Z místa, kde žijeme

Každoročně vyzýváme studenty, aby ve svém okolí hledali pamětníky, jejichž život poznamenalo komunistické bezpráví, a zaznamenali jejich příběhy. Mladí lidé, kteří se již narodili do svobody a demokracie, se tak osobně setkávají s těmi, kteří většinu života prožili v totalitě.

Právě teď běží sedmý ročník Z místa, kde žijeme. Dvanáct studentských týmů z různých částí republiky zpracovává příběhy těch, kteří aktivně vzdorovali komunistickému režimu. Vzhledem k aktuálnímu 40. výročí Charty 77 se samozřejmě nabízí signatáři Charty, ale mohou to být i ti, kteří se zapojili do jiných protistátních skupin, vyráběli a distribuovali letáky nebo se třeba zapojili do kulturní opozice, a to v jakékoliv fázi komunistického Československa. Výsledky své práce budou představovat na společném setkání v květnu.

Podívejte se na fotogalerii z únorového úvodního setkání.

 

Vzhledem k tomu, kolik příběhů již studenti dokázali sesbírat, vytvořili jsme Mapu Příběhů bezpráví. Vyprávění do ní umisťujeme vždy tam, kde se skutečně odehrály. Zjistěte, co se v minulosti odehrávalo ve vašem okolí!

                           

 

V uplynulých šesti ročnících se do Z místa, kde žijeme zapojilo celkem 99 studentských týmů. Podívejte se na našem youtube kanále na jejich závěrečné prezentace, ve kterých své práce představují. Některé týmy se rozhodly, že příběh pamětníka natočí a vytvoří dokumentární film – najdete je v části studentské filmy.

                

 

Ze sesbíraných příběhů také vytváříme výstavy a představujeme tak pamětnické osudy a jejich zkušenost s komunistickým režimem široké veřejnosti. Ke zhlédnutí bývají v listopadu v Langhansu – Centru Člověka v tísni, ale také je rozesíláme zapojeným školám. Tyto výstavy si můžete zapůjčit do školy, knihovny, kavárny…