Z místa, kde žijeme

Každoročně vyzýváme studenty, aby ve svém okolí hledali pamětníky, jejichž život poznamenalo komunistické bezpráví, a zaznamenali jejich příběhy. Mladí lidé, kteří se již narodili do svobody a demokracie, se tak osobně setkávají s těmi, kteří většinu života prožili v totalitě.

Aktuální ročník

Tématem letošního ročníku je paměť roku 1948. Deset vybraných studentských týmů bude pátrat po tom, jak na přelomové události roku 1948 vzpomínají jejich rodinní příslušníci, co se o nich dozví z městských kronik nebo dobových regionálních tiskovin.

Projekt je určen pro týmy žáků z 2. stupně základních škol a studentů ze středních škol. Jeho součástí jsou dvě dvoudenní setkání v Praze. Na úvodním setkání v únoru se žáci zúčastnili workshopů, které jim poradily, jak téma zpracovat, na závěrečném červnovém setkání budou prezentovat své výstupy.

  • Do projektu bylo letos vybráno deset týmů.
  • Maximálně pětičlenné týmy jsou ze tří různých základních škol, dvou středních škol a pěti gymnázií.
  • Setkání se za každý tým účastní dva jeho členové a vyučující.
  • Ubytování, stravu, jízdné i program pro účastníky setkání hradíme.
  • Úvodní setkání se uskutečnilo  15. - 16. února v Praze.
  • Závěrečné setkání proběhne 7. - 8. června v Praze.

Kapacita aktuálního ročníku je již naplněna.

 


 

Předchozí ročníky

V loňském sedmém ročníku Z místa, kde žijeme. Dvanáct studentských týmů z různých částí republiky zpracovávalo příběhy těch, kteří aktivně vzdorovali komunistickému režimu. Setkali se tak třeba s členy undergroundu, signatáři Charty nebo dětmi politických vězňů. Z jejich příběhy vznikla výstava, která byla v listopadu k vidění v Langhansu - Centru Člověka v tísni, a nyní si ji můžete k zapůjčení objednat i vy. 

 

Do našich týmových studentských projektů se už zapojilo 226 týmů. Podívejte se na našem youtube kanále na jejich závěrečné prezentace, ve kterých své práce představují. Některé týmy se rozhodly, že příběh pamětníka natočí a vytvoří dokumentární film – najdete je v části studentské filmy.

              

Vzhledem k tomu, kolik příběhů již studenti dokázali sesbírat, vytvořili jsme Mapu Příběhů bezpráví. Vyprávění do ní umisťujeme vždy tam, kde se skutečně odehrály. Zjistěte, co se v minulosti odehrávalo ve vašem okolí!

                           

 

Projekt podporují