Česká společnost má za sebou desítky let života v diktaturách, a navzdory této zkušenosti jako by se z ní vytrácelo vědomí, že současná svoboda není samozřejmá, že je třeba ji chránit. Právě proto vznikl v roce 2005 projekt Příběhy bezpráví, který žákům a studentům tuto dobu nesvobody přibližuje.
Školám poskytujeme dokumentární i hrané filmy a další materiály vhodné k výuce dějepisu. Na stovkách škol v celé republice pořádáme filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky a filmaři. Vydáváme pravidelný Bulletin. Organizujeme také semináře pro pedagogy, výstavy pro veřejnost a vydáváme knihy a metodické příručky. Od roku 2009 studenti udělují Cenu Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v době komunistického režimu. Nabízíme tak mladým lidem možnost setkat se s pamětníky totalitního bezpráví.
Každý rok 27. června si připomínáme Den památky obětí komunistického režimu a při té příležitosti pořádáme akci s názvem Den Příběhů bezpráví.
K výročí událostí 17. listopadu připravujeme veřejné promítání tematických filmů v Kině Příběhů bezpráví.
- 19 let projektu Příběhy bezpráví
- 45 laureátů Ceny Příběhů bezpráví
- 262 studentských týmů
- 94 dokumentárních a hraných filmů
- 489 681 žáků se setkalo s pamětníky při školních besedách
„Pokaždé mě překvapí, s jakou úctou se žáci chovají k pamětníkům. Přemýšlela jsem, kde se v těch klucích bere trpělivost, se kterou naslouchají vzpomínání s mnoha dějovými zákrutami. Zřejmě dokáží vycítit, že před nimi stojí někdo, s jehož statečným postojem je možné se bez problémů ztotožnit.“
Vlasta Urbanová
učitelka, SŠ strojní, stavební a dopravní, Liberec