7. Trollím, tedy jsem
Setkání s trollem není nikdy nic příjemného. Nejde jen o pohádky, ale i o reálný svět internetu. V této kapitole popisujeme, jak internetové trolly poznat, jak se jejich trolling projevuje a jaké má důsledky.
Setkání s trollem není nikdy nic příjemného. Nejde jen o pohádky, ale i o reálný svět internetu. V této kapitole popisujeme, jak internetové trolly poznat, jak se jejich trolling projevuje a jaké má důsledky.
Řešení plakátu najdete na konci kapitoly.
Slovo trolling původně označovalo způsob rybolovu, při němž lovci táhli návnadu a sítě místy, kde očekávali největší výskyt kořisti. Na podobném principu funguje i trolling internetový: působí tam, kde je vysoká pravděpodobnost, že se někdo nachytá. Cílem je vyprovokovat emotivní reakci, narušit věcnou diskuzi. Primárně se jedná o činnost, jež má pobavit lidi, kteří vědí, že vyřčené není myšleno vážně. Chápání trollingu se ale postupně rozšířilo obecněji na provokace s cílem vyvolat protireakci a často je spojován i s hrubými nadávkami a napadáním.
Typické je vytváření speciálních facebookových stránek, které plní provokativním obsahem. Mezi nejznámějšími (nyní již většinou zrušenými) byly například: Maminky s kočárkem nepatří do MHD, Nesnáším vozíčkáře, Den šikanování tlustých dívek nebo Rádi týráme psy a kočky. Vše potvrzuje základní princip trollingu spočívající ve vyvolání emocionální reakce a v provokaci nic netušících obětí. Podobné stránky jsou hlavně vychytralou pastí, která útočí na základní etické a morální hodnoty společnosti. Za celou akcí většinou stojí malá, předem domluvená skupina, která se tváří, že dané stanovisko zastává, nicméně její motivace většinou spočívá v pobavení sebe sama, případně dalších lidí, kteří konkrétní „recesi“ chápou.
Znepokojujícím fenoménem je však využití trollingu v internetových diskuzích jako propagandistického nástroje. Známý je případ ze současného Ruska – v petrohradském Centru pro internetový výzkum se rodí tisíce falešných účtů, které na diskuzních fórech a sociálních sítích šíří prokremelskou propagandu. V institutu pracují stovky zaměstnanců v nepřetržitém provozu. Přispívají do internetových fór, kde podle přesného zadání zasahují do diskuzí a pracují ve skupinách s předem danými rolemi. Jeden z nich vystupuje v roli kritika ruského establishmentu a provokatéra a ostatní mu oponují.
Hlavní protagonista filmu Asociální síť pátrá po hranici mezi trollingem a kyberšikanou a seznamuje nás s několika konkrétními příběhy lidí, kteří tento jev zažili na vlastní kůži – jak na straně agresorů, tak na straně obětí.
Ve filmu nás významní světoví novináři a odborníci na média včetně bývalých i současných zaměstnanců Russia Today nechávají nahlédnout do zákulisí média, které namísto objektivního zpravodajství předkládá světu informace čistě v souladu s politikou ruské vlády. Aktivita Trollové nastíní žákům systém práce internetových trollů najatých ruskou vládou k šíření propagandy.
Úvod do boje s internetovým trollingem (www.e-bezpeci.cz/index.php/temata/dali-rizika/296-uvod-do-trollingu) – Praktické rady, jak se zbavit trolla, když jeho chování překročí únosnou hranici.
Co vám v testu vyšlo?
Znáte někoho, komu by se mohly aktivity a materiály z JSNS.CZ líbit?