Měsíc filmu na školách

Měsíc filmu na školách se koná od roku 2005 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celé České republice. Zapojené školy pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty. Za 17 let existence projektu uspořádaly školy 10 240 projekcí, kterých se zúčastnilo téměř 460 000 žáků.

Seznamte se s organizačními tipy, jak uspořádat Měsíc filmu na školách i na vaší škole. 

 

Měsíc filmu na školách 2022 - Normalizovaná každodennost 

V listopadu 2022 proběhl již 18. ročník Měsíce filmu na školách. Zapojilo se více než 470 vyučujících a téměř 30 000 žáků a studentů

Letošním tématem Normalizovaná každodennost jsme upozorňovali na to, že nesvoboda v období normalizace se dostávala i do té nejběžnější reality života. Zaměřili jsme se tak na jeden z opomíjených aspektů naší nedávné minulosti, tedy na mapování každodennosti života obyčejného člověka. Skrze konkrétní příběhy se žáci seznámili s tím, jak komunistický režim v Československu prostupoval každodenním životem a ovlivňoval tak jeho drobné i zásadní momenty. Lidé byli při rozhodování a budování mezilidských vtahů nuceni počítat se všudypřítomným komunistickým vlivem a museli dostát nárokům režimu. 

Ke zvolenému tématu jsme vybrali následující filmy:

Normalizační loutka (42 min.)

Normalizační loutka se na dobu normalizace dívá...
Rozbalit

Normalizační loutka (42 min.)

Normalizační loutka se na dobu normalizace dívá dětskýma očima. Přibližuje svět školy, betonových hřišť a pionýrských schůzek, svět, který trestá každé vybočení z řady. Hlavní postava filmu má k hrdinství daleko, a tak volby, které v průběhu života činí, nejsou vlastně žádnými skutečnými volbami. Jako mnozí další i ona se stává šedou myší. Snímek, inspirovaný skutečnými událostmi ze života autorů, vznikl ve spolupráci společnosti Člověk v tísni a divadelního souboru Buchty a loutky. Loutkové pasáže jsou proloženy mnoha archivními záběry.

Přehrát film

Zavřít

×

Příběhy 20. století: Vyvlastnění (27 min.)

Manželé Chnápkovi měli za sebou na konci osmdesátých...
Rozbalit

Příběhy 20. století: Vyvlastnění (27 min.)

Manželé Chnápkovi měli za sebou na konci osmdesátých let 20. století nelehká léta v disentu a těsně před revolucí soud rozhodl o vyvlastnění jejich usedlosti. Dům Chnápkových v obci Osvračín na Domažlicku byl komunistickým úřadům už dlouho trnem v oku – fungoval jako „ostrůvek svobody“, kam se za koncerty zakázaných kapel sjížděly až stovky lidí a kde vznikal undergroundový časopis Vokno. Je ironií osudu, že na klíčových místech, která o vyvlastnění rozhodla, sedí stále stejní lidé a boj s úřady pro rodinu Chnápkových pokračuje i 30 let od přechodu k demokracii.

Přehrát film

Zavřít

×

Nikomu jsem neublížil (43 min.)

Dokument Pavla Křemena pátrá po motivech, které za...
Rozbalit

Nikomu jsem neublížil (43 min.)

Dokument Pavla Křemena pátrá po motivech, které za minulého režimu vedly lidi ke spolupráci se Státní bezpečností (StB). Někdo spolupracoval kvůli rodině či kariéře, pro dalšího představovalo být agentem svého druhu dobrodružství. Ve filmu otevřeně vypovídají jak bývalí spolupracovníci StB, tak samotní důstojníci komunistické tajné policie. Každý se ke své minulosti staví po svém – ale většina z nich ve filmu alibisticky prohlašuje, že vědomě „nikomu neublížili“. Dokument působivě ilustruje, jak rafinovanými způsoby komunismus korumpoval lidské charaktery.

Přehrát film

Zavřít

×

Vzpomínáme

Deset krátkých dokumentů z cyklu...
Rozbalit

Vzpomínáme

Deset krátkých dokumentů z cyklu Vzpomínáme přibližuje některé aspekty socialistického každodenního života (Co se nosilo, Volný čas, Svět dětí aj.). Filmy zachycují proměny životního stylu v letech 1945–1989 a přibližují toto období skrze detaily z obyčejného života. Krátké filmy z cyklu Vzpomínáme byly natočeny podle námětu dokumentaristy Pavla Kouteckého. 

Poznámka: V rámci Měsíce filmu na školách stačí promítnout alespoň jeden snímek z cyklu.

Přehrát film

Zavřít

×

 

Bonusy

Každý zapojený vyučující do letošního Měsíce filmu na školách zdarma obdržel:
 

Plakátová výstava

Sliby vs. realita

Plakátová výstava Sliby versus realita přibližuje podobu propagandy v komunistickém Československu mezi lety 1945–1989. Barevné plakáty s budovatelskými hesly v konfrontaci s dobovými černobílými snímky významných českých fotografů přináší výstižné srovnání příslibů lepší budoucnosti a následné reality.

Virtuální výstava

1989: Rok zázraků

Výstava pojednává o pádu komunistického režimu v Československu. Dobové plakáty a fotografie jsou doplněny faktografií, tehdejším tiskem či vzpomínkami přímých aktérů. Žáci interaktivně pracují s dobovými materiály a pomocí kvízů ověřují získané znalosti.

Kniha

Nástroje normalizační moci

Jedná se o metodickou příručku, která ve 13 kapitolách popisuje, jaké instituce a postupy se podílely na nastolování diktatury. Chceme, aby si mladí lidé uměli představit, co to znamená, když se mluví o komunistickém nebo totalitním režimu. 

USB flash disk

USB disk obsahuje přehled filmů a průvodce všemi audiovizuálními lekcemi k výuce moderních československých dějin Krok za krokem.


Speciální nabídka

Bedny komunismu

Prohlédněte si přímo ve Vaší třídě autentické dobové předměty a dokumenty z různých oblastí života v socialistickém Československu, do kterých se promítla dobová propaganda. Zapůjčte si zdarma tematicky zaměřenou Bednu komunismu spolu s metodickým materiálem, aktivitou do hodiny a informačními texty o jednotlivých předmětech. Bedny si budete moci objednat v průběhu celého školního roku. 

Online besedy

Mohli jste se připojit se svými žáky a sledovat online besedy s odborníky, pamětníky a dalšími zajímavými hosty k vybraným filmům. Online besedy jsou dostupné ze záznamu. 

 

Leták MFNŠ 2022 ke stažení     

 

 

 

Partneři projektu

Hlavní mediální partner

Kontaktujte nás:

Zuzana Kohoutová

Telefonická podpora uživatelů JSNS

E-mail: zuzana.kohoutova@jsns.cz