Z místa, kde žijeme

Každoročně vyzýváme studenty, aby ve svém okolí hledali pamětníky, jejichž život poznamenalo komunistické bezpráví, a zaznamenali jejich příběhy. Mladí lidé, kteří se již narodili do svobody a demokracie, se tak osobně setkávají s těmi, kteří většinu života prožili v totalitě.

Aktuální ročník

V projektu Z místa, kde žijeme týmy žáků základních a středních škol z celé České republiky pátrají ve svém okolí po příbězích těch, kteří se aktivně postavili komunistickému režimu. Shromažďují výpovědi pamětníků, dobové fotografie a archivní dokumenty a z nasbíraných materiálů sestavují vyprávění mnohdy zachycující pohnuté životní osudy ovlivněné komunistickým bezprávím. Součástí projektu jsou dvě dvoudenní setkání v Praze.

Informace o aktuálním ročníku a přihlašování budou na tomto místě zveřejněny na konci listopadu 2018.

 


Předchozí ročníky

V loňském osmém ročníku Z místa, kde žijeme deset studentských týmů z různých částí republiky zpracovávalo příběhy na téma paměť roku 1948. Věnovali se perzekuci politických vězňů, znárodnění, nebo také historii vlastní školy v této zlomové době. Tři týmy výsledky svého pátrání prezentovaly formou videa.

 

Do našich týmových studentských projektů se už zapojilo 236 týmů. Podívejte se na našem youtube kanále na jejich závěrečné prezentace, ve kterých své práce představují. Některé týmy se rozhodly, že příběh pamětníka natočí a vytvoří dokumentární film – najdete je v části studentské filmy.

   

Vzhledem k tomu, kolik příběhů již studenti dokázali sesbírat, vytvořili jsme Mapu Příběhů bezpráví. Vyprávění do ní umisťujeme vždy tam, kde se skutečně odehrály. Zjistěte, co se v minulosti odehrávalo ve vašem okolí!

                           

 

Projekt podporují