Měsíc filmu na školách

Měsíc filmu na školách se koná od roku 2004 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celé České republice. Zapojené školy pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty. Za 13 let existence projektu, uspořádaly školy 7 844 projekcí, kterých se zúčastnilo přes 320 000 žáků.

14. ročník Měsíce filmu na školách proběhne v listopadu 2018, informace zveřejníme v průběhu srpna.

 

Měsíc filmu na školách 2017

V listopadu 2017 proběhl 13. ročník Měsíce filmu na školách, jehož tématem byly příběhy vzdoru. Tedy osudy těch, kteří se v minulosti postavili komunistickému režimu.

Celkem se projekcí a besed zúčastnilo více než 17 000 žáků a studentů ze 405 základních a středních škol po celé České republice – kde všude se Měsíc filmu na školách konal, zjistíte v mapě zapojených škol.

Na školách debatovalo mnoho laureátů Ceny Příběhů bezpráví, například Jarmila Stibicová, Hana Truncová, Hana Jüptnerová, Kamila Moučková, František Teplý nebo Zdeněk Kovařík. Dalšími pamětníky byli i Jan Ruml, Zdeněk Mandrholec, Kamila Bendová nebo Věra Pytlíčková. Téma z filmového hlediska s žáky diskutovala například dokumentaristka Olga Sommerová, režiséři Pavel Štingl a Čestmír Církva nebo scénárista Luděk Navara. A ve školách nechyběli ani historici, třeba Petr Blažek, Jiří Petráš a Jaroslav Rotrekl.

 

Každá zapojená škola si mohla vybrat z následujících filmů:

Jako bonus dostali všichni zapojení vyučující film nominovaný na Oskara Darované housle, plakátovou výstavu s originálními portréty pamětníků Z místa, kde žijeme a sto nejdříve přihlášených také příručku k mediálnímu vzdělávání Na pravdě záleží.

 

Podívejte se, jak se na školách debatovalo ve fotogalerii.