Fair trade

Víte, odkud pocházejí součástky vašeho mobilu nebo kdo ušil tričko, které máte na sobě? Kolik zemí procestovaly vaše džíny, než se dostaly k vám do skříně, nebo kdo sklízel banány, které jste dnes měli ke svačině? Téma výroby spotřebního zboží – a stejně tak i zemědělské produkce – se v globalizovaném světě týká opravdu každého z nás. Co je to Fair Trade? Lze poznat, v jakých podmínkách vzniklo zboží, které kupujeme? A co všechno koupí tohoto zboží nevědomky podporujeme? Hledejte společně s vašimi žáky odpovědi na tyto otázky a prostřednictvím lekce, kterou jsme pro vás připravili, je podrobněji seznamte s problematikou „spravedlivého obchodu”. 

Co se nenosí

2015 / 58 min. / titulky

Mladá módní návrhářka využívá textil, který by běžně skončil na skládce, podobně jako desetitisíce tun oblečení, které vyšlo z módy nebo se neprodalo.

Férová móda

2011 / 1 min. / titulky

Není všechno zlato, co se třpytí. Stylové oblečení, které si kupujeme v módních obchodech, dost možná ušily chudé děti v rozvojovém světě.

Krev v mobilech

2010 / 52 min. / titulky

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály z ilegálních dolů v Kongu, bez nichž by se váš mobil neobešel?

Krvavé diamanty

2006 / 1 min. / titulky

Víte, odkud pochází diamant ve vašem prstenu? Možná ho vytěžily děti nelegálně zaměstnávané v jednom z afrických dolů.

Pracovní pohovor

2006 / 1 min. / titulky

Zaměstnavatel popisuje novému dělníkovi neúprosné pracovní podmínky.Další záběr odhaluje, že novým dělníkem je malá dívka

Zemřít pro design

2016 / 59 min. / titulky

Současná společnost je stále více závislá na elektronice. Ročně se prodají miliony nových modelů smartphonů, tabletů a notebooků, přitom jejich výroba je silně toxická.