Měsíc filmu na školách

Měsíc filmu na školách se koná od roku 2005 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celé České republice. Zapojené školy pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty. Za 17 let existence projektu uspořádaly školy 9 767 projekcí, kterých se zúčastnilo téměř 427 000 žáků.

 

Měsíc filmu na školách 2021 - Mladí proti komunismu

V listopadu 2021 proběhl již 17. ročník Měsíce filmu na školách, stejně jako v minulém roce převážně online formou.

V minulém roce jsme se zaměřili na konkrétní příběhy mladých lidí, kteří vzdorovali komunistickému režimu. Seznamovali jsme žáky prostřednictvím filmů, výstavy a dalších materiálů s příběhy mladých lidí, kteří i přes svůj nízký věk bojovali za svobodu a zachování lidské důstojnosti.

Osudy mladých odpůrců komunismu jsou inspirativní, mladé lidi by měly vést k uvědomění si osobní zodpovědnosti, připomínkou, že o demokracii, svobodu a lidská práva je třeba pečovat, že možnost volně cestovat, studovat, svobodně projevovat názory a právní stát nejsou samozřejmostí.

Ke zvolenému tématu jsme vybrali následující filmy:

Neznámí hrdinové: Ta krásná holka z vily nad řekou (26 min)

Dokumentární film ze série ČT "Neznámí hrdinové" líčí dramatický osud politické vězenkyně Dagmar Šimkové. Kvůli „buržoaznímu” původu nemohla nadaná dívka na studia, svou energii však napřela do odvážné kampaně proti nenáviděným komunistům. Bylo jí 23, když ji StB zatkla, a soud ji následně poslal na 15 let za mříže. Děsivé pasáže z knihy Dagmar Šimkové o pobytu v komunistickém vězení ve filmu předčítá mimo jiné Irena Vlachová-Šimonová. Kamarádka a spoluvězenkyně podává svědectví o hrdé a nezlomné ženě, která si i v nelidských podmínkách dokázala zachovat důstojnost.

Věřím, že více světla potřeba nebude (39 min)

„Umřel jen ten, kdo žil pro sebe.“ Tímto citátem uzavírá svůj dopis na rozloučenou student Jan Zajíc, který svým upálením veřejně podpořil požadavky Jana Palacha. Nejvyšší oběť, a zejména její forma, kterou oba studenti chtěli vyburcovat národ z letargie po sovětské vojenské okupaci v srpnu 1968, budí i po letech silné emoce. O okolnostech šokujících činů vypráví ve filmu historici, spolužáci i nejbližší příbuzní. Tak jako jeho vzor mistr Jan Hus i Jan Palach nade vše ctil pravdu a jeho čin je stále aktuálním vzkazem o ceně, kterou má svoboda a lidská důstojnost.

Postavení mimo hru (57 min)

Byli hrdinové. Dvojnásobní mistři světa v ledním hokeji z let 1947 a 1949. Roku 1950 měli v Londýně obhajovat mistrovský titul. Do Anglie ale už českoslovenští hokejisté nedorazili. Celé mužstvo bylo zatčeno a ocitlo se v „postavení mimo hru“. Následovaly týdny ponižování, mučení a vydírání ze strany StB. A po nich odsouzení hráčů za špionáž, velezradu a rozvracení socialistického zřízení. Proč k tomu došlo, jak se všechno odehrálo a jaké byly další osudy mladých sportovců, přibližuje snímek, jehož průvodcem je jeden z aktérů – v době natáčení filmu osmdesátiletý – Augustin Bubník

Ke každému filmu jsme také připravili unikátní online besedy

Bonusy

PLAKÁTOVÁ VÝSTAVA

Stejné příběhy, jiná jména

Výstava poukazuje na podobnost osudů odpůrců komunismu v Československu s příběhy lidí, kteří se v současné době zasazují o dodržování lidských práv, svobodu, demokracii a právní stát v zemích postsovětského regionu. 

 

VIRTUÁLNÍ VÝSTAVY

Nepřemožená

Online výstava byla zpracována na základě komiksové předlohy, poprvé vydané v roce 1951 v USA a zachycuje životní osudy Milady Horákové.

Jménem republiky a jejího lidu!

Online výstava s interaktivními prvky rekapituluje zlomové události, které vedly poválečné Československo ke komunistické totalitě. Paralelně představuje příběh političky Milady Horákové.

 

USB FLASH DISK

USB disk obsahuje přehled filmů a průvodce všemi audiovizuálními lekcemi k výuce moderních československých dějin Krok za krokem.

 

Speciální nabídka pro ZŠ

Hvězdičky

Připravili jsme pro vás šest audiovizuálních lekcí o osobnostech české historie. V každém díle se žáci seznámí s významnou osobností moderních československých dějin a také obdobím, ve kterém postava žila. Historické postavy k dětem srozumitelně promlouvají a vtahují je do děje, žáci tak pochopí i složité historické události. Jednotlivé díly mají kolem 5 minut a společně s pečlivě připravenou aktivitou se bez problému vejdou do jedné vyučovací hodiny. 
 

Kniha Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté

Kniha Michala Klímy je souborem čtrnácti vyprávění o různých aspektech života v komunistické zemi. Děti ze skautského oddílu si s jejich starším vedoucím povídají o tom, jak fungovaly školy, obchody, policie, armáda, jak obtížně se dalo cestovat, jak vypadaly noviny a jak lidé poslouchali zahraniční rozhlas, co to bylo Pražské jaro atp. Děti se na svá vyprávění připravují rozhovory s rodiči a prarodiči. Kniha je určena žákům 5. – 9. třídy a na webu JSNS.cz jsme ke knize připravili doprovodné materiály
 

Týmové projekty

Znáte příběhy mladých lidí, kteří vzdorovali komunistickému bezpráví ve vaší obci? 
Rozšiřte si letošní Měsíc filmu na školách o další aktivitu:

  • Vypátrejte příběh mladého člověka, který se aktivně postavil komunistickému režimu.
  • Sesbírejte výpovědi, vyhledejte dobové fotografie a články ve vašem regionálním tisku.
  • Příběh vaší osobnosti a další materiály vám zveřejníme prostřednictvím mapové aplikace na www.pribehybezpravi.cz, osobnost bude zároveň nominována na Cenu příběhů bezpráví.

      Leták  MFNŠ 2021 ke stažení

 

ZAPOJTE SE

 

Partneři projektu

Hlavní mediální partner

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.