Rizika kyberprostoru

Rozvoj digitálních technologií s sebou přináší mnoho možností i nebezpečí. Veďte žáky k tomu, aby se rizikům ideálně vyhnuli nebo si s nimi uměli poradit. Prozkoumejte za pomoci připravených lekcí fenomény jako jsou: nenávistné projevy na internetu (hate speech), kyberšikana, závislost, nebo zneužití intimních fotografií mnohdy spojené s vydíráním.  

Pokud Vás zajímají fake news a dezinformace, využijte  tyto lekce

Asociální síť

2012 / 58 min. / titulky

Moderátor BBC Richard Bacon jde po stopách kyberšikany, a zjišťuje, že motivací tzv. „trollů“ je často pouze bezohledná zábava

Bezpečnostní prohlídka

2017 / 1 min. / titulky

Ve vtipném spotu skenují prarodiče vlastní děti a vnoučata, kteří právě přišli na večeři, jako při letištní kontrole s cílem zabavit jim mobily.

Děti online (Nikola a Anna)

2017 / 14 min.

„Pošli mi nějakou fotečku ve spodním prádle.“ Dívky po vyzvání intimní snímky zaslaly. Příjemce je jimi pak začal vydírat.

DigiStories: Nela

2021

DigiStories: Nela je výuková videohra, která realistickou formou ukazuje průběh kyberšikany. Hra umožňuje pochopit její podobu i následky prostřednictvím vlastního prožitku – hráč se totiž ocitá v roli oběti.

Jak jsem vyhrál

2016 / 14 min. / titulky

Cestu od hráčské vášně až k těžké závislosti vypráví skvostný animovaný dokument. Tři příběhy vyprávěné ústy hrdinů ze světa videoher.

Mediální gramotnost se vyplatí: Naivátor

2020 / 1 min.

Je Země placatá? Pocházíme z mimozemšťanů? Škodí sex zdraví? Podle některých zpráv na internetu je toto všechno pravda. Hrdina spotu si nainstaloval aplikaci Naivátor a nechal se zlákat svody fake news.

Mediální gramotnost se vyplatí: Výhodný telefon

2020 / 1 min.

Stačí pár kliků a je to. Na nový telefon sice nemá, ale proč si na něj nepůjčit, když je tak výhodně k mání?! Hrdina spotu bez váhání skáče na lep lákavé obchodní nabídce na internetu. 

Mediální gramotnost se vyplatí: Vykecávačka

2020 / 1 min.

Co je cennější – soukromí, nebo popularita? Aplikace Vykecávačka dilema vyřeší za vás a prozradí na vás úplně všechno!

Mediální ring 2 - Kyberbezpečí

2021 / 7 min.

Kovy vysvětluje, že cokoli zveřejníme na internetu, zanechá v kyberprostoru digitální stopu. Pokud je to něco velmi osobního, nebo dokonce intimního, může se to později obrátit proti nám.

Nenávist na internetu

2013 / 1 min. / titulky

Vegetariánka odmítne omylem přinesený steak a sklidí za to vulgární nadávky. Na veřejnosti je to nepřípustné, na internetu je to ale naopak.

Příběh šikany

2018 / 15 min.

Posměšky a fyzické násilí, které zažívala ve škole, přivedly třináctiletou Rosalii až k myšlenkám na sebevraždu. Když se situace mezi spolužáky částečně uklidnila, šikana se přesunula na sociální sítě. I její vlastní pokoj tak pro ni přestal být bezpečným útočištěm – pokaždé, když se podívá na svůj mobil, má obavy, kdo jí píše.

Ve skutečném životě

2017 / 2 min. / titulky

Spot ukazuje, jak online anonymní hlášky působí na lidi v realitě. Neměla by pravidla slušného chování platit stejně na internetu, jako ve skutečném životě?

Večeře bez mobilu

2017 / 1 min. / titulky

Humorný spot glosuje to, jak nám mobily kradou pozornost: místo naslouchání vlastním dětem, řešíme i během společného stolování pracovní emaily.