7. Trollím, tedy jsem

Setkání s trollem není nikdy nic příjemného. Nejde jen o pohádky, ale i o reálný svět internetu. V této kapitole popisujeme, jak internetové trolly poznat, jak se jejich trolling projevuje a jaké má důsledky.

  Plakát ke stažení: JPG, PDF

 

  Řešení plakátu najdete na konci kapitoly.

 

 Informace

Slovo trolling původně označovalo způsob rybolovu, při němž lovci táhli návnadu a sítě místy, kde očekávali největší výskyt kořisti. Na podobném principu funguje i trolling internetový: působí tam, kde je vysoká pravděpodobnost, že se někdo nachytá. Cílem je vyprovokovat emotivní reakci, narušit věcnou diskuzi. Primárně se jedná o činnost, jež má pobavit lidi, kteří vědí, že vyřčené není myšleno vážně. Chápání trollingu se ale postupně rozšířilo obecněji na provokace s cílem vyvolat protireakci a často je spojován i s hrubými nadávkami a napadáním.

Typické je vytváření speciálních facebookových stránek, které plní provokativním obsahem. Mezi nejznámějšími (nyní již většinou zrušenými) byly například: Maminky s kočárkem nepatří do MHD, Nesnáším vozíčkáře, Den šikanování tlustých dívek nebo Rádi týráme psy a kočky. Vše potvrzuje základní princip trollingu spočívající ve vyvolání emocionální reakce a v provokaci nic netušících obětí. Podobné stránky jsou hlavně vychytralou pastí, která útočí na základní etické a morální hodnoty společnosti. Za celou akcí většinou stojí malá, předem domluvená skupina, která se tváří, že dané stanovisko zastává, nicméně její motivace většinou spočívá v pobavení sebe sama, případně dalších lidí, kteří konkrétní „recesi“ chápou.

Agent s povolením trollit

Znepokojujícím fenoménem je však využití trollingu v internetových diskuzích jako propagandistického nástroje. Známý je případ ze současného Ruska – v petrohradském Centru pro internetový výzkum se rodí tisíce falešných účtů, které na diskuzních fórech a sociálních sítích šíří prokremelskou propagandu. V institutu pracují stovky zaměstnanců v nepřetržitém provozu. Přispívají do internetových fór, kde podle přesného zadání zasahují do diskuzí a pracují ve skupinách s předem danými rolemi. Jeden z nich vystupuje v roli kritika ruského establishmentu a provokatéra a ostatní mu oponují.
 

Tipy do výuky

AV lekce – Asociální síť

Hlavní protagonista filmu Asociální síť pátrá po hranici mezi trollingem a kyberšikanou a seznamuje nás s několika konkrétními příběhy lidí, kteří tento jev zažili na vlastní kůži – jak na straně agresorů, tak na straně obětí.

AV lekce – Svět podle Russia Today

Ve filmu nás významní světoví novináři a odborníci na média včetně bývalých i současných zaměstnanců Russia Today nechávají nahlédnout do zákulisí média, které namísto objektivního zpravodajství předkládá světu informace čistě v souladu s politikou ruské vlády. Aktivita Trollové nastíní žákům systém práce internetových trollů najatých ruskou vládou k šíření propagandy.

 

Užitečné odkazy

Úvod do boje s internetovým trollingem (www.e-bezpeci.cz/index.php/temata/dali-rizika/296-uvod-do-trollingu) – Praktické rady, jak se zbavit trolla, když jeho chování překročí únosnou hranici.
 

Řešení

Co vám v testu vyšlo?

  • Antitroll: S trollingem nechcete mít nic společného, možná ani nevíte, kdo to troll je. Jen tak dál, do sekce komentářů raději ani nechoďte, za vaši pozornost nestojí.
  • Trollský učeň: S každým novým příspěvkem se učíte, jak ostatní diskutující naštvat a jak v diskuzi vyvolat chaos. Přestaňte dřív, než bude pozdě, internet nepotřebuje další zlomyslné výlevy.
  • Troll: Je to tak, jste troll. Na tom není nic dobrého, podle psychologů trollové projevují vysokou míru psychopatického chování a vzrušuje je chaos. Je možné, že mimo internet jste milý člověk, ale jakmile vstoupíte na síť, stane se z vás potměšilý tvor. Nechte toho, internetu vaše škodolibost chybět nebude.
  • Trollské krmivo: Každý troll potřebuje nakrmit, aby mohl žít. Bez těch, kdo na jeho příspěvky reagují, nemá jeho existence smysl. Když budete trolly ignorovat, výrazně vzroste šance, že se nám jich podaří zbavit.

<< Zpět na přehled všech kapitol

 

               Chci odebírat Bulletin

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.