MQposilovna

Posilujte mediální gramotnost svých žáků pomocí e-cvičebnice! 

MQposilovna je e-cvičebnice, která si klade za cíl udržovat mediální gramotnost žáků v kondici a pečovat o jejich „kvocient mediální gramotnosti“ (MQ = Media Quotient). Obsahuje 10 tréninkových lekcí vhodných zejména pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a středoškoláky. Každá lekce obsahuje krátké video a několik úloh k vyplnění.  

 

V MQposilovně žáci pracují zcela samostatně. Trénink je podle náročnosti rozdělený na dva okruhy: základní trénink a kruhový pro pokročilé.

 

 

1. MQposilovna: Základní trénink

  • Zátěž: Obsahuje 5 lekcí s jednoduššími, převážně vyplňovacími úkoly.
  • Instruktor: Karel “Kovy” Kovář

Žáci trénují schopnost posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení pokládáním si 5 klíčových otázek - KDO?, CO?, KOMU?, JAK? a PROČ? Zabývají se rozdíly a principy fungování veřejnoprávních a soukromých médií, věnují pozornost přesvědčovacím technikám reklamy, či motivacím tvůrců mediálních sdělení, a ověřují své znalosti prostředí sociálních sítí.

 

Ke stažení

Tip pro vás i vaše žáky: lekce (PDF) je potřeba si nejdřív stáhnout a až poté vyplnit, jinak vaše práce nemusí být uložena.

 

2. MQposilovna: Kruhový trénink pro pokročilé

  • Zátěž: Obsahuje 5 lekcí s pokročilejšími úkoly, kterých součástí je i samostatné vyhledávání informací a/nebo vypracování delšího textu či zamyšlení.
  • Instruktoři: vykecávačka, naivátor, vymahač, hrdinové ze světa videoher, čeští novináři

Žáci sledují svoji digitální stopu a čas, který tráví na počítači a mobilu. Přemýšlejí nad tím, jak co nejúčinněji chránit své soukromí online a jak vyzrát na online půjčky. Seznamují se se znaky závislosti (nejen) na počítačových hrách, věnují pozornost přesvědčovacím technikám reklamy, zabývají se motivacemi tvůrců konspiračních teorií a věnují pozornost vzniku zpravodajství a principem novinářské práce.

 

Ke stažení

Tip pro vás i vaše žáky: lekce (PDF) je potřeba si nejdřív stáhnout a až poté vyplnit, jinak vaše práce nemusí být uložena.

 

Náklady na vznik MQposilovny byly hrazeny ze zdrojů Google.org.

 

               Chci odebírat Bulletin

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.