Ukázky ruské propagandy směřující mimo Rusko

Cíle a rysy ruské propagandy

 

Stejně jako anexi Krymu, také ruskou vojenskou agresi na Ukrajině předcházela a dále doprovází masivní propaganda a dezinformační operace. Sofistikované mediální manipulace jsou součástí hybridní války řízené z Kremlu. Ruská propaganda míří jak dovnitř Ruska, tak do zahraničí. Podle jejího směrování se liší její cíle i používané narativy.

Níže najdete cíle ruské propagandy mířící mimo Rusko, její narativy a konkrétní krátké ukázky sdělení, které zasahují zejména Českou republiku. 

Jednotlivá mediální sdělení můžete s žáky analyzovat s využitím jednoduché metodiky 5 klíčových otázek.

Doporučujeme také využít aktivitu Emoce, emoce, emoce, která vede žáky k zamyšlení nad emocemi, které mají konkrétní propagandistická mediální sdělení vyvolat.

Aktivita Emoce, emoce, emoce

Cíle propagandy

 

 

 • Nabourávání důvěry v média obecně, pravda neexistuje, nedá se věřit ničemu.
 • Znevěrohodnění principů parlamentní a liberální demokracie, podkopávání důvěry ve stát a jeho instituce.
 • Rozeštvávání společnosti, její polarizace.
 • Zpochybňování a oslabování prozápadního ukotvení, odvrácení od NATO a EU.
 • Obhajoba politiky a pozic Ruska.
 • Zdůvodnění nezbytnosti vojenské operace na Ukrajině.
 • Oslabení podpory Ukrajině.
 • Oslabení podpory uprchlíkům z Ukrajiny, vyvolávání protiuprchlických nálad a postojů.

Narativy a ukázky propagandy

 1. NATO ohrožuje Rusko 
 2. Fašisté
 3. Ukrajina patří k Rusku 
 4. Nefunkční západní demokracie 
 5. Odvrácení od EU, NATO a Západu 
 6. Nedůvěryhodná média 
 7. Válečnický Západ  
 8. Další narativy specifické v České republice

 

1. NATO ohrožuje Rusko

NATO se stále posouvá blíž Rusku, na území bývalého Sovětského svazu nemají vojáci NATO být.  NATO obkličuje Rusko, přesouvá vojáky k jeho hranicím, chce Rusko napadnout.

 

 • Lavrovův vzkaz OSN (1:41) –⁠ Projev ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v OSN z počátku března 2022 v sestřihu televize RT. Jeho předem nahraný vzkaz většina diplomatů bojkotovala a opustila sál. V projevu mluví mimo jiné o „rusofobním vzteku“, který zachvátil Evropskou unii a jehož důsledkem je skutečnost, že EU dodává Ukrajině „smrtící zbraně“.
 • Co se nedozvíte od „presstitutek“ (3:36) –⁠ Gerald Celente je americký finanční konzultant a prognostik napojený na americkou krajně pravicovou scénu, mimo jiné častý host pořadu InfoWars, který na stejnojmenné webové stránce provozuje konspirační teoretik Alex Jones.  
  Ve svém pořadu na Youtube nazvaným Trends Journal si zve hosty z alternativní mediální scény. V tomto konkrétním díle si pozval bývalého plukovníka Douglase Macgregora, který například v minulosti označil NATO za „zombie“. Bývalý prezident Donald Trump ho také navrhoval jako velvyslance v Berlíně, ale jeho nominaci nakonec zastavil americký senát kvůli jeho kontroverzním výrokům vůči Německu. 
 

2. Fašisté

Na Ukrajině jsou fašisté, banderovci, nacisté, neonacisté, rusky mluvící lidé jsou pronásledování. Sovětský svaz osvobodil během 2. světové války svět od nacistů, za to mu patří vděk. I nyní bojuje Rusko proti fašistům.

 

 • Putinův projev: vyhlášení speciální vojenské operace (8:24)–⁠ Prezident Vladimir Putin ve svém projevu v den začátku invaze na Ukrajinu, 24. února 2022, vyhlašuje Ukrajině válku s tvrzením, že „lidové republiky Donbasu se na Rusko obrátily s prosbou o pomoc“. Putin válku nazývá speciální vojenskou operací, jejímž cílem je demilitarizace a denacifikace Ukrajiny. Mluví také o rozšiřování NATO na východ a přibližování vojenské infrastruktury k ruským hranicím. Zároveň varuje Západ před jakýmkoliv vměšováním, jinak se setká s důsledky, které ve svých dějinách ještě nepoznal.
   
 • Ukrajinští fašisté neumožnili ruskou humanitární pomoc (1:14)–⁠ Video z března 2022 zveřejněné facebookovou stránkou Zpravodajství bez propagandy, která se označuje za nezávislou mediální společnost. Navzdory nepříliš kvalitnímu technickému zpracování je video hojně sdíleno na sociálních sítích. Tvrdí například, že Rusové vyslali na Ukrajinu tisíc autobusů na záchranu ukrajinských civilistů, ale ukrajinští banderovci je zastavili a znemožnili záchrannou operaci.
 • Zelenskyj je nacista –⁠ Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu se na českých dezinformačních webech a v řetězových e-mailech objevila fotografie, která zobrazuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského držícího fotbalový dres s hákovým křížem. Fotografie již předtím kolovala na zahraničních sociálních sítích. Jedná se o fotomontáž. Původní fotografii zveřejnil na svém instagramovém profilu prezident Zelenskyj v červnu 2021 a na dresu je číslo 95, nikoli nacistický symbol.
  V jiné fotografii šířené na sociálních sítích má údajně Vladimír Zelenskyj hajlovat, muž na fotografii však není ukrajinský prezident.
  Narativ, že ukrajinský prezident je nacista, je absurdní i z toho důvodu, že prezident Zelenskyj je Žid a jeho příbuzní zahynuli při holokaustu.
 

3. Ukrajina patří k Rusku 

Ukrajina historicky patří k Rusku. Mnozí Ukrajinci si uvědomují, že Ukrajině bude lépe s Ruskem, ale ukrajinská vláda jejich vůli ignoruje. Západ vehnal Ukrajinu do konfliktu kvůli svým zájmům.

 

 • Miloš Zeman v ruských médiích (2:55) –⁠ Sestřih z různých pořadů ruských médií týkající se prezidenta Miloše Zemana a jeho vztahu k Rusku. Český prezident je vyobrazen jako přítel Ruska, jeden z mála evropských politiků, který je schopen dialogu, velký odpůrce sankcí vůči Rusku a kritik bývalé německé kancléřky Angely Merkelové.
 

4. Nefunkční západní demokracie

Institucím, politikům, autoritám a potažmo celému státu se nedá věřit, nedá se spolehnout na právní řád. Stát není v mnoha oblastech funkční. Západ je zvrácený a v rozkladu. 

 • Pražský zastupitel a „lidské zombie“ (1:38) –⁠  Robert Vašíček je zastupitelem Prahy 11 zvolený za SPD, na jaře roku 2021 byl ze strany vyloučen. Opoziční Hnutí pro Prahu 11 navrhlo v březnu 2022 jeho odvolání s odůvodněním, že dlouhodobě zastává proruské postoje a podílí se na dezinformačních aktivitách Ruska v ČR, zařazení návrhu na program jednání zastupitelstva však žádná z kolačních stran nepodpořila. Robert Vašíček je velmi aktivní na sociálních sítích, zejména pak na TikToku. V tomto konkrétním příspěvku kritizuje celý systém, ve kterém žijeme a který vychovává „lidské zombie“, ničemu se nedá věřit a na nic se nemůžeme spolehnout. Válka na Ukrajině je podle něj jen hra mocných.
 

5. Odvrácení od EU, NATO a Západu 

EU nepřináší občanům to, co slibuje. Ovládá ji úzká skupinka mocných, kteří prosazují své zájmy. Některé země (mezi nimi i ČR) jsou v rámci EU v podřadném postavení, musí se podřizovat rozhodnutím, na která nemají vliv. Je to diktát EU způsobující zhoršení životní úrovně a omezování práv a svobod občanů některých členských zemí. Pozn.:NATO je válečnická organizace rozdmýchávající války po celém světě.

 

 • Václav Klaus: Není to agrese ani invaze (4:35) –⁠ Bývalý prezident Václav Klaus vystoupil 23. února, den před zahájením invaze a krátce po přesunu ruských jednotek na východní Ukrajinu, v diskuzním pořadu na CNN Prima News. 

  Přesun jednotek na území ovládané proruskými separatisty v rozhovoru odmítá považovat za agresi, či dokonce invazi. Ruské jednání vysvětluje jako dlouhodobou frustraci z toho, že s ním Západ prý nechtěl jednat.

   

 

6. Nedůvěryhodná média 

Médiím nelze věřit, pravdy se nedá dobrat. Západní média úmyslně nepokrývají některá témata a řídí se zájmy mocných, mnohé informace zatajují. Ruská média nabízejí alternativní pohled.

 

 • Prezident Zelenskyj vytváří falešná videa – Dezinformační server Aeronet, jeden z webů, který byl po zahájení ruské invaze zablokován, se nadále snažil najít nové platformy pro šíření svých zpráv. Velmi činný byl na platformě Telegram. Mimo jiné se snaží o diskreditaci ukrajinské vlády a prezidenta Zelenského, kontinuálně tak vytváří dojem, že ukrajinská vláda lže a natáčí falešná videa.

  Článek z poloviny března 2022 například tvrdí, že při návštěvě raněných vojáků v nemocnici Zelenského doprovázela lékařka, která měla být již dva týdny po smrti, má tak jít o důkaz, že Zelenskyj není již na území Ukrajiny a vytváří falešné příspěvky. 

  Další příklad má dokazovat totéž: Zelenskyj již dávno opustil Ukrajinu a schovává se na bezpečném místě, kyjevské náměstí prý bylo přidáno do pozadí během postprodukce.
   
 • Řetězový e-mail: Fiala v Kyjevě nebyl –⁠ Zejména mezi českými seniory se prostřednictvím e-mailových schránek šířil příspěvek, který tvrdí, že delegace českého, polského a slovinského premiéra ukrajinský Kyjev v polovině března nenavštívila. Premiér Fiala a západní média prý lžou. Setkání s prezidentem Zelenským se podle příspěvku, čerpajícího mimo jiné z dezinformačního serveru Aeronet, konalo ve městě Přemyšl u polsko-ukrajinských hranic. „Analýza“ fotografií například údajně dokládá, že vzor dlažby na fotografii vůbec neodpovídá kyjevskému nádraží, jedná se prý o nádraží v polském městě.
 • Poslankyně SPD: Důkazy o plných regálech v Rusku – Karla Maříková, poslankyně SPD, sdílela 18. 3. 2022 na svém Facebooku příspěvek s fotografiemi, na nichž byly vyobrazeny regály ruského supermarketu plné zboží. Údajně aktuální fotky podle jejích slov pořídil její známý. Příspěvky s téměř identickým obsahem byly však zveřejněny již o několik hodin dříve a posléze o několik hodin později jinými uživateli Facebooku. Všichni tvrdili, že fotografie jim poslali jejich známí. Fotky Karly Maříkové byly však pořízeny 20. 3. 2018.
 

7. Válečnický Západ

Západ v minulosti vojensky intervenoval na mnoha místech světa. Bombardoval Srbsko, napadl Irák a způsobil smrt civilistů a rozklad mnoha zemí.

 

 • Herec Alain Delon: je mi na zvracení z politiky USA – Na sociálních sítích a prostřednictvím dezinformačních webů se již v roce 2018 objevil falešný citát slavného herce Alaina Delona. Na českém internetu se začal opět šířit po zahájení ruské invaze na Ukrajině a zároveň v souvislosti s tím, že jeho syn oznámil, že se Alain Delon chystá podstoupit eutanazii.

  Herec měl údajně prohlásit, že tento svět opouští bez lítosti, jelikož nenávidí nynější dobu. A to kvůli politice USA, kterým vládnou „gauneři a ilumináti“. Spojené státy systematicky rozvrací země po celém světě a snaží se rozpoutat válku s Ruskem.

  Pravdivé jsou jen první dvě věty citátu: herec je připraven opustit tento svět bez lítosti a z dnešní doby mu je na zvracení. Ale ne kvůli politice USA, ale z důvodu, že se mu nelíbí, že lidé dnes nedovedou držet slovo a všem jde jen o peníze. Tato slova pronesl v rozhovoru pro francouzský magazín Paris Match v lednu 2018.
   
 • Bidenův syn zapojen do vývoje biologických zbraní na Ukrajině – CNN Prima News na svých stránkách zveřejnila článek, ve kterém tvrdí, že syn amerického prezidenta Hunter Biden figuroval ve výzkumů smrtelných virů na Ukrajině a pomáhal financovat vojenský výzkum biologických zbraní. Podle oficiálních informací se ovšem nejedná o laboratoře biologických zbraní, ale o výzkumná zařízení zaměřená na diagnostiku a monitorování infekčních chorob. Článku CNN Prima News s neověřenými informacemi se ovšem chytla další česká média včetně Parlamentních listů.
 

Další narativy specifické v České republice
 

1. Údajní spojenci z NATO a EU chtějí kvůli svým zájmům vtáhnout ČR do „cizí války”. Naši politici jsou loutkami, které drží v rukou západní velmoci. Není v zájmu ČR vojensky podporovat Ukrajinu
 • Česko dodává zbraně ukrajinským fašistům– Uživatel Twitteru a samozvaný „geopolitický investigativec“ Jake Morphonios sdílí ve svém příspěvku údajné tvrzení, že ukrajinská armáda použila zbraně, mimo jiné i ty dodané z České republiky, k ostřelování civilních domů ve městě Doněck. Zároveň tvrdí, že ukrajinská armáda je již osm let zodpovědná za každodenní bombardování civilistů v oblasti Donbasu. Příspěvek se hojně šířil na českých sociálních sítích jako důkaz, že ČR podporuje ukrajinské fašisty.

  Tento příspěvek a jemu podobné se šíří uvnitř prorusky orientovaných skupin na Facebooku, mezi nejaktivnější patří například skupiny „PŘÁTELÉ RUSKA V ČR“, „CZEXIT!!!“ či „NIE EÚ! ÁNO RUSKO!

 • Petice: vojenskou pomocí Ukrajině jen prodlužujeme válku 
  Pro antisystémové strany, jejichž poslanci se nebrání proruským výrokům, šíření manipulací a neověřených informací, je běžná zkratkovitá mírová rétorika, která je v souladu s Ruskou propagandou. Ta vytváří zdání jednoduchého řešení složitého konfliktu – často v podobě zastavení finanční, materiální a politické podpory Ukrajiny – a ignoruje skutečnost, že ukončit konflikt nepůjde bez zastavení válečného tažení ze strany agresora.
  Jedním z hlavních propagátorů této myšlenky v Česku je šéf mimoparlamentního hnutí PRO Jindřich Rajchl, pořadatel protivládních demonstrací na Václavském náměstí. On a jeho hnutí rozšířilo petici „o nalezení mírového řešení válečného konfliktu na Ukrajině“. V ní vyzývá české poslance, aby v oblasti zahraniční politiky podpořili „revizi dosavadního přístupu materiální pomoci Ukrajině ukončením dodávek vojenského materiálu a přechod výhradně k dodávkám materiálu pro civilní sektor“.

2. Na občany ČR dopadají ekonomické důsledky války, zejména drahé energie, plyn, benzín a nafta a také inflace. Kvůli uprchlíkům přijdou o práci a budou celkově chudnout. Vláda přitom pomáhá Ukrajincům na úkor vlastních občanů. Měla by přitom myslet hlavně na „naše lidi“

 • Zdravotní setra z Brna: vláda diskriminuje naše lidi (4:14) – Brněnská zdravotní sestra Petra Redlová na svém Facebooku pravidelně sdílí příspěvky, které mají velký dosah a její videa hojně sdílí další uživatelé. 
  V tomto videu z konce března tvrdí mimo jiné, že vláda má v plánu investovat miliardy korun do školství na podporu ukrajinských dětí, zatímco „českým dětem se musíme skládat na obědy“.Vláda podle ní diskriminuje české občany a ukrajinští uprchlíci mají vše zdarma, využívají taxi službu, za kterou odmítají platit, a celé dny vysedávají v kavárnách.
 • Dopis na Hrad: nesouhlasíme, nechceme, nepřejeme si – Na Facebooku se během března 2022 šířil příspěvek, který vyzývá české občany k zaslání dopisu prezidentu republiky. Jeho obsahem je kritický postoj ke stávající pomoci ukrajinským uprchlíkům a k dodávání zbraní ukrajinské armádě. Rusové jsou podle něj v ČR diskriminováni a šikanováni. V dopise je požadována také okamžitá demise vlády Petra Fialy. Text dopisu je v příspěvku předpřipraven a přiložena je i adresa na Pražský hrad.
3. Ukrajinci si neváží pomoci, chovají se nevhodně, jsou to násilníci, páchají kriminální činy. Češi budou nuceni přijímat uprchlíky do svých domovů, budou muset opustit obecní byty, Migrace z Ukrajiny je způsob, jak přivézt do Evropy černochy a Araby a islamizovat ji
 • Kvůli ukrajinským uprchlíkům přicházejí Češi o bydlení – Na sociálních sítích se šíří i příběhy lidí, kteří byli údajně vyhozeni z nájmu kvůli uprchlíkům z Ukrajiny. Tento příspěvek pochází od obyvatele obce Bezdědovice v Jihočeském kraji, muž podle svých slov dostal výpověď z obecního bytu přímo starostou obce. Příspěvek svým článkem pomohl rozšířit web Parlamentní listy. Celý příběh se nezakládá na faktech, muž z bytu vyhozen nebyl, příběh na pravou míru uvedl později i starosta obce.
 • Dezinformátor natáčí na ukrajinských hranicích (2:01) – Patrik Tušl je jednou z nejviditelnějších tváří české dezinformační scény. Do obecného povědomí se dostal během pandemie koronaviru, kdy šířil lživé informace a bojoval proti vládním opatřením. Po ruské invazi na Ukrajinu se, podobně jako celá česká dezinformační scéna, přeorientoval na rusko-ukrajinský konflikt. Podle informací serveru Aktuálně.cz se jedná o invalidního důchodce v exekucích, kterého stíhá policie za pronásledování a výhrůžky. Tušl za své příspěvky vybírá od lidí peníze. Již pětkrát byl odsouzený, mimo jiné vyhrožoval zavražděním matce svého dítěte, na které neplatí výživné. Ve videu z března 2022 se vypravil na ukrajinské hranice, aby zachytil, že velká část uprchlíků nepochází z Ukrajiny. Navíc si prý neváží naší pomoci.
 • Řetězový e-mail: Ukrajinci jedí zadarmo – Řetězový e-mail se snaží vzbudit dojem, že ukrajinští hosté restaurace v Třinci odešli bez zaplacení a najedli se na účet číšnice. K případu byla údajně zavolaná i policie. Server iRozhlas ověřil, že se zmiňovaný příběh nestal a jedná se o lež.

 • Ukrajinci jezdí na dovolenou

  V letních měsících roku 2023 se českým internetem šířily příběhy, že ukrajinští uprchlíci jezdí na dovolenou zpět do své domoviny, zatímco tam údajně nehrozí žádné nebezpečí, protože lidé běžně tráví teplé dny v ulicích nebo na plážích. „Média a naši politici se v nás snaží vyvolat dojem, že každý ukrajinský uprchlík uprchl z válečné vřavy s batůžkem minima zachráněných věcí. Snaží se vyvolat dojem, jak celá země trpí a je naší povinností každého Ukrajince přijmout, starat se o něho a podělit se o to málo, co nám zbývá,“ zní jeden z příspěvků, jehož autorka dodává, že to je údajně manipulace. Dokládá to cestami Ukrajinců na Ukrajinu. „Na Ukrajinu jezdí plné autobusy, plné vlaky. Těžce zkoušení uprchlíci jezdí na dovolenou domů. Fakt to nikomu nepřijde divné? Kam tedy jezdí? Do těch rozbombardovaných měst nebo jak to vlastně je?“ ptá se. Ignoruje však skutečnost, že nejde o tajnou informaci, a i přesto že je země ve válečném stavu, neznamená to, že tam nemají lidé společenský život. Mají. Kvůli bombardování a možným útokům je ale značně omezený, například zákazem vycházení po určité hodně či zvuky sirén. Navíc řada ukrajinských uprchlíků má na Ukrajině rodinné příslušníky, kteří tam zůstali a které neviděli od začátku války, případně jsou jejich domy zničené a někteří příbuzní již nežijí. To jsou příběhy, které za těmito dovolenými často ve skutečnosti stojí.

  Objevila se i tvrzení o tom, že Ukrajinci jezdí za sociální dávky z českého státního rozpočtu na dovolené do zahraničí. „Jsem týden v Egyptě. Mým letem letělo několik ukrajinských rodin na dovolenou z Česka. Nyní žijí a pracují v Praze,“ píše uživatelka Facebooku v hojně šířeném příspěvku. Podle ní je špatně, pokud tito lidé odešli z Ukrajiny před válkou a mohou si dopřát dovolenou ze země, která jim poskytla bezpečí, zatímco mnoho českých rodin si dovolenou v zahraničí dovolit nemůže. Pro svá tvrzení však nejen, že nemá důkazy, ale také jim chybí kontext udělování humanitárních dávek ukrajinským uprchlíkům. Od července 2023 se příjmy domácnosti odečítají od součtu dávek a započitatelných nákladů na bydlení, čímž se i sníží výše dávky. Pokud tedy někdo v domácnosti pracuje, nedostává plnou výši dávek, případně vůbec žádné dávky.

4. Postupně přicházíme o svobody, včetně svobody slova. Plíživě se stáváme nesvobodnou zemí, diktaturou

 • Slovenský poslanec: vláda pozvala nelegální migranty (1:13)– Milan Mazurek je slovenský poslanec zvolený za krajně pravicovou nacionalistickou stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ze které v roce 2021 vystoupil. Poslancem byl i v minulém volebním období, soud ho ale mandátu v roce 2019 zbavil, Mazurka uznal vinným za hanobení národa, rasy a přesvědčení kvůli jeho rasistickým výrokům vůči romské menšině.

Ve videu z března 2022 tvrdí, že slovenská vláda do země pozvala nelegální migranty z Blízkého východu, kteří jsou problematičtí a chovají se agresivně.


Ukázky mediálních sdělení pocházejí z různých kanálů - sociálních sítí, zpravodajských webů, dezinformačních serverů, Telegramu nebo řetězových e-mailů. Za pomoc při vypracování textů děkujeme Janu Žabkovi ze serveru Hlídací pes.

Zdroj: Čeští elfové, Manipulátoři.cz

 

Pokračovat k lekci 2022: Ruská informační válka

 

Pokračovat k tématu Válka na Ukrajině