Válka na Ukrajině

Materiály a aktivity JSNS k současnému dění

Využijte materiály JSNS, které Vám pomohou mluvit s žáky a studenty o ruské vojenské invazi na Ukrajinu, dopadech na životy běžných lidí, o uprchlících i o propagandě a mediálních manipulacích, které agresi předcházely a dále ji doprovází.

„Vzhledem k současné situaci pracuji s portálem JSNS a lekcemi týkající se Ukrajiny téměř každý den. Využívám je v dějepisu i při hodinách ruštiny. Nejčastěji pracuji s filmy Pro Samu, Nora zpívá pro Sýrii a Žirafa v nesnázích. Pustila jsem se i do ruské propagandy a využila jsem například lekci 2015: Krym, návrat do vlasti. Měla jsem z toho velmi dobrý pocit – lekce stačí jen vzít a použít dle návodu. Prostě super.“ – Eva Kohoutková, ZŠ Česká Třebová

 

Metodický materiál Válečný konflikt jako téma ve výuce: doporučení, vhodné materiály a aktivity

Podívejte se na sadu doporučení, jak a proč s žáky mluvit o válce. Reagujte na obavy žáků, sdílejte společně emoce, vzájemně se povzbuzujte a tmelte třídní kolektiv.

 

Podívat se na doporučení

Válka na Ukrajině: otázky a odpovědi

Materiál poskytuje základní přehled o ruské invazi a propagandě, o historii konfliktu a jeho souvislostech.

 

Stáhnout otázky a odpovědi

Doporučené lekce: výběr lekcí k současné situaci

Využijte lekce, které Vám pomohou s žáky mluvit o ruské vojenské invazi na Ukrajinu, dopadech na životy běžných lidí, o uprchlících i o propagandě a mediálních manipulacích, které agresi předcházely a dále ji doprovází.

 

Doporučené lekce

Současná ruská propaganda

Připravili jsme výběr lekcí, které žáky seznámí s prostředky mediálních manipulací a nástroji moderní ruské propagandy. 

 

Lekce k ruské propagandě

Aktualizovaná lekce: U nás pomáhali taky 

Emotivní snímek zachycuje vzdor vůči okupantům, v srpnu 1968 a následnou rezignaci celé společnosti. Dokument přináší paralelu se situací na Krymu v roce 2014. Dokument byl aktualizován sestřihem z ruské invaze na Ukrajinu. 

 

Aktualizovaná lekce

Publikace Podoby ruské propagandy

Publikace přibližuje současnou ruskou propagandu, její motivy a rysy směřované jak do ruské společnosti, tak do zahraničí. 

 

Stáhnout publikaci

 

Studio JSNS – pravidelné vysílání pro školy

Studenti a žáci, ptejte se. Vaše otázky týkající se ruské agrese na Ukrajině zodpoví odborníci během živého vysílání každý pátek od 10 hodin.

 

Studio JSNS

Jak můžete Ukrajině pomoct Vy?

V Člověku v tísni odsuzujeme ruskou agresi vůči Ukrajině. Jedná se o zatím největší bezpečnostní hrozbu v Evropě od druhé světové války. I když je situace nepřehledná a překotně se vyvíjí, jsme připraveni nadále pomáhat všem lidem, kteří to nyní budou potřebovat přímo na území Ukrajiny, v případě masívního útěku obyvatel i v okolních zemích nebo v Česku. Lidé mohou pomoci finančně přes účet SOS Ukrajina.

Chci přispět

Přihlaste se k odběru newsletteru JSNS

Chcete vědět, co v JSNS připravujeme? Jaké máme nové lekce, publikace, kvízy nebo jiné výukové materiály? Nechcete si nechat ujít vzdělávací kurzy či semináře, které pořádáme pro vyučující zcela zdarma? Odebírejte naše newslettery a nic Vám neunikne.

Chci dostávat novinky

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.