Měsíc Příběhů bezpráví 2024 i ve Vašem městě

Připomeňte si 35. výročí sametové revoluce i ve vašem městě. Do letošního jubilejního 20. ročníku Měsíce Příběhů bezpráví se mohou nově zapojit volnočasové instituce, knihovny, kavárny, města aj. 

Stačí když během listopadu promítnete alespoň jeden z našich filmů k roku 1989 a pozvete na něj své přátele, členy nebo sousedy. Zároveň můžete k oslavám ve vašem městě využít plakátovou výstavu 1989: Rok zázraků nebo si zahrát online výukovou hru k roku 1989, která byla vytvořena ve spolupráci s oceňovaným herním studiem Charles Games.

Měsíc Příběhů bezpráví  se koná od roku 2005 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celé České republice.  Za 19 let existence projektu uspořádaly školy 10 748 projekcí, kterých se zúčastnilo téměř 500 000 žáků. Staňte se i vy součástí tohoto unikátního projektu!


Jak se zapojit? 

 • Vyplňte registrační formulář  (uzávěrka přihlášek je 30. září 2024).

 • Vyberte si jeden nebo více z našich filmů k roku 1989.
 • Promítněte jej během listopadu 2024 online z našeho portálu jsns.cz.
 • Na projekci pozvěte své přátele / členy / sousedy.
 • Doporučujeme pozvat na debatu po promítání filmu místního pamětníka listopadových událostí. Využijte tipy z naší lekce Jak se dělá projekce s debatou.
 • Prostor můžete vyzdobit naší výstavou 1989: Rok zázraků nebo si společně zahrát online hru 1989.
 • Vaší představivosti se způsobem realizace oslav se meze nekladou. Inspirovat se můžete oslavami 17. listopadu v Roztokách.
 • Pošlete nám fotografie z realizace a my je budeme sdílet na našich sociálních sítích.

Kdo se může zapojit?

 • volnočasové instituce (skaut, turistické oddíly atd.)

 • kavárny a kluby
 • knihovny
 • města 

ZDARMA ZÍSKÁTE:

FILMY O SAMETOVÉ REVOLUCI

1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu

Karel Strachota / ČR / 2019 / 44 min. Petrovi Kořínkovi...
Rozbalit

1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu

Karel Strachota / ČR / 2019 / 44 min.

Petrovi Kořínkovi je 21 let, pochází z Pardubic, poslouchá undergroundové kapely, čte samizdatové knihy, ve škole má problémy kvůli svým dlouhým vlasům. A sní o emigraci. Je totiž začátek roku 1989 a nic nenasvědčuje tomu, že by se v komunistickém Československu dočkal svobody. „Nedovedu si představit, že bych v tom policejním státě, kde o mém životě rozhoduje pořád někdo jiný, žil dál,“ píše rodičům v dopise, který hází do schránky chvíli před tím, než 7. února 1989 nasedá do vlaku mířícího do Paříže.

Po několika krušných měsících v utečeneckém táboře nakonec získá pas, najde si práci a seznámí se i s vůdčí postavou českého exilu Pavlem Tigridem, přesto je mu ale smutno. Jen těžko se smiřuje s myšlenkou, že možná už nikdy neuvidí své rodiče a kamaráda Martina, s nimiž si pravidelně píše. Aspoň na dálku tak spolu prožívají pozvolný rozpad sovětského bloku, pád Berlínské zdi a nakonec i studentské demonstrace ústící v sametovou revoluci. A také naděje i obavy z nejisté budoucnosti. Právě dopisy, které si Petr posílá se svými nejbližšími, jsou osnovou snímku Karla Strachoty přibližujícího fenomén emigrace. Kombinaci dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií umocňují kresby, animace, a především výrazná hudební složka.

Otevřít lekci

Zavřít

×

1989: Z deníku Ivany A.

Karel Strachota / ČR / 2023 / 42 min. Předlohou filmu se...
Rozbalit

1989: Z deníku Ivany A.

Karel Strachota / ČR / 2023 / 42 min.

Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. Maturitní ples kontrastuje s událostmi Palachova týdne; otravné oslavy 1. máje a memorování sovětských reálií k blížící se maturitě s první cestou na „Západ“; radostné zážitky posledních školních prázdnin s nástupem do nevábného zaměstnání a vyhlídkami na budoucí šedivý život. Přichází sametová revoluce...
Snímek Karla Strachoty je syntézou skutečných deníkových záznamů, sekvencí ze zpravodajských a publicistických pořadů, ukázek z dobového tisku, soukromých dokumentů a fotografií. Originální filmová výpověď o době před 30 lety, obohacená animacemi a výraznou hudbou, je určena zejména mladé generaci.

Otevřít lekci

Zavřít

×

1989: Chceme dýchat

Karel Strachota / ČR / 2023 / 50 min. Teplice...
Rozbalit

1989: Chceme dýchat

Karel Strachota / ČR / 2023 / 50 min.

Teplice v období takzvané normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Nový snímek Karla Strachoty je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

Otevřít lekci

Zavřít

×

LIMITOVANÉ BONUSOVÉ MATERIÁLY

Plakátová výstava 1989: Rok zázraků

Výstava 1989: Rok zázraků pojednává...
Rozbalit

Plakátová výstava 1989: Rok zázraků

Výstava 1989: Rok zázraků pojednává o pádu komunistického režimu v Československu a za pomoci ikonických fotografií a plakátů ilustruje kontext tehdejších událostí a postojů. Dobové plakáty jsou doplněny faktografií, tehdejším tiskem či vzpomínkami aktérů.

Zavřít

×

Výuková hra k roku 1989

Online výuková hra přináší vhled do klíčových...
Rozbalit

Výuková hra k roku 1989

Online výuková hra přináší vhled do klíčových okamžiků listopadu 1989. Pomocí simulací demonstrací a interaktivních úkolů se dozvíte o průběhu událostí, které vedly k pádu komunistického režimu nejen v Praze ale i v regionech. Hra je vytvořena ve spolupráci s oceňovaným herním studiem Charles Games.

Zavřít

×

Prohlédněte si leták Měsíce Příběhů bezpráví.


Příklad realizace Měsíce Příběhů bezpráví v Roztokách

Pokud se chcete inspirovat, jak probíhala realizace oslav 17. listopadu v Roztokách u Prahy, projděte si článek od jedné  z organizátorek a fotogalerii. Samozřejmě můžete vaši akci dělat v mnohem menším měřítku, například promítnout film ve vaší klubovně úzkému okruhu diváků. Rozsah a způsob je ve vašich rukou.

"Oslavy 17. listopadu jsme organizovali pod hlavičkou města Roztoky, které akci zároveň financovalo. Díky těmto financím jsme si mohli dovolit udělat akci ve větším rozsahu. Protože v Roztokách nemáme kino, rozhodli jsme se projekci filmu  Karla Strachoty 1989: Chceme dýchat uspořádat venku na náměstí na nafukovacím plátně, které jsme si  spolu s technikou zapůjčili. Film měl velký úspěch a přilákal spousty diváků a divaček různých věkových skupin. Zároveň máme v Roztokách řadu místních pamětníků revolučních dní, které jsme doplnili i o ty přespolní a pozvali je do tzv. "Živé knihovny", kde s přítomnými  po filmu debatovali a sdíleli s nimi své životní příběhy. Mezi naše slavné sousedy patří novinář Václav Dolejší, který u nás cestou na Národní vystoupil se svou kolegyní Lucií Stuchlíkovou a podcastem ze zákulisí české politiky Vlevo Dole. Náměstí jsme "vyzdobili" hned několika  tematickými výstavami Příběhů bezpráví.  Dobrovolní hasiči nám rozdělali a udržovali ohně, u kterých se nejen opékaly buřty, ale také se spolu s místními hudebníky zpívalo. Byl to krásný sousedský zážitek, který nás všechny spojil a na který v našem městě rádi vzpomínáme. Počítáme s tím, že se v podobném duchu díky spolupráci s Měsícem Příběhů bezpráví 17. listopadu opět sejdeme."

Za spolek SouseDění Soňa Stará, Roztoky


Přihláška na Měsíc Příběhů bezpráví pro veřejnost

Pokud jste registrovaní na našem portále, prosíme, přihlaste se do svého profilu před vyplněním přihlášky. Děkujeme!

K registraci na Měsíc Příběhů bezpráví není potřeba, aby byly zástupci měst a institucí registrováni i na našem portále.

Pokud jste vyučující, registrujte se pomocí tohoto formuláře pro školy.

Kontaktujte nás:

Ivana Vránková

Příběhy bezpráví

E-mail: ivana.vrankova@jsns.cz