Datum spotřeby

Ke Dni Země 2022 jsme pro vás a vaše žáky připravili novou environmentální kampaň zaměřenou na změnu klimatu s novými filmy, lekcemi a projektovými aktivitami

Naše dokumentární filmy umožnily s žáky otevřít nelehké téma změny klimatu srozumitelným způsobem. Lekce a projektové aktivity posouvají téma zodpovědného spotřebitelského chovánívýznamu aktivního občanství i uvědomění dopadu klimatických změn pro krajinu kolem nás z abstraktní roviny na osobní úroveň.

Termín kampaně: 22. - 29. dubna 2022

Kampaň proběhla ke Dni Země v týdnu od 22. do 29. dubna. Tímto týdnem ale kampaň neskončila. K dispozici na našem webu budou filmy i projektové aktivity i nadále, můžete si proto vše naplánovat tak, aby to zapadalo do vaší výuky. Například kolem 5. června u příležitosti Světového dne životního prostředí.


A) Pusťte žákům dokumentární filmy: 

Nadšeni udržitelností

Nizozemsko / 2020 / 23 min. / 10 - 21...
Rozbalit

Nadšeni udržitelností

Nizozemsko / 2020 / 23 min. / 10 - 21 let

Daniel, Gittemary a Rob jsou aktivisti, kteří se každý po svém rozhodli pro bezodpadový životní styl. A díky sociálním sítím inspirují druhé, aby se také začali zajímat o šetrnější přístup k životu. "Bezodpadový Daniel‘ působí v New Yorku jako návrhář, který si vybudoval originální značku na udržitelné módě. Gittemary žije v dánském Aalborgu a ve svých zábavných videích se se svými fanoušky dělí o recepty, jak se obejít bez použití plastů a jak celkově snížit produkci odpadu. Rob z amerického Orlanda zase vyučuje zahradničení. Sám bydlí v domku, který si postavil z použitých materiálů a živí se téměř výhradně tím, co vypěstuje na pronajaté zahradě. Dokazuje, že díky směně a spolupráci lze vést odpovědnější životní styl, který nebude přispívat k ničení naší planety.

PŘEHRÁT FILM

Zavřít

×

Holoseč!

Mikoláš Arsenjev / Česká republika / 2020 /...
Rozbalit

Holoseč!

Mikoláš Arsenjev / Česká republika / 2020 / 14 min. / 12 - 21 let

Kácením stromů v místech, kde proběhla kůrovcová kalamita, jen zdánlivě pomáháme přírodě k její obrodě. Těžká technika, která masivní těžbu zajišťuje, nevratně narušuje strukturu půdy a zanechává za sebou bezútěšné holiny, které nedokáží absorbovat vodu. Opětovné zalesnění je další komplikovanou disciplínou, ve které firmy, jimž jde především o co největší objem těžby, selhávají na plné čáře. Necitlivé zásahy do lesních ploch pak pociťují lidé v podobě vyschlých studen nebo při záplavách, kterými nám příroda posílá vzkaz o tom, kdo je tady pán. Jak ukazuje vizuálně působivý krátký film - les zkrátka není pole, ale složitý živý organismus.

PŘEHRÁT FILM

Zavřít

×

Udržitelný Palacký

Marek Janičík / Česká republika / 2019 / 27...
Rozbalit

Udržitelný Palacký

Marek Janičík / Česká republika / 2019 / 27 min. / 13 - 21 let

Studenti Palackého univerzity v Olomouci se jednoho dne rozhodli vzít věci do svých rukou. Parta nadšenců z různých fakult založila iniciativu Udržitelný Palacký a na vlastní pěst rozjela projekty na třídění odpadu, komunitní zahradu, obchod s přebytečným zbožím nebo projekt na bezplatné dolévání kohoutkové vody v kavárnách. Dobrovolnickou organizaci brzy podpořila univerzita, a tak Udržitelný Palacký dnes organizuje osvětové kampaně, pořádá úklidové akce a vůbec se snaží inspirovat ostatní studenty i další české univerzity v cestě za udržitelností a odpovědností za prostředí, ve kterém žijeme.

PŘEHRÁT FILM

 

Zavřít

×

Kofi a Lartey

Sasha Rainbow / Velká Británie / 2019 /...
Rozbalit

Kofi a Lartey

Sasha Rainbow / Velká Británie / 2019 / 20 min. / 10 - 21 let

V hlavním městě Ghany se nachází obrovská skládka elektronického odpadu. V nelidských podmínkách tu získávají obživu místní obyvatelé včetně dětí. 
Namísto zodpovědné recyklace končí elektroodpad na místech, jako je obří skládka Agbogbloshie v hlavním městě Ghany na západním pobřeží Afriky. Nebezpečné rozebírání a pálení zastaralé elektroniky dovezené ze západního světa je každodenním způsobem obživy tisíců místních dětí i dospělých žijících v přilehlém slumu. Dvanáctiletí chlapci Kofi a Lartey se denně prohrabují horami odpadu za účelem získání kovů. Nechodí do školy, své dětství tráví vystaveni toxickému prostředí kontaminovanému chemickými látkami unikajícími do okolí. Díky svému příteli Abdallahovi, bývalému sběrači odpadu, dostávají příležitost okusit život mimo obří pohřebiště světové elektroniky.

PŘEHRÁT FILM

Zavřít

×

B) Nezůstaňte jen u projekce. Motivujte žáky projektovými aktivitami:

Nabízíme vám návody na realizaci několika jednoduchých vícedenních projektů, se kterými můžete se svými studenty navázat na shlédnuté filmy i mimo vyučování a prohloubit uvědomění souvislostí naší činnosti se změnou klimatu

Některé z aktivit se vztahují k jiným dokumentárním filmům z našeho portálu, tematicky však spadají do okruhu udržitelnosti a zodpovědného spotřebitelského chování.

Moje škola a moje domácnost

Životní prostředí ovlivňujeme už v našich...
Rozbalit

Moje škola a moje domácnost

Životní prostředí ovlivňujeme už v našich domácnostech a školách. Je něco, co byste na své škole a v jejím prostředí změnili rádi k lepšímu?

Inspirujte se s žáky filmem Udržitelný Palacký nebo Nadšeni udržitelností a zkuste zrealizovat vlastní projekt, kterým svou školu zvelebíte.

Jak na to vám poradíme v projektu Umění udržitelnosti.

NÁVOD NA PROJEKT

Zavřít

×

Moje okolí

Naše působení a činnost má přímý dopad na okolí,...
Rozbalit

Moje okolí

Naše působení a činnost má přímý dopad na okolí, ve kterém žijeme. Jeho proměny jsou tak i naší zodpovědností.

Co konkrétně každý z nás může dělat pro ochranu přírody a zpomalení klimatické změny?

Promítněte si film Holoseč, ze kterého je zřejmé, jak proměňujeme přírodu své země a navažte projektovou aktivitou s názvem Moje okolí, moje zodpovědnost.

NÁVOD NA PROJEKT

Zavřít

×

Moje planeta

Jaké globální důsledky na naši planetu má náš...
Rozbalit

Moje planeta

Jaké globální důsledky na naši planetu má náš každodenní život? Koho a kde ovlivňujeme tím, jak žijeme a co děláme?

Usnadněte žákům pochopení těchto souvislostí pomocí filmu Kofi a Lartey.

S projektovou aktivitou Bylo, je a bude se můžete zamyslet nad tím, jaké prostředí pro budoucí život na naší planetě teď budujeme. 

NÁVOD NA PROJEKT

Zavřít

×

C) Promítněte si jakýkoliv jiný film ze sekce Životní prostředí.

Partneři kampaně

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.