Online kurzy mediálního vzdělávání

Pět témat, pět interaktivních videokurzů

Online kurzy mediálního vzdělávání je série pěti interaktivních videokurzů určených do výuky pro žáky ve věku 13–17 let.

Kurzy zábavnou a poutavou formou představují pět aktuálních témat mediální gramotnosti, a to dezinformace, kyberbezpečí, zpravodajství, marketing a reklamasociální bubliny.

 

ONLINEKURZY.JSNS.CZ

Rozvíjejte mediální gramotnost svých žáků pomocí online kurzů

  • Dezinformace - Jak nenaletět fake news?
  • Kyberbezpečí - Jak se lépe chránit v kyberprostoru?
  • Zpravodajství - Jak poznat kvalitní zprávy od těch vylhaných?
  • Marketing a reklama - Jak poznat reklamní manipulace?
  • Sociální bubliny - Jak fungují mechanismy sociálních sítí?

Každý kurz je zpracovaný tak, aby ho žáci stihli dokončit během jedné vyučovací hodiny. Součástí série je i krátká a zábavná dezinformační hra, díky níž žáci snadno pochopí problematiku šíření dezinformací a ovlivňování médií. Zabere 5-10 minut.

  • BONUS: Dezinformační hra - Zahraj si na šiřitele dezinformací a vyhraj volby!

Online kurzy mediálního vzdělávání jsou zpracovány interaktivní a zábavnou formou. Žáci během každého videokurzu sledují vzdělávací videa, chatují s průvodcem, plní cvičení, odpovídají na otázky a přemýšlí nad tím, co si z kurzu odnáší.

Všechny kurzy jsou dostupné zdarma na webu onlinekurzy.jsns.cz. Jediné, co potřebujete k jejich využití ve výuce, je připojení k internetu. Témata kurzů jsou na sobě obsahově nezávislá, a tak s žáky můžete projít jen jeden kurz anebo jim představit všechna témata v libovolném pořadí.
 

Prozkoumejte Online kurzy mediálního vzdělávání

Základní informace o kurzech

 

Samostatný výukový materiál

Cílem Online kurzů mediálního vzdělávání je poskytnout pedagogům samostatný výukový materiál, díky kterému mohou kdykoliv začít nebo pokračovat s výukou mediální gramotnosti. Jednoduše a zábavně.

Do výuky i na doma

Kurzy jsou vhodné pro žáky od 13 do 17 let a lze je využít přímo ve své výuce, během suplování anebo je zadat žákům v rámci domácí přípravy. Žáci si kurzy prochází sami na vlastních zařízeních, délka každého kurzu je v průměru 30–40 minut.

Kurzy provází youtuber a reportér Janek Rubeš. Zároveň se v kurzech objevují videa z pořadu Mediální ring 2.

Jasná metodika a jednoduché ovládání

Vznik kurzů byl pravidelně konzultován s pedagogy a před spuštěním projektu byly kurzy testovány ve více než 30 vyučovacích hodinách napříč školami v České republice. Na základě zpětné vazby vznikl průvodce Online kurzy mediálního vzdělávání, v němž naleznete všechny podstatné informace o kurzech, metodická doporučení a manuál k ovládání.

 

Galerie - ukázky z kurzů


Autoři kurzů

Online kurzy mediálního vzdělávání připravil tým vzdělávacího programu JSNS ve spolupráci s experty na e-learning Educasoft Solutions, s. r. o.

Projekt vznikl v roce 2022 díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky a sbírce Lepší škola pro všechny.

Partneři kurzů