Válka na Ukrajině

Materiály a aktivity JSNS k současnému dění

Využijte materiály JSNS, které Vám pomohou mluvit s žáky a studenty o ruské vojenské invazi na Ukrajinu, dopadech na životy běžných lidí, o uprchlících i o propagandě a mediálních manipulacích, které agresi předcházely a dále ji doprovází.

„Vzhledem k současné situaci pracuji s portálem JSNS a lekcemi týkající se Ukrajiny téměř každý den. Využívám je v dějepisu i při hodinách ruštiny. Nejčastěji pracuji s filmy Pro Samu, Nora zpívá pro Sýrii a Žirafa v nesnázích. Pustila jsem se i do ruské propagandy a využila jsem například lekci 2015: Krym, návrat do vlasti. Měla jsem z toho velmi dobrý pocit – lekce stačí jen vzít a použít dle návodu. Prostě super.“ – Eva Kohoutková, ZŠ Česká Třebová

 

Studio JSNS – pravidelné vysílání pro školy

Studenti a žáci, ptejte se. Vaše otázky týkající se ruské agrese na Ukrajině zodpoví odborníci během živého vysílání každý pátek od 10 hodin.

 

Studio JSNS

Metodický materiál Válečný konflikt jako téma ve výuce: doporučení, vhodné materiály a aktivity

Podívejte se na sadu doporučení, jak a proč s žáky mluvit o válce. Reagujte na obavy žáků, sdílejte společně emoce, vzájemně se povzbuzujte a tmelte třídní kolektiv.

 

Podívat se na doporučení

Doporučené lekce: výběr lekcí k současné situaci

Využijte lekce, které Vám pomohou s žáky mluvit o ruské vojenské invazi na Ukrajinu, dopadech na životy běžných lidí, o uprchlících i o propagandě a mediálních manipulacích, které agresi předcházely a dále ji doprovází.

 

Doporučené lekce

Současná ruská propaganda

Připravili jsme výběr lekcí, které žáky seznámí s prostředky mediálních manipulací a nástroji moderní ruské propagandy. 

 

Lekce k ruské propagandě

Aktualizovaná lekce: U nás pomáhali taky 

Emotivní snímek zachycuje vzdor vůči okupantům, v srpnu 1968 a následnou rezignaci celé společnosti. Dokument přináší paralelu se situací na Krymu v roce 2014. Dokument byl aktualizován sestřihem z ruské invaze na Ukrajinu. 

 

Aktualizovaná lekce

Publikace Podoby ruské propagandy

Publikace přibližuje současnou ruskou propagandu, její motivy a rysy směřované jak do ruské společnosti, tak do zahraničí. 

 

Stáhnout publikaci

 

Válka na Ukrajině: otázky a odpovědi

Materiál poskytuje základní přehled o ruské invazi a propagandě, o historii konfliktu a jeho souvislostech.

 

Stáhnout otázky a odpovědi

Jak můžete Ukrajině pomoct Vy?

V Člověku v tísni odsuzujeme ruskou agresi vůči Ukrajině. Jedná se o zatím největší bezpečnostní hrozbu v Evropě od druhé světové války. I když je situace nepřehledná a překotně se vyvíjí, jsme připraveni nadále pomáhat všem lidem, kteří to nyní budou potřebovat přímo na území Ukrajiny, v případě masívního útěku obyvatel i v okolních zemích nebo v Česku. Lidé mohou pomoci finančně přes účet SOS Ukrajina.

Chci přispět

Přihlaste se k odběru newsletteru JSNS

Chcete vědět, co v JSNS připravujeme? Jaké máme nové lekce, publikace, kvízy nebo jiné výukové materiály? Nechcete si nechat ujít vzdělávací kurzy či semináře, které pořádáme pro vyučující zcela zdarma? Odebírejte naše newslettery a nic Vám neunikne.

Chci dostávat novinky