Dětská porota Jednoho světa

Tato cena byla na festivalu Jeden svět udělena historicky poprvé. Tři vybraní porotci z řad žáků a žákyň základních škol vybírali z krátkometrážních dokumentárních filmů z kategorie Jeden svět dětem. Všechny snímky byly součástí dopoledních školních projekcí. Cena dětské poroty byla předána na slavnostním zakončení festivalu v kině Lucerna 28. 3. 2024.
 

V roce 2024 vybrala porota jako nejlepší snímek:

Dívka s mosaznými kroužky 

Sai Naw Kham | Myanmar | 6 min. 

 

Ženy a dívky z kmene Kajanů, který žije na myanmarsko-thajských hranicích, jsou známé extrémně dlouhými krky. Mosazné kruhy, které ženy a dívky zdobí, patří k jejich kulturní identitě, mimo jejich vesnici jsou ale často důvodem k šikaně. Dívky dostávají svůj první kroužek na krk už v pěti letech a s věkem přibývají další. Když se hrdinka krátkého animovaného filmu poprvé dostává mimo svou vesnici, aby nastoupila do školy ve městě, zjišťuje, že se nepodobá nikomu ze třídy. Děti se k ní otáčejí zády, problémy jí dělá i cizí jazyk a odlišné náboženství. Dokáže se dívka postavit za své kulturní dědictví a splnit si díky vzdělání svůj sen stát se učitelkou? 

 

Přečtěte si zdůvodnění poroty: "Měli jsme tu čest zhlédnout 5 příběhů odvážných dětí, které v obtížných situacích zatnuly zuby a popraly se se svým nelehkým osudem. Vítěz však může být jen jeden 

My jsme se rozhodli pro film, který pomáhá dětem přijmout sami sebe. Výběr nebyl lehký, protože každý příběh měl své kouzlo. Avšak vítězný film nás zaujal svou odlišností a schopností motivovat." 

 

Ukázka z filmu:

 

Zdravice režiséra snímku: 

 

 

 

 

V dětské porotě 2024 zasedli:

Anna Marie Janíková

Anička (14) žije v Luhačovicích a je žákyní posledního ročníku Základní školy Uherský Brod Mariánské náměstí. Věnuje se tématům historie a kultury 20. století. V roce 2023 pracovala v rámci projektu Příběhy bezpráví - Z místa, kde žijeme na zpracování osudu pamětnic komunistického bezpráví a jeho propojení se současným příběhem dívky z Ruska. Pravidelně se zapojuje do dobrovolnických projektů Charity České republiky (Tříkrálová sbírka, Red Wednesday atd.).  Aktivně se věnuje divadlu, tanci, moderování koncertů a festivalů, psaní povídek a reportérské činnosti pro školní televizi.

 

Martin Kroupa

Martin (14) pochází ze Mšena u Mělníka, kde také chodí do 8. třídy tamní Základní školy. Hraje fotbal za Neratovice v druhé nejvyšší žákovské soutěži v Česku. Také často píše články na školní web nebo pro místní noviny “Mšensko”. Do poroty byl vybrán po vítězství v loňském ročníku Výtvarné soutěže Jednoho světa. Ve volném čase sportuje nebo hraje počítačové hry.

Zuzana Sokolová

Zuzana (12) je žákyní 7. ročníku ZŠ T. G. Masaryka ve Fulneku. Ve škole se každoročně zapojuje do recitačních soutěží a přírodovědných olympiád. Na své škole také aktivně spolupracuje v žákovském parlamentu, který pozitivně proměňuje místní studentský život, zlepšuje vztahy a sounáležitost mezi žáky a učiteli.  Za tyto aktivity byla loni se svými spolužáky nominována na Cenu Gratias Tibi. Projekt se dostal až do finále.