Rozhodněte o tom, kdo získá Cenu České televize

2.9.2021 / Cena Gratias Tibi

Letos již po osmé udělíme Cenu Gratias Tibi. Ta oceňuje mladé lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a nejrůznějšími aktivitami mění věci k lepšímu. Již od roku 2014 tímto oceněním dáváme mladým lidem najevo, že si jejich činů vážíme. Latinská slova Gratias Tibi, která tvoří název ceny, symbolicky říkají všem soutěžícím Děkuji Tobě. Vítěze v základních kategoriích vybírá odborná porota, ale právě Vy můžete rozhodnout o tom, kdo získá Cenu České televize! 

Odborná porota vybrala 9 finálových projektů, tři v každé ze základních kategorií (ZŠ, SŠ, do 30 let), ze který můžete vybrat vy vítěze Ceny České televize

Hlasujte pro svého favorita prostřednictvím jednoduchého formuláře na stránkách České televize

Podívejte se na medailonky jednotlivých projektů

Kategorie Základní školy

Doučování VK

Vojta Kosina a Anastázie Blažková, 14letí studenti chrudimského Gymnázia Josefa Ressela, se rozhodl, že v období zavřených škol pomůžou ostatním studentům a začnou je ve volném čase zadarmo doučovat. Předávají své znalosti z angličtiny, matematiky a fyziky a pro svůj nový projekt založili vlastní facebookovou stránku Doučování VK.

I děti chtějí pomáhat

Štěpán Mašík je sedmák s mnoha zájmy a zálibami, ale těmi největšími jsou příroda, zvířata a Zoo Liberec. A i proto v této těžké době udělal spoustu věcí, aby pomohl liberecké zoo a zvířatům v ní. Vytvořil rozsáhlou a detailně propracovanou charitativní únikovou hru "Hon za pytlákem“, kterou oslovil nejen své spolužáky, ale i širokou veřejnost.

Šití roušek pro ty, kdo je potřebují

Třináctiletý Jiří Žák se rozhodl v době pandemie zapojit a ušít roušky pro své spolužáky. Nejprve se však mezi svými vrstevníky setkal s nepochopením, a dokonce i s posměchem. Jirka to, ale nevzdal a v šití roušek pokračoval dál. Rozdával je rodině i potřebným. Nyní zná jeho roušky celá Česká republika a motivoval k šití i své okolí.

Kategorie Střední školy

NázoryPolitiků.cz

NázoryPolitiků.cz je projekt dvou středoškoláků snažící se přiblížit politiku široké veřejnosti. Především formou předvolebních analýz, kdy přináší svým čtenářům srozumitelně názory kandidátů na různé otázky, které právě hýbou společností.

c19model.cz

Bertram Škařupa se zajímal o data a předpovědi týkající se koronaviru a dostal nápad, když musel svému malému bratrovi vysvětlovat, proč jsme všichni izolováni doma. Vytvořil jednoduchou a zábavnou simulaci, kde snadno vysvětlí riziko šíření koronaviru, přičemž hlavním účelem této stránky je demonstrovat, jak a proč se virus šíři a co proti tomu můžeme dělat.

ProStředoškoláky

Organizace ProStředoškoláky již 7. rokem propojuje, podporuje a oceňuje středoškoláky, kteří se mimoškolně vzdělávají. Činí tak skrze soutěž Středoškolák roku, ale také skrze své sociální sítě, obsáhlou databázi mimoškolních aktivit, Amigo mentoring nebo konference Free Spirit.

Kategorie do 30 let 

Akční Budějčáci

Jsou občanský spolek usilující o zkvalitnění veřejného prostoru a architektury v Českých Budějovicích. Spolek glosuje, chválí a kritizuje stav veřejného prostoru ve městě, zvyšuje veřejnou participaci a povědomí o architektuře, a zároveň se snaží měnit věci k lepšímu.

Medici PRO Očkování

Projekt Medici PRO Očkování se věnuje problematice odmítání očkování a jeho důsledkům. Cílem je zvýšit povědomí o významu očkování, přispět k osvětě laické veřejnosti v této problematice a podporovat kritické myšlení nejen v oblasti medicíny.

MNOHO SVĚTŮ v Jilemnici

Je komunita lidí, která žije lidská práva na malém městě. Ukazují, že se lidská práva týkají nás všech a každý je může prosazovat. I mimo Prahu, zdánlivě na konci světa. A co to znamená v praxi? Lidsko právní dokumenty, přednášky, streamy, sbírky pro potřebné, dostupné knihy, komunitní akce a spousty dalších.

Chci hlasovat!

Vítěze vyhlásíme na slavnostním večeru 15. září v Letenských sadech. Všem finalistům držíme palce!