Zveme vás 17. listopadu na Kino Příběhů bezpráví

7.11.2022 / Příběhy bezpráví

Oslavy mezinárodního dne studenstva a nabytí svobody 17. listopadu budou již po páté probíhat na Jungmannově náměstí, a to v Kině Příběhů bezpráví. Zavzpomínejte spolu s námi u příležitosti výročí sametové revoluce na euforii, která po pádu komunistického režimu ve společnosti panovala. Stavit se můžete kdykoliv během dne, filmy se budou přehrávat od 11 hodin do 22 hodin. Bude připravená velká obrazovka, hlediště i deky na zahřátí!

Po celý den se můžete přijít podívat na filmy, které jsou na českých školách nejsledovanější:  

1989: Z deníku Ivany A. 

Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. Maturitní ples kontrastuje s událostmi Palachova týdne; otravné oslavy 1. máje a memorování sovětských reálií k blížící se maturitě s první cestou na „Západ“; radostné zážitky posledních školních prázdnin s nástupem do nevábného zaměstnání a vyhlídkami na budoucí šedivý život. Přichází sametová revoluce...

Snímek Karla Strachoty je syntézou skutečných deníkových záznamů, sekvencí ze zpravodajských a publicistických pořadů, ukázek z dobového tisku, soukromých dokumentů a fotografií. Originální filmová výpověď o době před 30 lety, obohacená animacemi a výraznou hudbou, je určena zejména mladé generaci.

1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu

Petrovi Kořínkovi je 21 let, pochází z Pardubic, poslouchá undergroundové kapely, čte samizdatové knihy, ve škole má problémy kvůli svým dlouhým vlasům. A sní o emigraci. Je totiž začátek roku 1989 a nic nenasvědčuje tomu, že by se v komunistickém Československu dočkal svobody. „Nedovedu si představit, že bych v tom policejním státě, kde o mém životě rozhoduje pořád někdo jiný, žil dál,“ píše rodičům v dopise, který hází do schránky chvíli před tím, než 7. února 1989 nasedá do vlaku mířícího do Paříže.

Po několika krušných měsících v utečeneckém táboře nakonec získá pas, najde si práci a seznámí se i s vůdčí postavou českého exilu Pavlem Tigridem, přesto je mu ale smutno. Jen těžko se smiřuje s myšlenkou, že možná už nikdy neuvidí své rodiče a kamaráda Martina, s nimiž si pravidelně píše. Aspoň na dálku tak spolu prožívají pozvolný rozpad sovětského bloku, pád Berlínské zdi a nakonec i studentské demonstrace ústící v sametovou revoluci. A také naděje i obavy z nejisté budoucnosti. Právě dopisy, které si Petr posílá se svými nejbližšími, jsou osnovou snímku Karla Strachoty přibližujícího fenomén emigrace. Kombinaci dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií umocňují kresby, animace, a především výrazná hudební složka.

Oba filmy jsou v našem Kině dostupné i s anglickými titulky. 

U nás pomáhali taky

V letošním roce můžete v Kině Příběhů bezpráví zhlédnout take krátký snímek U nás pomáhali taky, který zachycuje vzdor vůči okupantům v srpnu 1968 a následnou rezignaci celé společnosti. Dokument přináší paralelu se situací na Krymu v roce 2014 a aktuální ruskou agrasí na Ukrajině. 

Když v srpnu 1968 vtrhla sovětská vojska do Československa, byli jsme zoufalí, zděšení, a současně odhodlaní k odporu. O okupaci se rozhodlo v Moskvě a jejím hlavním smyslem byla snaha sovětského impéria udržet pod kontrolou zemi, u níž hrozilo, že se vydá vlastní svobodnou cestou. Přáli jsme si tehdy, aby nás svět neopustil. Napsali jsme stovky protestních hesel, v nichž se často opakovalo slovo „nezapomeneme“. Nezapomněli jsme? Současný ruský útok na Ukrajinu je krvavější, vychází ze stejné ruské imperiální strategie, je stejně protiprávní a ruská propaganda jej stejně lživě označuje za nezbytný čin, vedený ušlechtilými pohnutkami. 

Připojte se k události na facebooku Příběhů bezpráví. 

Událost

Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy:

 

Doporučte JSNS.CZ


Znáte někoho, komu by se mohly aktivity a materiály z JSNS.CZ líbit?


Doporučte nás!