Online kurzy mediálního vzdělávání

Pět témat, pět interaktivních videokurzů

Online kurzy mediálního vzdělávání je série pěti interaktivních videokurzů určených do výuky pro žáky ve věku 13–17 let.

Kurzy zábavnou a poutavou formou představují pět aktuálních témat mediální gramotnosti, a to dezinformace, kyberbezpečí, zpravodajství, marketing a reklamasociální bubliny.

 

ONLINEKURZY.JSNS.CZ

Rozvíjejte mediální gramotnost svých žáků pomocí online kurzů

  • Dezinformace - Jak nenaletět fake news?
  • Kyberbezpečí - Jak se lépe chránit v kyberprostoru?
  • Zpravodajství - Jak poznat kvalitní zprávy od těch vylhaných?
  • Marketing a reklama - Jak poznat reklamní manipulace?
  • Sociální bubliny - Jak fungují mechanismy sociálních sítí?

Každý kurz je zpracovaný tak, aby ho žáci stihli dokončit během jedné vyučovací hodiny. Součástí série je i krátká a zábavná dezinformační hra, díky níž žáci snadno pochopí problematiku šíření dezinformací a ovlivňování médií. Zabere 5-10 minut.

  • BONUS: Dezinformační hra - Zahraj si na šiřitele dezinformací a vyhraj volby!

Online kurzy mediálního vzdělávání jsou zpracovány interaktivní a zábavnou formou. Žáci během každého videokurzu sledují vzdělávací videa, chatují s průvodcem, plní cvičení, odpovídají na otázky a přemýšlí nad tím, co si z kurzu odnáší.

Všechny kurzy jsou dostupné zdarma na webu onlinekurzy.jsns.cz. Jediné, co potřebujete k jejich využití ve výuce, je připojení k internetu. Témata kurzů jsou na sobě obsahově nezávislá, a tak s žáky můžete projít jen jeden kurz anebo jim představit všechna témata v libovolném pořadí.
 

Prozkoumejte Online kurzy mediálního vzdělávání

Základní informace o kurzech

 

Samostatný výukový materiál

Cílem Online kurzů mediálního vzdělávání je poskytnout pedagogům samostatný výukový materiál, díky kterému mohou kdykoliv začít nebo pokračovat s výukou mediální gramotnosti. Jednoduše a zábavně.

Do výuky i na doma

Kurzy jsou vhodné pro žáky od 13 do 17 let a lze je využít přímo ve své výuce, během suplování anebo je zadat žákům v rámci domácí přípravy. Žáci si kurzy prochází sami na vlastních zařízeních, délka každého kurzu je v průměru 30–40 minut.

Kurzy provází youtuber a reportér Janek Rubeš. Zároveň se v kurzech objevují videa z pořadu Mediální ring 2.

Jasná metodika a jednoduché ovládání

Vznik kurzů byl pravidelně konzultován s pedagogy a před spuštěním projektu byly kurzy testovány ve více než 30 vyučovacích hodinách napříč školami v České republice. Na základě zpětné vazby vznikla stručná metodická doporučení a jednoduchý manuál k ovládání kurzů.

 

Galerie - ukázky z kurzů


Autoři kurzů

Online kurzy mediálního vzdělávání připravil tým vzdělávacího programu JSNS ve spolupráci s experty na e-learning Educasoft Solutions, s. r. o.

Projekt vznikl v roce 2022 díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky a sbírce Lepší škola pro všechny.

Partneři kurzů

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.