Týden války na Ukrajině: Co se děje a proč?

Podívejte se se svými žáky a studenty na záznam debaty k aktuálnímu dění na Ukrajině

V pátek 4. března dopoledne jsme uspořádali debatu (nejen) pro školy. O svých zkušenostech mluvili odborníci, kteří se Rusku a Ukrajině dlouhodobě věnují. Záznam debaty je ke zhlédnutí na této webové stránce anebo na Facebooku JSNS.

Témata, o kterých se diskutovalo:

  • základní vhled do aktuální situace, z čeho konflikt vznikl a jak probíhá,
  • jak vypadaly první dny války – svědectví z terénu,
  • dopady válečné situace na obyčejné lidi, 
  • humanitární pomoc,
  • mediální manipulace,
  • možné scénáře vývoje situace.

 

Hosty debaty byli:

Šimon Pánek

 

Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni. 

Ondřej Kundra

 

Zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt. Dlouhodobě se věnuje tématům Putinova Ruska, první dny ruské invaze strávil na Ukrajině. 

David Stulík

 

Seniorní analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty. Na Ukrajině řadu let žil a pracoval, během prvních dnů ruské invaze byl přímo v Kyjevě. 

Debatou provázela:

Jana Peroutková

 

Novinářka a moderátorka České televize.

Jak můžete Ukrajině pomoct Vy?

V Člověku v tísni odsuzujeme ruskou agresi vůči Ukrajině. Jedná se o zatím největší bezpečnostní hrozbu v Evropě od druhé světové války. I když je situace nepřehledná a překotně se vyvíjí, jsme připraveni nadále pomáhat všem lidem, kteří to nyní budou potřebovat přímo na území Ukrajiny, v případě masívního útěku obyvatel i v okolních zemích nebo v Česku. Lidé mohou pomoci finančně přes účet SOS Ukrajina.

Chci přispět

Přihlaste se k odběru newsletteru JSNS

Chcete vědět, co v JSNS připravujeme? Jaké máme nové lekce, publikace, kvízy nebo jiné výukové materiály? Nechcete si nechat ujít vzdělávací kurzy či semináře, které pořádáme pro vyučující zcela zdarma? Odebírejte naše newslettery a nic Vám neunikne.

Chci dostávat novinky

Máte dotazy?  

Pokud máte jakékoli otázky, tipy nebo připomínky, neváhejte nám napsat.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.