Z místa, kde žijeme

Každoročně vyzýváme studenty, aby ve svém okolí hledali pamětníky, jejichž život poznamenalo komunistické bezpráví, a zaznamenali jejich příběhy. Mladí lidé, kteří se již narodili do svobody a demokracie, se tak osobně setkávají s těmi, kteří většinu života prožili v totalitě.

Aktuální ročník

Letošním tématem byla sametová revoluce. Úkolem zapojených pražských škol bylo zpracovat příběh pamětníka, který emigroval, a zjistit, jak prožíval rok 1989. Projekt zdárně dokončily týmy z Gymnázia profesora Jana Patočky s pamětníkem Janem Jarolímkem a Gymnázium Na Pražačce s rodinným pamětníkem Josefem Dvořákem. Studentky z PORG zpracovaly příběh Jana Potměšila.

Výsledné medailonky bude možné shlédnout 17. listopadu v rámci 30. výročí sametové revoluce v Kině Příběhů bezpráví na Jungmannově náměstí v Praze.

Více informací zde.

 

Předchozí ročníky

V loňském osmém ročníku Z místa, kde žijeme deset studentských týmů z různých částí republiky zpracovávalo příběhy na téma paměť roku 1948. Věnovali se perzekuci politických vězňů, znárodnění, nebo také historii vlastní školy v této zlomové době. Tři týmy výsledky svého pátrání prezentovaly formou videa.

 

Do našich týmových studentských projektů se už zapojilo 236 týmů. Podívejte se na našem youtube kanále na jejich závěrečné prezentace, ve kterých své práce představují. Některé týmy se rozhodly, že příběh pamětníka natočí a vytvoří dokumentární film – najdete je v části studentské filmy.

   

Vzhledem k tomu, kolik příběhů již studenti dokázali sesbírat, vytvořili jsme Mapu Příběhů bezpráví. Vyprávění do ní umisťujeme vždy tam, kde se skutečně odehrály. Zjistěte, co se v minulosti odehrávalo ve vašem okolí!

                           

 

Projekt podporují: