Rodina

Velký sociologický slovník vymezuje rodinu jako "původní a nejdůležitější společenskou skupinu a instituci".  Proto v tematickém okruhu Sociální problematika nemůže chybět téma Rodina. Rodina je místem prvotní výchovy a socializace jedince, místem, kde dítě získává první vzory, pozoruje vzorce chování, učí se reagovat, komunikovat, získává první zpětnou vazbu na své chování. Jak může vypadat rodina? Jakou roli hraje rodina v životě mladého či dospělého člověka s postižením? Jaké mohou být v současné rodině vazby mezi generacemi? Jak spolu lidé v různých rodinách komunikují? V lekcích naleznete aktivity, které pomohou prozkoumat vztahy v rodinách, uvědomit si se žáky odlišnosti a naučit se je nejen respektovat, ale vzájemně se jimi obohatit.

Bětka a chytré hlavičky

2016 / 15 min.

Mimořádně aktivní dvanáctiletá Bětka žije se svou rodinou na venkově, ráda jezdí na koni nebo tráví čas se svou sestřenicí Eliškou. Ještě raději však pomáhá těm, kteří to v jejím okolí potřebují.

Delete

2013 / 15 min.

Otec patnáctiletého Jurreho všechno zapomíná. Když jde pro chleba, přinese džus. Trpí totiž Alzheimerovou nemocí.

Dveře

2008 / 16 min. / titulky

Nikolaiova rodina opouští Pripjať třetí den po tragickém výbuchu jaderné elektrárny Černobyl. Krátký hraný film ilustruje hrůzu černobylských událostí na příběhu rodiny, která ze dne na den musela zavřít dveře za svým životem.

Farídulláh má dnes volno

2013 / 17 min.

Farídulláh sní o tom, že bude chodit do školy. Už pátým rokem jsou ale jeho pracovními nástroji lopata a dřevěné kolečko, protože vyrábí cihly.

Hadí dívka

2017 / 21 min.

Erdenchimeg je chudá jedenáctiletá dívka z Mongolska, která má svůj velký sen - chce se stát profesionální hadí ženou.

Já, moje romská rodina a Woody Allen

2009 / 50 min. / titulky

Nebývale kvalitní a svěží debut devatenáctileté Laury Halilovic, jež s ruční kamerou dokumentuje život své romské rodiny

Kdo mě teď bude mít rád?

2016 / 43 min. / titulky

Saar je ze sedmi dětí, s rodinou se ovšem vidí zřídka. Někteří sourozenci mu zazlívají, že odešel z Izraele do Londýna, jiní mají problém s tím, že je gay, anebo se bojí, že by se od něj jejich děti mohly nakazit virem HIV.

Komiks

2002 / 1 min. / titulky

Otec po příchodu z práce uhodí svého syna takovou silou, až chlapec spadne na zem.

Kovbojové z předměstí

2016 / 30 min. / titulky

Může kůň někomu zachránit život? Obyvatelé dublinského předměstí se shodují, že rozhodně ano. Obzvlášť pro 14letého Dylana představuje péče o bělavou klisnu mnohem víc než jen zálibu. 

Leilina melodie

2013 / 16 min.

Leila žije v afghánském sirotčinci. Když se po pěti letech odloučení ozve matka, očekává Leila její návštěvu s rozporuplnými pocity

Létající Anne

2010 / 20 min. / titulky

Anne je na první pohled obyčejná dívka. Trpí ale Tourettovým syndromem, mozkovou dysfunkcí, která se projevuje různými tiky

Miruna

2017 / 16 min.

Miruna je odhodlaná uspět v přijímacích zkouškách na policejní akademii a vymanit se z podmínek sociálně vyloučené lokality, kde žije.

Modřiny

2001 / 1 min. / titulky

Proč desetiletý Kevin nechodí na tělocvik? Stydí se za modřiny, jež mu po celém těle způsobuje jeho agresivní otec

Moje babička Lien

2011 / 15 min. / titulky

Čtrnáctiletá Christel z Holandska chodí pravidelně navštěvovat svoji babičku Lien, která žije v domově s pečovatelskou službou

Poslouchám

2017 / 15 min.

Dětský svět je občas plný komplikací, o kterých není snadné mluvit s rodiči. V Nizozemsku pomáhá dětem speciální telefonní linka – obdoba české Linky bezpečí.

Poslouchej ho!

2013 / 15 min.

Tristan nejraději ze všeho hraje fotbal. Přál by si, aby tým mohl trénovat jeho otec, který je i v reprezentaci. Jenže je neslyšící.

Rafa

2012 / 25 min. / titulky

Hraný film o třináctiletém Rafovi, který žije s matkou, starší sestrou a jejím malým synkem v chudé části Lisabonu. Je šest hodin ráno, když se dozvídá, že matku, která si večer vyšla se svým přítelem, zatkli.

René

2008 / 83 min.

Časosběrný dokument Heleny Třeštíkové o nenapravitelném kriminálníkovi a také osobitém spisovateli René Plášilovi.

Show!

2013 / 68 min.

5Angels je hudební skupina složená z pěti náctiletých dívek. Plní si svůj sen nebo se stávají pouhým produktem showbyznysu?

Svět dětí II.

1999 / 19 min.

Dětství v komunistickém Československu v 70. a 80. létech. Pamětníci vzpomínají na vytahané béžové punčocháče, na stavebnici Merkur

Tak to vidím já: Amia

2010 / 15 min.

Šestiletá Amia bydlí na statku uprostřed šumavské samoty. Její rodiče opustili město a rozhodli se žít v souladu s přírodou

Tak to vidím já: Pepa

2009 / 14 min.

Čtrnáctiletý Pepa žije s rodiči v severních Čechách. Už od svých sedmi let chodí na brigády a přispívá do rodinného rozpočtu

Tančím pro tebe

2015 / 30 min.

Tradiční norský tanec „halling“ byl odjakživa mužskou záležitostí. „Hodně lidí si myslí, že halling není pro dívky...“ říká hlavní hrdinka filmu Vilde, která se tomuto neobvyklému koníčku věnuje. Věří totiž, že se usilovným tréninkem dokáže mužům vyrovnat. Dědeček je vážně nemocný a Vilde doufá, že mu její úspěch udělá radost.

Z kola ven – Jan a Josefina

2006 / 16 min.

Janovi je jedenáct let a je nadprůměrně inteligentní. Jeho třináctiletá sestra Josefina je jeho pravým opakem

Život ve fotografiích

2011 / 58 min. / titulky

Ani dvougenerační rozdíl nemusí být překážkou hlubokého a láskyplného vztahu