Materiály k objednání - Filmy na DVD

DVD - 1989: Z deníku Ivany A.

Karel Strachota / 2014

Určeno pro Střední školy, Studentské filmové kluby JSNŠ, veřejnost, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Tento film může objednávat za 200 Kč také veřejnost na emailové adrese distribuce@jsns.cz.

Film lze na stejné emailové adrese za 300 Kč objednat i v angličtině.

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

 

K dispozici od 17. 11. 2014
Minimální doporučený věk 12
Maximální doporučený věk 21

Karel Strachota / ČR / 2014 / 42 min.

Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. Maturitní ples kontrastuje s událostmi Palachova týdne; otravné oslavy 1. máje a memorování sovětských reálií k blížící se maturitě s první cestou na „Západ“; radostné zážitky posledních školních prázdnin s nástupem do nevábného zaměstnání a vyhlídkami na budoucí šedivý život. Přichází sametová revoluce ...

Nový snímek Karla Strachoty je syntézou skutečných deníkových záznamů, sekvencí ze zpravodajských a publicistických pořadů, ukázek z dobového tisku, soukromých dokumentů a fotografií. Originální filmová výpověď o době před 25 lety, obohacená animacemi a výraznou hudbou, je určena zejména mladé generaci.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Bez milosti

Kristina Vlachová, Marie Šandová / 1998

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 1. 2. 2013

Kristina Vlachová, Marie Šandová / ČR / 1998 / 52 min.

Vzácné filmové archivní záběry a svědectví pamětníků přinášejí nový pohled na dramatické události lidské i profesní dráhy Heliodora Píky – legionáře v první světové válce, důstojníka Československé armády, diplomata, velitele československé vojenské mise v Moskvě, nositele třiceti válečných řádů a nakonec politického vězně, který byl v roce 1949 popraven komunisty.Pod rozsudkem smrti generála Píky i pod zamítnutím žádosti o milost jsou podepsáni konkrétní lidé, z nichž někteří doposud žijí. Ani po padesáti letech však necítí vinu, neomluvili se a nebyli voláni k odpovědnosti. Příběh života a smrti Heliodora Píky je tak i příběhem demokracie v naší republice.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Vzpomínáme

Kolektiv autorů / 2001

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací
K dispozici od 28. 1. 2013

Kolektiv autorů / ČR / 2001

Ve spolupráci s Českou televizí a Asociací Film & Sociologie jsme pro vás připravili DVD Vzpomínáme. Najdete na něm jedenáct krátkých dokumentů z cyklu Vzpomínáme přibližujících některé aspekty socialistického každodenního života (Jídlo, Co se nosilo, Volný čas atd.). Filmy zachycují proměny životního stylu v letech 1945–1989 a přibližují toto období skrze detaily z obyčejného života. Krátké filmy z cyklu Vzpomínáme byly natočeny podle námětu dokumentaristy Pavla Kouteckého. Všech jedenáct filmů nabízíme jako sadu na jednom DVD. Filmy tedy nelze objednat samostatně.

Co se nosilo (1969–1989)

Judita Křížová / ČR / 2001 / 19 min.

Hlavním tématem filmu je odívání a móda v časech komunistické normalizace. Vzpomínky na červené trenýrky, „zvonáče“, často ušité z kalhot pro zedníky, či barvy na textil značky Duha připomínají dobu, kdy si mladí lidé, kteří toužili být odlišní alespoň v oblékání, museli fádní podobu socialistické módy vylepšit vlastní improvizací. Dobové záběry na unylé modely státních krejčovství opožděné vždy o několik let za přáními zákazníků kontrastují se vzpomínkami na papírové bundy či černé brýle a la Fitipaldi dovezené z Maďarska. Film je doprovázen písněmi zpívajícího právníka Iva Jahelky z 80. let, které výstižně a vtipně ironicky glosují tehdejší realitu, kdy muži s dlouhými vlasy bývali automaticky podezřelí z protistátní činnosti.


Jídlo
Jakub Sommer / ČR / 2001 / 19 min.

„K životnímu stylu té doby patřil neodmyslitelně bufet. Nejznámější z nich byl bufet Koruna na Václavském náměstí,“ říká v úvodu snímku známý novinář Vladimír Just. Záběry na tento již legendární pražský bufet dokumentují, jakým způsobem a hlavně co dospělí lidé v komunistickém Československu jedli. V mateřských a základních školách v té době dominovaly neoblíbené mléčné svačiny, ředěné omáčky a chleby s vaječnou pomazánkou. Řada pamětníků ve filmu ale nejraději vzpomíná na sladkosti – ať už to byly nejrůznější zmrzliny, cukrová vata, první české žvýkačky nevalné chuti, nebo záhadná sladkost vybledlé barvy zvaná mejdlíčko. „Na rozdíl od kapitalismu nebyl v té době v samoobsluhách problém s výběrem zboží. Od všeho existoval jen jeden druh, a tak vám nákup zabral jen pár minut,“ ironicky podotýká v závěru filmu písničkář Jiří Dědeček.


Na ulici
Andrea Prenghyová / ČR / 2001 / 19 min.

V padesátých letech byla naše města téměř bez aut a ulice byly především místem dětských her. Postupně se u nás začaly vyrábět automobily ve větším množství – koupit si ho však mohl jen zasloužilý a řádně angažovaný pracovník na speciální poukaz. Jezdilo se tedy veřejnou dopravou: oblíbené byly zejména otevřené tramvaje, do kterých se mohlo naskakovat během jízdy. Dobové záběry ukazují také slavnostní zahájení provozu pražského metra, na které byli komunisté náležitě pyšní. V polovině 70. let už byla města auty celkem zaplněná, většinou však jen několika málo typy zakoupenými po čekání v několikadenní frontě. Ve snaze odlišit svůj vůz od ostatních si je motoristé vylepšovali nejrůznějšími módními doplňky, kterých bylo na rozdíl od náhradních dílů na pultech dostatek. Film končí záběry z 80. let, kdy byly v prvních autobazarech ojeté vozy dražší než nové a kdy byl majitel zahraničního vozu považován za podezřelého.


Svět dětí I.
Martin Mareček / ČR / 2001 / 19 min.

Dokument mapuje svět dětství v komunistickém Československu 50. a 60. let minulého století. Ve vzpomínkách pamětníků ožívají nepříjemné dětské zážitky z uniformního a odlidštěného prostředí mateřské školy či školních cvičení civilní obrany v plynových maskách a následné noční děsy z vypuknutí atomové války. S využitím vzpomínek a dobových záběrů je zde také zpřítomněna doba, kdy děti ještě netrávily čas před televizí, ale společnými hrami se švihadlem, a kdy v hračkářstvích bylo k dostání jen několik málo druhů hraček. Doba, kdy většina dětí hrdě nosila pionýrský šátek a jedním z dětských hrdinů byl zásluhou komunistické propagandy i jednonohý sovětský partyzán Meresjev.


Svět dětí II.
Martin Mareček / ČR / 2001 / 19 min.

Druhý díl dokumentu mapujícího svět dětství v komunistickém Československu je zaměřen na 70. a 80. léta minulého století. Pamětníci vzpomínají na vytahané béžové punčocháče, které nosila většina dětí bez rozdílu pohlaví, na stavebnici Merkur, těžko dostupnou Rubikovu kostku nebo na celonoční stání ve frontě před obchodem s jízdními koly. Ukázky z instruktážních filmů a záznamy povinného nácviku chemických poplachů v plynových maskách a pláštěnkách připomínají všudypřítomnou obavu z jaderného útoku „imperialistických mocností“. Ve filmu nechybí ukázky ze spartakiády, ze soutěží v množství starého papíru odevzdaného do sběrných surovin či z povinného sledování televizních záběrů pohřbů sovětských generálních tajemníků. „Máme z té doby v sobě hodně tmy a ani si to možná neuvědomujeme,“ říká v závěru dokumentarista Pavel Koutecký.

Svět sídliště
Milan Peer / ČR / 2001 / 19 min.

Zdá se to neuvěřitelné, ale téměř každý druhý obyvatel České republiky žije v panelovém domě. Tvůrci snímku se rozhodli prozkoumat, jak se lidem ve specifických podmínkách panelových domů žilo. „Prvotní nadšení, že máme vlastní byt a jsme obklopeni samými mladými lidmi, z nás brzy vyprchalo. Byla tu špatná doprava, vše v okolí bylo rozkopané, nebyly tu obchody a dětem muselo stačit jedno malé pískoviště,“ vzpomíná jedna z pamětnic. Bezútěšný pohled na panelová sídliště podporoval i pocit podivné anonymity: kvůli slabým stěnách o sobě sousedé věděli téměř vše, aniž se vzájemně poznali. „Já myslím, že paneláky jako místo k přenocování jsou docela pohodlné, ale co dělají s duší jejich obyvatel, je druhá věc,“ říká na závěr jeden ze zástupců „panelákové generace“.


V pracovním procesu
Andrea Prenghyová / ČR / 2001 / 19 min.

„Zpočátku jsme byli nadšení a na všelijaké brigády jsme chodili rádi. Brzy ale bylo naše nadšení zneužito a stala se z toho diktatura,“ vzpomíná v úvodu filmu jedna z pamětnic na „dobrovolně nedobrovolné“ víkendové pracovní brigády. Nesnadnou situaci měli za komunismu i vysokoškoláci, kteří po studiu trnuli, kam dostanou tzv. umístěnku. Na každého byl navíc už od školních let veden kádrový spis a o slušném zaměstnání, případně zaměstnaneckých výhodách, mohl snít jen ten, kdo se výrazně angažoval (pro budoucí kariéru bylo pochopitelně ideální členství v KSČ). Mezi žádané zaměstnanecké výhody patřila podniková rekreace u moře, nejčastěji v Bulharsku. S využitím úsměvných vzpomínek pamětníků film v závěru připomíná neutěšenou pracovní morálku v době komunismu (státní zaměstnanci většinou trávili na svých pracovištích čas vším možným, jen ne prací), absurdní plnění fiktivních závazků či existenci tzv. Brigád socialistické práce.


Víkendy
Kamila Vondrová / ČR / 2001 / 19 min.

Jednou z našich národních charakteristik je bezesporu masová záliba v chataření a chalupaření. Její kořeny souvisí s oblibou trampingu v dobách první republiky, naplno se však rozvinula až v době komunismu; zejména koncem 60. let, kdy byly postupně zrušeny pracovní soboty, a lidé mohli trávit na svých chatách celé víkendy. Úsměvné dobové záběry ukazují, jak se práce na zahrádce, natírání plotu a různé, někdy značně bizarní úpravy chat od jara do podzimu staly pravidelnými rituály. Stereotyp všedních dnů tak nahradil stereotyp víkendů. V 80. letech už měl chatu téměř každý, a tak se majitelé snažili je od ostatních odlišit jejich dalším vylepšováním. Například zavedením elektřiny a pořízením televize, čímž se ale vytratila specifická poetika večerů s kytarou u ohně. Pravidelný únik před realitou všedních dnů však vzal za své s blížícím se nedělním večerem a nutnou přípravou na další pracovní týden.


Volný čas
Jakub Sommer / ČR / 2001 / 19 min.

Tvůrci tohoto snímku se pokusili zjistit, jak v komunistickém Československu lidé trávili volný čas. Vzpomínky pražských pamětníků nejdříve zamíří na Matějskou pouť, odkud volně pokračují přes více méně povinnou účast v Pionýru až k fenoménu divadla Semafor, k jedné z mála chytrých zábav v nudné šedi socialismu. Pozvolné uvolňování poměrů v zemi umožnilo vznik prvních rockových kapel, a mladí lidé si tak mohli užít taneční zábavy. V 80. letech začala televize bavit děti pořady typu Studio Kamarád či Magion a jednou z nejrozšířenějších mánií se stalo sbírání drobných plastikových písmenek, nejčastěji tzv. céček. V té době lidé začali také mnohem více cestovat, v ideálním případě na mořské pobřeží spřátelené Jugoslávie. Tam však mohli pouze náležitě prověření jedinci loajální ke komunistickému režimu.


Za hranice všedních dní
Kamila Vondrová / ČR / 2001 / 19 min.

Dokument popisuje možnosti, kterými se dalo vymanit z šedi socialistické každodennosti obemknuté neprostupnými státními hranicemi. Jednou z prvních možností byly tzv. Mezinárodní tábory míru, které vybraným členům pionýrských organizací umožňovaly navštívit své vrstevníky ve spřátelených zemích, například v Albánii. Protože komunistický režim obyčejným lidem cesty do zahraničí neumožňoval, rozšířilo se v 60. a 70. letech na našem území kempování a tramping. V případě trampingu však museli být jeho účastníci připraveni na zvýšený zájem ze strany policie. Ani tyto překážky však řadě z nich nezabránily změnit o víkendu svou identitu a cele se oddat roli kovbojů či indiánů. Únik ze stereotypní nudy nesvobodného Československa řešili jiní stavbou hausbótů, autostopem a ti nejradikálnější pokusem o nelegální a životu nebezpečné překročení státních hranic směrem na západ.


Život na vsi
Štěpán Kačírek / ČR / 2001 / 19 min.

Snímek začíná ukázkou komunistického propagandistického filmu o výhodách společného hospodaření, kterým se komunisté v 50. letech snažili přimět drobné rolníky a statkáře ke vstupu do JZD (Jednotných zemědělských družstev). Pravidelné návštěvy komunistických náborářů vzbuzovaly ve vesničanech strach. A oprávněný. Kdo se nehodlal podvolit, mohl skončit ve vězení. Ve filmu je však důraz kladen spíše na prožívání každodenního života na venkově v 70. a 80. letech minulého století. Volný čas zde lidé trávili většinou některou z forem organizované společenské zábavy (nedělní odpolední „čaje“ s hudbou a tancem, myslivecké či hasičské zábavy atd.). Nejoblíbenějším koníčkem vesnických chlapců byly malé motocykly a fotbal. Z dobových záběrů a vzpomínek pamětníků vyplývá, jak omezené možnosti zábavy lidé na venkově měli.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Přerušené jaro – Srpen jako kladivo

Milan Maryška / 1998

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce

K dispozici od 24. 1. 2013

Milan Maryška / ČR / 1998 / 76 min.

V noci z 20. na 21. srpna 1968 definitivně končí pražské jaro. Tři sta tisíc vojáků „spřátelených zemí“ s podporou 6300 tanků a 800 letadel překračuje naše hranice a v krátké době obsazuje celé území Československa. Tvůrci dokumentu doplnili archivní záběry o názory dosud žijících představitelů hlavních rolí tehdejšího dramatu, ať už je to jeden z údajných autorů „zvacího dopisu“ Vasil Biľak, či ruští generálové, kteří jsou dodnes přesvědčeni o užitečnosti zásahu a o tom, že kdyby naši zemi neobsadili oni, udělala by to vojska NATO..

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Případ Dr. Horáková

Jan Mudra / 1990

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Jan Mudra / ČR / 1990 / 55 min.

„Svůj trest nesu odevzdaně. Před soudem svého svědomí jsem obstála,“ napsala Milada Horáková v posledním dopise, který dokončila hodinu a půl před popravou. Ta následovala po komunisty vykonstruovaném procesu. A to i přes dopisy z celého světa žádající milost (mimo jiné od Alberta Einsteina), které prezident Gottwald denně dostával. Kdo byla Milada Horáková? Tuto otázku se pokusili zodpovědět tvůrci filmu. Pátrali přitom v archivech a ve vzpomínkách pamětníků, včetně dcery a sestry Milady Horákové.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Sedm světel

Olga Sommerová / 2008

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Olga Sommerová / ČR / 2008 / 57 min.

Dokument přibližuje osudy šesti pamětnic židovského původu, které oživují zasuté vzpomínky na holocaust a druhou světovou válku. Vyprávějí o hrůzách transportů a koncentračních táborů, kterými prošly, o pochodu smrti i o pomoci partyzánům a odboji, do něhož se aktivně zapojily. Všechny jako jediné ze svých rodin přežily. Začala komunistická totalita přinášející nové bezpráví. Hrdinky filmu spojuje láska k hudbě, rodině, vlasti a národu a také celoživotní odvaha.

K této objednávce získáte zdarma příručku pro pedagogy nazvanou Příběhy bezpráví – Holocaust, která obsahuje metodický materiál k pěti titulům ze sady filmů o československých dějinách věnující se tématu holocaustu. Jedná se o snímky:

 • Hitler, Stalin a já (Helena Třeštíková / 2001 / 56 min.)
 • Holocaust III – Za hradbou ghett (Petr Jančárek, Milan Maryška / 2005 / 57 min.)
 • O zlém snu (Pavel Štingl / 2000 / 49 min.)
 • Sedm světel (Olga Sommerová / 2008 / 57 min.)
 • Ó, ty černý ptáčku (Břetislav Rychlík / 1997 / 59 min.)

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Swingtime

Jaromír Polišenský / 2006

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Jaromír Polišenský / ČR / 2006 / 90 min.

Film je inspirován provokační akcí Státní bezpečnosti, která v padesátých letech záměrně mystifikovala ty, kdo chtěli ilegálně odejít do ciziny. V rámci tzv. akce Kameny je spolupracovníci StB převáděli přes falešnou státní hranici do „západní“ zóny, kde od nich fiktivní Američané získávali důležité informace. Poté byli zatčeni a uvězněni. Hlavní hrdina filmu, klavírista Pavel, je při jedné takové akci zadržen. Aby ochránil svou ženu, která zůstala v Čechách, stává se součástí celého komplotu. K filmu je k dispozici slovo historika, které zařazuje děj filmu do širších historických souvislostí.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Tenkrát

Robert Sedláček / 1999

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Robert Sedláček / ČR / 1999 / 101 min.

Autoři dokumentu, kteří provedli rešerše více než 250 hodin archivních materiálů, o filmu říkají: „Náš film se nechce zaobírat historickými kuriozitami, jako jsou krátké kalhoty nově zvoleného prezidenta. Klademe si za cíl zaujmout komplexním analytickým pohledem ve stylu velkých dokumentů BBC, ve kterém by se měl snoubit náš subjektivní pohled s objektivními poznatky historiografie a dalších věd." Jádrem dokumentu jsou události mezi 17. listopadem a koncem roku 1989 z pohledu hlavních aktérů „sametové revoluce“.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - The Plastic People of the Universe

Jana Chytilová / 2001

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Jana Chytilová / ČR / 2001 / 74 min.

Hudba jako produkt nespoutané mysli, tak vnímali svou tvorbu nekonformní hudebníci ze skupiny The Plastic People of the Universe – kultovní kapely československého undergroundu. Skupina vznikla v září 1968 a už od počátku byla komunistickému režimu trnem v oku. „Plastici“ se totiž odmítali účastnit veřejných přehrávek v rámci cenzurní praxe. Začalo tak zatýkání, výslechy a věznění nezávislých muzikantů. Po monstrprocesu s Plastiky se začala formovat občanská iniciativa Charta 77. Dokument Jany Chytilové ukazuje, jakou roli může plnit hudba v procesu ustavování svobody v totalitním státě.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Václav Havel, Praha – Hrad

Petr Jančárek / 2009

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Petr Jančárek / ČR / 2009 / 57 min.

Po svém zvolení prezidentem v prosinci 1989 převzal Václav Havel se svými poradci na Pražském hradě svůj úřad. Jejich cílem bylo dovést zemi k prvním svobodným volbám a dosáhnout co nejrychlejšího odsunu sovětských vojsk z československého území. Dokument se věnuje prvnímu půlroku Havlova působení ve funkci prezidenta, sleduje jeho první cesty do zahraničí a návštěvy významných hostů. Očima jeho spolupracovníků i zahraničních osobností představuje bývalého disidenta, který přešel z opozice náhle do čela svobodného demokratického státu.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Ztracená duše národa I. – Ztráta důstojnosti

Olga Sommerová / 2001

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Olga Sommerová / ČR / 2001 / 60 min.

Během let 1949–1950 byla odstraněna polovina důstojnického sboru Československé armády. Tisíce vojáků byly uvězněny, několik desítek popraveno. Dokumentární snímek Olgy Sommerové přibližuje osudy plukovníků Luboše Hrušky a Juliana Slepeckého, generálmajora Miroslava Káchy a generálporučíka Tomáše Sedláčka, kteří byli komunistickým režimem na dlouhá léta uvězněni. Film vedle výpovědí čtyř obětí komunistické perzekuce využívá množství archivních záběrů i ukázek z dobových propagandistických snímků.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Ztracená duše národa II. – Ztráta tradice

Olga Sommerová / 1998

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Olga Sommerová / ČR / 1998 / 59 min.

V padesátých letech bylo v tehdejším Československu vystěhováno z rodových hospodářství na 5000 selských rodin. Všem byl postupně zabaven veškerý majetek a mnoho jich bylo uvězněno. Dokument Olgy Sommerové odhaluje prostřednictvím výpovědí čtyř perzekuovaných sedláků zločinnost komunistického režimu a dospívá ke zjištění, že národ, který ničí selské rody, ztrácí svou tradici.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Ztracená duše národa III. – Ztráta slušnosti

Olga Sommerová / 2001

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Olga Sommerová / ČR / 2001 / 57 min.

Dokumentární snímek přibližuje na čtyřech osudech brutální zacházení komunistického režimu s ženami označenými za třídní nepřátele. Film začíná příběhem Edy Ottové, která byla v roce 1951 odsouzena na deset let vězení. Dagmar Skálová byla za organizování pokojné demonstrace mladých skautů odsouzena dokonce na doživotí, ve vězení nakonec strávila šestnáct let. Třetí hrdince filmu, Růženě Krásné, během výslechů vyšetřovatelé vyrazili zuby, pálili ji cigaretou a jinak mučili. Poslední příběh vypráví Ludmila Šeflová, která byla za údajnou velezradu a protistátní činnost odsouzena na deset let. V dokumentech měla uvedeno, že je zločinec první kategorie a její návrat je nežádoucí. Podle toho se k ní ve věznicích chovali.  

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Ztracená duše národa VI. – Ztráta víry

Olga Sommerová / 2001

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 24. 1. 2013

Olga Sommerová / ČR / 2001 / 57 min.

Komunistický režim se ihned po svém nástupu k moci snažil oslabit pozici katolické církve. Církev si ale právo na víru uhájila i za nejkrutějších podmínek. Ze zápasu s komunisty vyšla naopak vnitřně posílena. Ve filmu Olgy Sommerové se setkáme s křesťanskými duchovními Václavem Vaškem, Annou Magdalénou Schwarzovou, ThDr. Otou Mádrem a arcibiskupem Karlem Otčenáškem, kteří perzekuce komunistů vůči katolické církvi zažili na vlastní kůži. I přes dlouholeté věznění a ponižování neztratili nic ze svého křesťanského postoje, podle nějž je nutno milovat své nepřátele a modlit se, aby jim Bůh odpustil jejich hříchy.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Ztráta paměti 2

Milan Maryška / 2000

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací
K dispozici od 24. 1. 2013

Milan Maryška / ČR / 2000/ 60 min.

Druhý díl dokumentární tetralogie, jehož motto zní „Žalář je čest, ne ponížení...“, je orámován záběry z pohřbu Ludmily Olšaníkové, která byla s celou svou rodinou vězněna v tvrdých podmínkách komunistických žalářů. Pohřební obřad tak symbolicky naznačuje nebezpečnou „ztrátu paměti“ ve vztahu k historickým událostem. Výpovědi bývalých vězňů o podmínkách ve věznicích, o krutém zacházení a mučení i unikátní archivní materiál rozkrývají skutečnost ve vší hrůznosti: komunistický režim poslal na šibenici 241 lidí, tisíce jich zemřely ve vězeních a lágrech, další desetitisíce v nich prožily dlouhá léta.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Hitler, Stalin a já

Helena Třeštíková / 2001

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 23. 1. 2013

Helena Třeštíková / ČR / 2001 / 56 min.

Životní příběh Hedy Blochové je výmluvnou ukázkou, jak zásadním způsobem ovlivnily dva totalitní režimy 20. století osudy mnoha obyvatel Evropy. Heda Blochová se narodila v židovské rodině spoluzakladatele pražské továrny Koh-i-noor. Záhy po rozpoutání druhé světové války byla s celou rodinou odvezena do lodžského ghetta a později deportována do Osvětimi. Po nástupu komunistů k moci byl její manžel v rámci stranických čistek odsouzen k trestu smrti. Z Hedy Blochové se rázem stala manželka „zrádce lidu“. Přišla o práci a ocitla se se svým dítětem ve velké izolaci. Ponižování, diskriminace a rozčarování z vpádu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 ji nakonec dovedly až k emigraci.

K této objednávce získáte zdarma příručku pro pedagogy nazvanou Příběhy bezpráví – Holocaust, která obsahuje metodický materiál k pěti titulům ze sady filmů o československých dějinách věnující se tématu holocaustu. Jedná se o snímky:

 • Hitler, Stalin a já (Helena Třeštíková / 2001 / 56 min.)
 • Holocaust III – Za hradbou ghett (Petr Jančárek, Milan Maryška / 2005 / 57 min.)
 • O zlém snu (Pavel Štingl / 2000 / 49 min.)
 • Sedm světel (Olga Sommerová / 2008 / 57 min.)
 • Ó, ty černý ptáčku (Břetislav Rychlík / 1997 / 59 min.)

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Kauza Uherské Hradiště

Kristina Vlachová / 2007

Určeno pro Střední školy, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací
K dispozici od 23. 1. 2013

Kristina Vlachová / ČR / 2007 / 57 min.

Od konce čtyřicátých let byly ve věznici v Uherském Hradišti komunisty vězněny a mučeny tisíce politických vězňů. Skupina vyšetřovatelů vedená Aloisem Grebeníčkem, Vladimírem Zavadilíkem a Ludvíkem Hlavačkou patřila k nejkrutějším v zemi. Kromě bití a různých forem psychického týrání začali Grebeníček a jeho „kolegové“ používat při výsleších elektrické šoky. Investigativní film na základě výpovědí bývalých vězňů odhaluje nelidské poměry, které ve věznici panovaly, a pojmenovává některé z konkrétních viníků. Dodnes nebyl nikdo z trojice brutálních vyšetřovatelů odsouzen.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Kousek nebe

Petr Nikolaev / 2005

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací
K dispozici od 23. 1. 2013

Petr Nikolaev / ČR / 2005 / 84 min.

Film, natočený na motivy povídky J. Stránského Štěstí, vypráví milostný příběh z krutého prostředí komunistického kriminálu padesátých let. Je výpovědí o lásce, přátelství a soudržnosti, které pomáhaly důstojně přežít v nejtěžších obdobích jejich života. Hlavními hrdiny jsou Luboš, odsouzený za „záškodnické spiknutí“ k dvanácti letům odnětí svobody, a Dana, odpykávající si desetiletý trest. Z několika nesmělých pohledů a drobounkého jiskření mezi nimi vznikne za zdmi pankrácké věznice milostný cit, díky němuž překonávají útrapy komunistického žaláře.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse

Ján Novák / 2007

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací
K dispozici od 23. 1. 2013

Ján Novák / ČR / 2007 / 52 min.

Snímek popisuje ve vzpomínkách spoluvězňů a komentářích historiků příběh letce RAF Josefa Brykse, který byl za druhé světové války sestřelen a vězněn v nacistických táborech. Po skončení války se stal – stejně jako mnozí další vojáci, kteří bojovali v západních armádách – na základě vykonstruovaného procesu obětí komunistické perzekuce. Z komunistického vězení se už nevrátil, v roce 1957 zemřel v jednom z jáchymovských lágrů. Snímek je působivým svědectvím o odhodlání a vlastenectví muže, jehož osud poznamenaly dva zločinecké režimy.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Nebe nad Evropou

Helena Třeštíková / 2003

Určeno pro Střední školy, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 23. 1. 2013

Helena Třeštíková / ČR / 2003 / 56 min.

František Peřina, Jan Wiener a František Fajtl patřili mezi řadu českých letců, kterým se po nacistické okupaci Československa podařilo odjet do Anglie, kde ve službách Britského královského letectva bojovali proti nacistům. Po skončení druhé světové války se do vlasti vrátili jako hrdinové. S nástupem komunistů k moci se ale z národních hrdinů bojujících v Anglii stali na základě vykonstruovaných procesů a nesmyslných obvinění vlastizrádci. Dokument Heleny Třeštíkové vzdává s využitím archivních záběrů a vzpomínek našich letců a jejich manželek hold jejich hrdinství a připomíná, jakým způsobem se jim odvděčil komunistický režim.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - O zlém snu

Pavel Štingl / 2000

Určeno pro Základní školy - 1. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 23. 1. 2013

Pavel Štingl / ČR / 2000 / 49 min.

Snímek Pavla Štingla je dokumentární pohádkou na motivy vzpomínkové knihy Evy Erbenové, v níž autor dynamicky střídá archivní záběry s barevně se proměňující stylizací i s jednoduchými animačními postupy. Daří se mu tak citlivou formou zachytit utrpení malé Evy, která jako dítě z židovské rodiny přežila hrůzy nacistického holocaustu.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Ó, ty černý ptáčku

Břetislav Rychlík / 1997

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 23. 1. 2013

Břetislav Rychlík / ČR / 1997 / 59 min.

Za 2. světové války vznikly v Protektorátu Čechy a Morava dva nacistické koncentrační tábory určené k likvidaci romské populace. Dokument přináší šokující svědectví o útrapách dvou žen, které přežily. Vypovídá také o znevážení památky mrtvých Romů komunistickým režimem.

K této objednávce získáte zdarma příručku pro pedagogy nazvanou Příběhy bezpráví – Holocaust, která obsahuje metodický materiál k pěti titulům ze sady filmů o československých dějinách věnující se tématu holocaustu. Jedná se o snímky:

 • Hitler, Stalin a já (Helena Třeštíková / 2001 / 56 min.)
 • Holocaust III – Za hradbou ghett (Petr Jančárek, Milan Maryška / 2005 / 57 min.)
 • O zlém snu (Pavel Štingl / 2000 / 49 min.)
 • Sedm světel (Olga Sommerová / 2008 / 57 min.)
 • Ó, ty černý ptáčku (Břetislav Rychlík / 1997 / 59 min.)

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Pavel Tigrid – Evropan

Helena Třeštíková / 2003

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací
K dispozici od 23. 1. 2013

Helena Třeštíková / ČR / 2003 / 42 min.

Pavel Tigrid, jeden z nejvýznamnějších českých emigrantů 20. století, zemřel v srpnu roku 2003. Poslední dny života strávil mimo jiné rozhovory s filmařkou Helenou Třeštíkovou, která o něm a jeho životních osudech sestavila unikátní dokumentární film, který představuje Pavla Tigrida jako významného pozorovatele zásadních událostí, které provázely český národ v průběhu 20. století. Publicista je komentuje s ironií a moudrým nadhledem sobě vlastním.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Postavení mimo hru

Ivan Biel / 2010

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce

K dispozici od 23. 1. 2013

Ivan Biel / ČR / 2010 / 57 min.

Odstranit vše a všechny, kteří by mohli ohrozit vládou nastolený totalitní režim v Československu – to byla běžná praxe komunistické strany po roce 1948. Hokejové národní mužstvo, které dvakrát získalo titul mistrů světa, takové nebezpečí představovalo. Hokejisté se tak v roce 1950 na mistrovství světa do Londýna už nepodívali. Po zásahu StB skončili ve vězení, před soudem, a nakonec v uranových dolech v Jáchymově. Nejvyšší z trestů zněl patnáct let odnětí svobody. Mladíci, kteří sotva tušili, proč se ze dne na den ocitli na seznamu zrádců národa, tak na vlastní kůži pocítili, jak významnou roli hraje politika i ve sportu.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Přerušené jaro – Jaro je tady

Milan Maryška / 1998

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací
K dispozici od 23. 1. 2013

Milan Maryška / ČR / 1998 / 76 min.

V první části své dokumentární trilogie se tvůrci zabývají atmosférou pražského jara, jeho politickými souvislostmi a okolnostmi, které k němu vedly.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Přerušené jaro – Normalizační noc

Milan Maryška / 1998

Určeno pro Střední školy, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací
K dispozici od 23. 1. 2013

Milan Maryška / ČR / 1998 / 75 min.

Závěrečná část dokumentární trilogie Přerušené jaro je věnována definitivnímu konci celonárodní euforie spojené s uvolněním poměrů během pražského jara a postupnému nastolení tzv. normalizace. Kromě výpovědí mnoha aktérů či pozorovatelů tehdejších událostí tvůrci ve snímku využili i nespočet unikátních archivních záběrů.

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Trezorové filmy

Milan Maryška / 1980

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu Deset bodů

Vyzkoušejte AV lekce k filmu Ticho

 

K dispozici od 22. 1. 2013

Milan Maryška / ČR / 1969 / 22 min.

Deset bodů
V listopadu 1968 vyhlásili vysokoškolští studenti na protest proti posrpnovému vývoji třídenní okupační stávku. Vyjádřili tak podporu „studentskému desateru“ zaslanému politickému vedení a požadujícímu mimo jiné zrušení cenzury nebo svobodu slova a shromažďování. Cenné autentické záběry zaznamenali tehdejší posluchači FAMU.

Ticho
Filmové záběry natočené v lednu roku 1969 doprovází píseň Bohdana Mikoláška Ticho, která odráží pocity a nálady lidí v tehdejším Československu. V silně emotivním snímku se prolínají obrázky umírajícího Jana Palacha ležícího na popáleninovém oddělení, jeho matky tiše plačící nad hrobem a statisíců lidí, kteří v němé bolesti pokládají květiny a věnce k rakvi.

K filmům je k dispozici slovo historika, které zařazuje děj filmu do širších historických souvislostí.

 

 

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - Holocaust III – Za hradbou ghett

Petr Jančárek, Milan Maryška / 2005

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací
K dispozici od 22. 1. 2013

Petr Jančárek, Milan Maryška / ČR / 2005 / 57 min.

Dokument přibližuje osudy šesti židovských pamětnic, které oživují vzpomínky na holocaust a druhou světovou válku. Ve svých příbězích nás zavádějí do Terezína, Osvětimi a Belzecu, vzpomínají také na partyzány a odboj, do něhož se aktivně zapojily. Každá z žen se svěřuje nejen se svým vlastním „návodem“ na přežití nacistického režimu, ale zamýšlí se i nad vlastním chováním ve chvílích, kdy byla vystavena krajní životní situaci.

K této objednávce získáte zdarma příručku pro pedagogy nazvanou Příběhy bezpráví – Holocaust, která obsahuje metodický materiál k pěti titulům ze sady filmů o československých dějinách věnující se tématu holocaustu. Jedná se o snímky:

 

0 Kč vč. DPH Objednat

DVD - In nomine patris

Jaromír Polišenský / 2004

Určeno pro Střední školy, VŠ - pedagogické fakulty, Základní školy - 2. stupeň
Tematický okruh Moderní československé dějiny
Více informací

Vyzkoušejte AV lekce k filmu

K dispozici od 22. 1. 2013

Jaromír Polišenský / ČR / 2004 / 97 min.

Snímek je fiktivní rekonstrukcí pozadí tzv. číhošťského zázraku. Podle svědků se v prosinci 1949 během mše v kostele v malé vesničce Číhošti několikrát pohnul půlmetrový krucifix na oltáři. Šířící se zpráva o zázraku přitáhla pozornost StB. Číhošťský farář Josef Toufar byl zatčen, vystaven krutým výslechům a nucen k přiznání, že pomocí provázků a gumiček hýbal s křížem. Komunistické orgány mezitím nechaly dvěma mladými filmaři natočit na téma číhošťského zázraku propagandistický snímek, který měl katolickou církev usvědčit z podvodu a očernit ji v očích veřejnosti.

K filmu je k dispozici slovo historika, které zařazuje děj filmu do širších historických souvislostí.

0 Kč vč. DPH Objednat