež identity, falešné profily, digitální stopa

Doporučený postup

 1. Podívejte se na video Mediální ring 2: Kyberbezpečí zaměřené na bezpečné chování na internetu.

 2. Projděte si Online kurz Kyberbezpečí s podtitulem Jak se lépe chránit v kyberprostoru?, který dospívající seznamuje se vznikem a fungováním digitální stopy. Při plnění praktických úkolů se učí zvažovat důsledky svého působení na internetu. 

 3. Promítněte si video Mediální ring 2: Sociální bubliny o tom, jaké dopady může mít konzumace obsahu řízeného algoritmy na náš obraz světa a jak může vést až k radikalizaci společnosti.

 4. Online kurz Sociální bubliny s podtitulem Jak fungují mechanismy sociálních sítí? umožní dětem vyzkoušet si, jak souhlasné nebo nesouhlasné názory ovlivňují jejich vlastní myšlení a komunikaci. 

 

Marketing a reklama

 • Klíčová témata: marketing, reklama, sběr osobních dat, přesvědčovací techniky, influenceři, algoritmy

Doporučený postup

 1. Podívejte se na video Mediální ring 2: Reklama a marketing, které dospívající seznamuje s přesvědčovacími strategiemi reklam.

 2. Projděte si Online kurz Marketing a reklama, kde si můžete vyzkoušet rozpoznat placenou reklamu nebo se vžít do role podnikatele propagujícího své zboží. 

Propaganda a cenzura

 • Klíčová témata: propaganda, dezinformace, informační válka, trolling, manipulace, důvěra, cenzura

Doporučený postup

 1. Podívejte se na AV lekce, které vznikli ještě před ruskou invazí na Ukrajinu. Reportáž České televize 2015: Rusko-ukrajinská informační válka popisuje fungování ruské propagandy. Video Ruská propaganda v Česku se pak zaměřuje na specifika informační války v českém digitálním prostoru. 

 2. Ruské propagandě v souvislosti s invazí na Ukrajinu se věnuje video 2022: Ruská informační válka. 

 3. Podívejte se také na ukázky dobové propagandy ve výukovém plakátu S propagandou na věčné časy.

 4. Projděte diagram v plakátu Trollím, tedy jsem a ujistěte se, že nejste jedním z trollů, kteří devalvují komunikaci na internetu a jsou snadno zneužitelní v probíhající informační válce . 

 5. Podívejte se na nový snímek Karla Strachoty 1989:Chceme dýchat, který je založený na archivních záběrech a dobových materiálech, včetně konkrétních mediálních sdělení. Film dokumentuje normalizační každodennost a zobrazuje také fungování cenzury a zásahy komunistického režimu do kultury a svobody projevu.