Tipy, kde hledat hosta a jak uspořádat projekci s debatou

Během listopadu by na vaší škole měla proběhnout projekce filmu a beseda s hostem.

Podívejte se na několik tipů, které vám pomohou v přípravě besedy, ať už ji uspořádáte v prostorách školy, nebo v online prostředí. 

Chci na debatu pozvat pamětníka - kde hledat?

Pokud se rozhodnete pro pamětníka, tak ideálně hledejte...
Rozbalit

Chci na debatu pozvat pamětníka - kde hledat?

Pokud se rozhodnete pro pamětníka, tak ideálně hledejte očitého svědka doby, o které film vypráví. Začněte ve svém okolí a třeba objevíte pamětníka z vašeho regionu, města, vesnice, jehož vzpomínky se budou týkat míst, které žáci znají, a budou pro ně tak přístupné a atraktivní. Pozvat můžete samozřejmě i rodinné příslušníky (např. politických vězňů) a dozvědět se tak o osudech konkrétního člověka z pohledu jeho rodiny a poznat, jaké byly dopady na celou rodinu.

Snažte se do hledání hosta co nejvíce zapojit své žáky. Studenti se mohou ptát svých rodičů, příbuzných i známých. Můžete se také poptat svých kolegů, zda by o někom nevěděli, nebo v místním muzeu či archivu.

Můžete se zkusit obrátit i na organizace, které sdružují bývalé politické vězně nebo jsou s pamětníky v kontaktu, jsou jimi například Konfederace politických vězňů, Dcery 50. let, Svaz PTP, Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, Libri prohibiti, Skautský institut a další. 

Zavřít

×

Chci na debatu pozvat filmaře - kde hledat?

Hostem může být i dokumentarista či filmař, který se...
Rozbalit

Chci na debatu pozvat filmaře - kde hledat?

Hostem může být i dokumentarista či filmař, který se ve své práci zabývá dokumentováním období před rokem 1989 nebo filmovým zpracováním období komunistického Československa.

Pokud chcete oslovit někoho takového, pročtěte si titulky filmu, vytipujte si hosta, pokuste si kontakt na něj vyhledat na internetu a oslovit ho. Ze zkušeností škol víme, že i tvůrci filmů chodí s žáky a studenty rádi besedovat.

Zavřít

×

Chci na debatu pozvat historika - kde hledat?

Pozvat můžete samozřejmě i historika, který zasadí...
Rozbalit

Chci na debatu pozvat historika - kde hledat?

Pozvat můžete samozřejmě i historika, který zasadí celé téma do širšího kontextu a obohatí ho o regionální dějiny. Zeptejte se v místním muzeu či archivu, jestli o někom nevědí. Nebo se obraťte na jiné odborné instituce, např. Ústav pro studium totalitních režimů, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Vojenský historický ústav.

S historiky se nezapomeňte vždy domluvit, jak bude debata probíhat. Upozorněte je na to, že by nemělo jít o složitou přednášku, ale spíše o to dát prostor studentům klást otázky.

Zavřít

×

Chci uspořádat online besedu - jak na to?

Ujistěte se, že je host ochoten a má možnost...
Rozbalit

Chci uspořádat online besedu - jak na to?

Ujistěte se, že je host ochoten a má možnost zúčastnit se besedy online formou. Domluvte se, jakým způsobem se spojíte a vyzkoušejte tento způsob předem.

Připravte si s předstihem doprovodné materiály a domluvte se, zda je budete v průběhu besedy streamovat vy, či host.

Pošlete hostovi i žákům odkaz na vámi vybraný film k promítání. Obeznamte žáky s hostem předem a vyzvěte je k přípravě otázek na besedu. Nebojte se o pomoc oslovit nás nebo žáky.

Pročtěte si také minimanuál Jak na promítání s besedou, kde najdete užitečné tipy a odpovědi na vaše otázky.

Doplňující informace k pořádání online debat najdete v přehledném návodu Jak na online besedu

Zavřít

×

Zkusil/a jsem všechny tipy a hosta stále nemohu najít...

Pokud jste už vyzkoušeli všechny možnosti – zeptali...
Rozbalit

Zkusil/a jsem všechny tipy a hosta stále nemohu najít...

Pokud jste už vyzkoušeli všechny možnosti – zeptali se kolegů, žáků, žáci se zeptali svých rodičů a prarodičů, ve svém okolí, v místním muzeu, archivu, oslovili jste Konfederaci politických vězňů, zeptali se na úřadě atd. – a stále nemůžete nikoho najít, nezoufejte a napište nám na info@pribehybezpravi.cz.

Propojíme vás s vyučujícími ve vašem okolí, kteří již hosta mají nebo v minulosti pořádali debaty s hosty a vědí tak, na koho se obrátit.

Zavřít

×

Co mám s hostem předem domluvit?

Informujte jej o celém projektu Měsíc Příběhů...
Rozbalit

Co mám s hostem předem domluvit?

Informujte jej o celém projektu Měsíc Příběhů bezpráví a o tom, jak bude samotná projekce a beseda probíhat - jaký film budete promítat, jak staří budou žáci a jak dlouho bude celá akce trvat. Domluvte se také, kde a v kolik hodin se sejdete.

Vhodné je hostu předem poslat vámi vybraný film, který budete na škole promítat, aby se na něj mohl také podívat. Můžete hosta požádat, aby na besedu přinesl své fotografie nebo jiné dobové materiály.

Nezapomeňte na sebe dát hostu kontakt, aby se vám mohl případně ozvat.

Zavřít

×

Účastníme se Měsíce Příběhů bezpráví poprvé, co všechno máme udělat?

Pokud jste zapojeni poprvé, nebo si chcete zkontrolovat, že jste na nic nezapomněli, projděte si následující seznam:

  • vybrali jsme si film a přihlásili se
  • našli jsme hosta, pozvali ho na debatu a domluvili s ním podrobnosti
  • dostali jsme balíček s USB a bonusovými materiály (dorazit by k vám měl v posledním říjnovém týdnu)
  • žáci vědí, co se bude dít a kdy projekce a debata proběhne (můžete využít leták Měsíce Příběhů bezpráví, vyplnit údaje k projekci a besedě na vaší škole a pověsit ho třeba na nástěnku)
  • téma filmu jsme už probírali nebo jsme využili přípravnou aktivitu

Ideální je, pokud máte aktivní studenty a celou projekci a besedu budete organizovat ve spolupráci s nimi – někdo bude zařizovat projekci filmu, jiný bude hledat hosta, další připraví pro hosta drobné občerstvení nebo dárek. To vše pomůže následné realizaci projekce a besedy i atmosféře v průběhu. Pomoci vám může také příručka, kterou si můžete stáhnout zde.

Před samotnou debatou nezapomeňte zkontrolovat, že funguje technika!

Zavřít

×

Nejsme škola, ale chtěli bychom se také zapojit, můžeme?

Pokud jste organizace, která pracuje s dětmi a mladými...
Rozbalit

Nejsme škola, ale chtěli bychom se také zapojit, můžeme?

Pokud jste organizace, která pracuje s dětmi a mladými lidmi ve volném čase, budeme rádi, pokud se také zapojíte. 

Zaregistrujte se na našem portále a do Měsíce Příběhů bezpráví se přihlaste. Pokud si stále nejste jisti, napište nám na info@pribehybezpravi.cz

Zavřít

×

Mám obavu, že se žáci nebudou hosta na nic ptát.

Pokud máte obavy z toho, že se vaši žáci aktivně do...
Rozbalit

Mám obavu, že se žáci nebudou hosta na nic ptát.

Pokud máte obavy z toho, že se vaši žáci aktivně do debaty nezapojí, nepodceňte přípravu (častou příčinou je, že žáci nejsou dostatečně seznámeni s tématem). Zeptejte se, co už o normalizaci a sametové revoluci ví? Během krátké diskuse můžete dát dohromady otázky, které žáky zajímají a odpovědi na ně zatím nenalezli.

Některým vyučujícím se také osvědčilo, když žáky vyzvali, aby své dotazy psali na lístečky již během promítání filmu. (Ty pak můžete protřídit jako moderátor a hostovi anonymně číst.)

 

Zavřít

×

Stáhněte si příručku, která vám pomůže při pořádání Měsíce filmu na vaší škole. Rady v ní vychází ze zkušeností a praxe pedagogů, kteří besedy pravidelně organizují.