MQposilovna

Posilujte mediální gramotnost svých žáků pomocí e-cvičebnice! 

MQposilovna je e-cvičebnice, která si klade za cíl udržovat mediální gramotnost žáků v kondici a pečovat o jejich „kvocient mediální gramotnosti“ (MQ = Media Quotient). Obsahuje 10 tréninkových lekcí vhodných zejména pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a středoškoláky. Každá lekce obsahuje krátké video a několik úloh k vyplnění.  

 

V MQposilovně žáci pracují zcela samostatně. Trénink je podle náročnosti rozdělený na dva okruhy: základní trénink a kruhový pro pokročilé.

 

 

1. MQposilovna: Základní trénink

  • Zátěž: Obsahuje 5 lekcí s jednoduššími, převážně vyplňovacími úkoly.
  • Instruktor: Karel “Kovy” Kovář

Žáci trénují schopnost posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení pokládáním si 5 klíčových otázek - KDO?, CO?, KOMU?, JAK? a PROČ? Zabývají se rozdíly a principy fungování veřejnoprávních a soukromých médií, věnují pozornost přesvědčovacím technikám reklamy, či motivacím tvůrců mediálních sdělení, a ověřují své znalosti prostředí sociálních sítí.

 

Ke stažení

Tip pro vás i vaše žáky: lekce (PDF) je potřeba si nejdřív stáhnout a až poté vyplnit, jinak vaše práce nemusí být uložena.

 

2. MQposilovna: Kruhový trénink pro pokročilé

  • Zátěž: Obsahuje 5 lekcí s pokročilejšími úkoly, kterých součástí je i samostatné vyhledávání informací a/nebo vypracování delšího textu či zamyšlení.
  • Instruktoři: vykecávačka, naivátor, vymahač, hrdinové ze světa videoher, čeští novináři

Žáci sledují svoji digitální stopu a čas, který tráví na počítači a mobilu. Přemýšlejí nad tím, jak co nejúčinněji chránit své soukromí online a jak vyzrát na online půjčky. Seznamují se se znaky závislosti (nejen) na počítačových hrách, věnují pozornost přesvědčovacím technikám reklamy, zabývají se motivacemi tvůrců konspiračních teorií a věnují pozornost vzniku zpravodajství a principem novinářské práce.

 

Ke stažení

Tip pro vás i vaše žáky: lekce (PDF) je potřeba si nejdřív stáhnout a až poté vyplnit, jinak vaše práce nemusí být uložena.

 

Náklady na vznik MQposilovny byly hrazeny ze zdrojů Google.org.

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.