Měsíc filmu na školách

Měsíc filmu na školách se koná od roku 2005 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celé České republice. Zapojené školy pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty. Za 19 let existence projektu uspořádaly školy 10 748 projekcí, kterých se zúčastnilo téměř 500 000 žáků.

 

Měsíc filmu na školách 2023 - Chceme dýchat 

Letošní téma bylo inspirováno zcela novým filmem s názvem 1989: Chceme dýchat, který se zaměřuje na tzv. závadovou mládež. Ta chce žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejího života však soustavně zasahuje represivní komunistický režim.

 U příležitosti 55letého výročí okupace Československa jsme do nabídky zařadili i bonusy reflektující události roku 1968, kdy tehdejší invaze vojsk Varšavské smlouvy definitivně ukončila Pražské jaro a lidé po další desetiletí mohli jen doufat, že se dočkají změny a budou moci opět znovu svobodně dýchat. 

 

Přihlaste se 

Představujeme vám letošní nabídku:

NOVÝ FILM 

1989: Chceme dýchat (50 min.)

Teplice v období takzvané normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Nový snímek Karla Strachoty je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

 

 Otevřít lekci

 

PLAKÁTOVÁ VÝSTAVA

Závadová mládež

Výstava doprovázející nový film 1989: Chceme dýchat představuje příběhy mladých lidí z Teplic, kteří v 80. letech 20. století toužili žít svobodně a podle svých ideálů, do jejich životů však zasahoval komunistický režim. Prostřednictvím 10 plakátů výstava zachycuje předrevoluční atmosféru v severních Čechách, jež byla charakteristická neúnosnou ekologickou situací a rozvojem specifické punkové scény.

BONUSOVÉ MATERIÁLY K PŘIPOMÍNCE 55 LET OD OKUPACE

Vyučující, zapojení do letošního Měsíce filmu na školách, zdarma obdrží:

Invaze 1968. Ruský pohled (39 min.)

Bratrská výpomoc, nebo brutální vpád za hranice...
Rozbalit

Invaze 1968. Ruský pohled (39 min.)

Bratrská výpomoc, nebo brutální vpád za hranice suverénní země? Zatímco česko-slovenská veřejnost měla o výkladu událostí 21. srpna 1968 vždy jasno, ruská realita byla a dodnes je o něco složitější. Slavná operace Dunaj, která se dle sovětské propagandy měla bleskurychle vypořádat s nastupující kontrarevolucí v komunistickém Československu, narazila na nečekaný odpor civilistů. Jaké informace měli a čemu věřili tehdejší čelní i řadoví představitelé zasahujících armád Varšavské smlouvy? Unikátní perspektivu „druhé strany“ přináší v televizním dokumentu Josefa Pazderky vedle posledního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova také sovětští novináři nebo ruští disidenti.

Otevřít lekci

Zavřít

×

Podoby ruské propagandy

Aktualizovaná metodická příručka přibližuje motivy a...
Rozbalit

Podoby ruské propagandy

Aktualizovaná metodická příručka přibližuje motivy a rysy současné ruské propagandy, směřované jak do ruské společnosti, tak do zahraničí. Kromě nových audiovizuálních lekcí do výuky obsahuje také informační a metodické texty, které přináší důležitý historický kontext ruské propagandy a mechanismů ruské informační války. Součástí jsou také zkušenosti vyučujících, jak téma otevírat ve výuce; slovník důležitých pojmů nebo konkrétní ukázky manipulací ruského režimu.

 

Stáhnout publikaci

Zavřít

×

Plakátová výstava U nás pomáhali taky 

Obdrží prvních 200 přihlášených. V noci...
Rozbalit

Plakátová výstava U nás pomáhali taky 

Obdrží prvních 200 přihlášených. V noci z 20. na 21. srpna 1968 vpadly do Československa vojska spřátelených zemí. Většina obyvatel vyšla do ulic a řada z nich tyto dramatické události dokumentovala. Fotografie Jaromíra Čejky, Libuše Kyndrové, Vladimíra Lammera a dalších zachycují okamžiky plné vzdoru i smutku a zklamání.

Zavřít

×

USB FLASH DISK

USB disk obsahuje bonusové materiály k novému filmu 1989: Chceme dýchat v podobě rozhovorů, doprovodných fotografií a slova historika.


SPECIÁLNÍ NABÍDKA

Bedny komunismu

Aktualizovali jsme Bedny komunismu a nabízíme je ve zcela nové podobě. Prozkoumejte přímo ve vaší třídě autentické dobové předměty, fotografie a dokumenty z éry socialistického Československa. Objevujte příběhy konkrétních protagonistů demokratických změn v roce 1989, nebo se zaměřte na podoby komunistické propagandy.

Online besedy

Připojte se se svými žáky a sledujte online besedy s odborníky, pamětníky a dalšími zajímavými hosty k vybraným filmům. Harmonogram online besed zveřejníme v následujících týdnech.

Prohlédněte si aktuální leták Měsíce filmu na školách

Partneři projektu

Hlavní mediální partner