Stáří

Ne každý má to štěstí žít život, jaký by si přál. Řada lidí se ocitá na okraji společnosti, ať už vlastním přičiněním, vinou někoho jiného, či prostým nezájmem okolí. Jednou z příčin může být i stáří – životní etapa, která se bude jednou osobně týkat prakticky každého z nás. Přesto jsou to právě senioři, kteří se mnohdy potýkají s nezájmem druhých a samotou. Někteří žijí stále činorodým životem plným koníčků, jiní ale potřebují povzbudit a cítit oporu. Pomocí lekcí, které jsme pro vás připravili, se pokuste se svými žáky zamyslet nad stereotypy a předsudky vůči stáří. Diskutujte o jeho negativech a pozitivech a o tom, jak seniory více zapojit do aktivního společenského života a učinit tak ze stáří plnohodnotnou etapu lidského života.

Bětka a chytré hlavičky

2016 / 15 min.

Mimořádně aktivní dvanáctiletá Bětka žije se svou rodinou na venkově, ráda jezdí na koni nebo tráví čas se svou sestřenicí Eliškou. Ještě raději však pomáhá těm, kteří to v jejím okolí potřebují.

Darované housle

2016 / 24 min. / titulky

Po vypuknutí druhé světové války byl Joseph se svým otcem deportován z rodného Polska do pracovního tábora na Sibiř. Po válce odjel do USA a své milované housle později daroval Brianně z newyorském Bronxu.

Hiphop-erace

2014 / 57 min. / titulky

Proč by se nemohl soubor seniorů a seniorek, jehož věkový průměr se blíží devadesátce zúčastnit hiphopové taneční soutěže?

Kybersenioři

2014 / 52 min. / titulky

Teprve před pár měsíci se skupina seniorů naučila, co to je Facebook, YouTube nebo Skype, k čemuž jim dopomohli studenti středních škol.

Moje babička Lien

2011 / 15 min. / titulky

Čtrnáctiletá Christel z Holandska chodí pravidelně navštěvovat svoji babičku Lien, která žije v domově s pečovatelskou službou

Šmejdi

2013 / 75 min.

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory

Tančím pro tebe

2015 / 30 min.

Tradiční norský tanec „halling“ byl odjakživa mužskou záležitostí. „Hodně lidí si myslí, že halling není pro dívky...“ říká hlavní hrdinka filmu Vilde, která se tomuto neobvyklému koníčku věnuje. Věří totiž, že se usilovným tréninkem dokáže mužům vyrovnat. Dědeček je vážně nemocný a Vilde doufá, že mu její úspěch udělá radost.

Život ve fotografiích

2011 / 58 min. / titulky

Ani dvougenerační rozdíl nemusí být překážkou hlubokého a láskyplného vztahu