Válka na Ukrajině

Materiály a aktivity JSNS k současnému dění

Využijte materiály JSNS, které Vám pomohou mluvit s žáky a studenty o ruské vojenské invazi na Ukrajinu, dopadech na životy běžných lidí, o uprchlících i o propagandě a mediálních manipulacích, které agresi předcházely a dále ji doprovází.

„Vzhledem k současné situaci pracuji s portálem JSNS a lekcemi týkající se Ukrajiny téměř každý den. Využívám je v dějepisu i při hodinách ruštiny. Nejčastěji pracuji s filmy Pro Samu, Nora zpívá pro Sýrii a Žirafa v nesnázích. Pustila jsem se i do ruské propagandy a využila jsem například lekci 2015: Krym, návrat do vlasti. Měla jsem z toho velmi dobrý pocit – lekce stačí jen vzít a použít dle návodu. Prostě super.“ – Eva Kohoutková, ZŠ Česká Třebová

 

Metodický materiál Válečný konflikt jako téma ve výuce: doporučení, vhodné materiály a aktivity

Podívejte se na sadu doporučení, jak a proč s žáky mluvit o válce. Reagujte na obavy žáků, sdílejte společně emoce, vzájemně se povzbuzujte a tmelte třídní kolektiv.

 

Podívat se na doporučení

Doporučené lekce: výběr lekcí k současné situaci

Využijte lekce, které Vám pomohou s žáky mluvit o ruské vojenské invazi na Ukrajinu, dopadech na životy běžných lidí, o uprchlících i o propagandě a mediálních manipulacích, které agresi předcházely a dále ji doprovází.

 

Doporučené lekce

Publikace Podoby ruské propagandy

Publikace přibližuje současnou ruskou propagandu, její motivy a rysy směřované jak do ruské společnosti, tak do zahraničí. 

 

Stáhnout publikaci

 

Válka na Ukrajině: otázky a odpovědi

Materiál poskytuje základní přehled o ruské invazi a propagandě, o historii konfliktu a jeho souvislostech.

 

Stáhnout otázky a odpovědi

Studio JSNS – vysílání pro školy

Vaše otázky týkající se ruské agrese na Ukrajině zodpovídali odborníci během živého vysílání.

 

Studio JSNS

Máte dotazy?  

Pokud máte jakékoli otázky, tipy nebo připomínky, neváhejte nám napsat.

Jak můžete Ukrajině pomoct Vy?

V Člověku v tísni odsuzujeme ruskou agresi vůči Ukrajině. Jedná se o zatím největší bezpečnostní hrozbu v Evropě od druhé světové války. I když je situace nepřehledná a překotně se vyvíjí, jsme připraveni nadále pomáhat všem lidem, kteří to nyní budou potřebovat přímo na území Ukrajiny, v případě masívního útěku obyvatel i v okolních zemích nebo v Česku. Lidé mohou pomoci finančně přes účet SOS Ukrajina.

Chci přispět

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.