Měsíc Příběhů bezpráví 2024

Měsíc Příběhů bezpráví  se koná od roku 2005 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celé České republice. Zapojené školy pořádají projekce filmů s tematikou československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty. Za 19 let existence projektu uspořádaly školy 10 748 projekcí, kterých se zúčastnilo téměř 500 000 žáků.

V letošním roce se uskuteční 20. ročník Měsíce Příběhů bezpráví zaměřený na  35. výročí sametové revoluce. Přihlaste se a získejte tyto exkluzivní materiály: 3 filmy pojednávající o událostech sametové revoluce z pohledu mladých lidí, online výukovou hru, která vznikla ve spolupráci s oceňovaným herním studiem Charles Games a plakátovou výstavu 1989 - Rok zázraků

Využijte našich organizačních tipů, jak uspořádat úspěšný Měsíc Příběhů bezpráví i na vaší škole!

Přihlásit se jako vyučující          Přihlásit se jako jiná instituce 


Představujeme vám letošní nabídku:

1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu

Karel Strachota / ČR / 2019 / 44 min. Petrovi Kořínkovi...
Rozbalit

1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu

Karel Strachota / ČR / 2019 / 44 min.

Petrovi Kořínkovi je 21 let, pochází z Pardubic, poslouchá undergroundové kapely, čte samizdatové knihy, ve škole má problémy kvůli svým dlouhým vlasům. A sní o emigraci. Je totiž začátek roku 1989 a nic nenasvědčuje tomu, že by se v komunistickém Československu dočkal svobody. „Nedovedu si představit, že bych v tom policejním státě, kde o mém životě rozhoduje pořád někdo jiný, žil dál,“ píše rodičům v dopise, který hází do schránky chvíli před tím, než 7. února 1989 nasedá do vlaku mířícího do Paříže.

Po několika krušných měsících v utečeneckém táboře nakonec získá pas, najde si práci a seznámí se i s vůdčí postavou českého exilu Pavlem Tigridem, přesto je mu ale smutno. Jen těžko se smiřuje s myšlenkou, že možná už nikdy neuvidí své rodiče a kamaráda Martina, s nimiž si pravidelně píše. Aspoň na dálku tak spolu prožívají pozvolný rozpad sovětského bloku, pád Berlínské zdi a nakonec i studentské demonstrace ústící v sametovou revoluci. A také naděje i obavy z nejisté budoucnosti. Právě dopisy, které si Petr posílá se svými nejbližšími, jsou osnovou snímku Karla Strachoty přibližujícího fenomén emigrace. Kombinaci dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií umocňují kresby, animace, a především výrazná hudební složka.

Otevřít lekci

Zavřít

×

1989: Z deníku Ivany A.

Karel Strachota / ČR / 2023 / 42 min. Předlohou filmu se...
Rozbalit

1989: Z deníku Ivany A.

Karel Strachota / ČR / 2023 / 42 min.

Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. Maturitní ples kontrastuje s událostmi Palachova týdne; otravné oslavy 1. máje a memorování sovětských reálií k blížící se maturitě s první cestou na „Západ“; radostné zážitky posledních školních prázdnin s nástupem do nevábného zaměstnání a vyhlídkami na budoucí šedivý život. Přichází sametová revoluce...
Snímek Karla Strachoty je syntézou skutečných deníkových záznamů, sekvencí ze zpravodajských a publicistických pořadů, ukázek z dobového tisku, soukromých dokumentů a fotografií. Originální filmová výpověď o době před 30 lety, obohacená animacemi a výraznou hudbou, je určena zejména mladé generaci.

Otevřít lekci

Zavřít

×

1989: Chceme dýchat

Karel Strachota / ČR / 2023 / 50 min. Teplice...
Rozbalit

1989: Chceme dýchat

Karel Strachota / ČR / 2023 / 50 min.

Teplice v období takzvané normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Nový snímek Karla Strachoty je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

Otevřít lekci

Zavřít

×

NABÍDKA PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY 

Hvězdičky: Václav Havel 

Lucie Štamfestová/ ČR / 2019 / 5 min.

Pravda a láska nakonec vždy zvítězí nad lží a nenávistí. Samotný život prvního českého prezidenta Václava Havla toho byl důkazem. Krátký film ze série ČT:D o osobnostech české historie Hvězdičky poutavě líčí život jedné z předních tváří sametové revoluce. 


LIMITOVANÉ BONUSOVÉ MATERIÁLY

Vyučující, zapojení do letošního Měsíce filmu na školách, zdarma obdrží:


 Výuková hra k roku 1989

Online výuková hra přináší vhled do klíčových okamžiků listopadu 1989. Pomocí simulací demonstrací a interaktivních úkolů se studenti dozvědí o průběhu událostí, které vedly k pádu komunistického režimu nejen v Praze ale i v regionech. Hra je vytvořena ve spolupráci s oceňovaným herním studiem Charles Games.

 


Plakátová výstava 1989: Rok zázraků

Výstava 1989: Rok zázraků pojednává o pádu komunistického režimu v Československu a za pomoci ikonických fotografií a plakátů ilustruje kontext tehdejších událostí a postojů. Dobové plakáty jsou doplněny faktografií, tehdejším tiskem či vzpomínkami aktérů.

 

SPECIÁLNÍ NABÍDKA


Bedny komunismu

Aktualizovali jsme Bedny komunismu a nabízíme je ve zcela nové podobě. Prozkoumejte přímo ve vaší třídě autentické dobové předměty, fotografie a dokumenty z éry socialistického Československa. Objevujte příběhy konkrétních protagonistů demokratických změn v roce 1989, nebo se zaměřte na podoby komunistické propagandy.

 


 Online besedy

Připojte se se svými žáky a sledujte online besedy s odborníky, pamětníky a dalšími zajímavými hosty k vybraným filmům. Harmonogram online besed zveřejníme v průběhu října. 

 


Prohlédněte si leták Měsíce Příběhů bezpráví.

Partneři projektu

Mediální partneři

Kontaktujte nás:

Ivana Vránková

Příběhy bezpráví

E-mail: ivana.vrankova@jsns.cz
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.