Z místa, kde žijeme

Každoročně vyzýváme studenty, aby ve svém okolí hledali pamětníky, jejichž život poznamenalo komunistické bezpráví, a zaznamenali jejich příběhy. Mladí lidé, kteří se již narodili do svobody a demokracie, se tak osobně setkávají s těmi, kteří většinu života prožili v totalitě.

V roce 2017 proběhl sedmý ročník Z místa, kde žijeme. Dvanáct studentských týmů z různých částí republiky zpracovávalo příběhy těch, kteří aktivně vzdorovali komunistickému režimu. Setkali se tak třeba s členy undergroundu, signatáři Charty nebo dětmi politických vězňů. 

Výsledky svého pátrání týmy ukázaly na setkání v pražském Centru současného umění - DOX. Sesbírané příběhy také představíme listopadovou výstavou v Langhansu - Centru Člověka v tísni.

Další ročník Z místa, kde žijeme proběhne v první půlce roku 2018, informace zde zveřejníme v prosinci 2017.

 

Podívejte se na fotogalerii z únorového úvodního a závěrečného květnového setkání.

 

Do našich týmových studentských projektů se už zapojilo 226 týmů. Podívejte se na našem youtube kanále na jejich závěrečné prezentace, ve kterých své práce představují. Některé týmy se rozhodly, že příběh pamětníka natočí a vytvoří dokumentární film – najdete je v části studentské filmy.

              

Vzhledem k tomu, kolik příběhů již studenti dokázali sesbírat, vytvořili jsme Mapu Příběhů bezpráví. Vyprávění do ní umisťujeme vždy tam, kde se skutečně odehrály. Zjistěte, co se v minulosti odehrávalo ve vašem okolí!