Seznamte se s laureáty Ceny Gratias Tibi 2017

31.5.2017 / Cena Gratias Tibi

Včera večer se sál pražského kina Lucerna zaplnil mladými lidmi, kteří pozitivně ovlivňují své okolí. Letošní Ceny Gratias Tibi znají své vítěze.

Ceny laureátům předaly významné osobnosti kulturního a společenského života – režisér Jan Hřebejk, atletka Zuzana Hejnová, herečka Jitka Schneiderová, bývala předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová a političtí vězni komunistického režimu Hana Truncová, František Teplý a Jiří Světlík. Ceremoniálem provedla moderátorka Ester Janečková.

 

LETOŠNÍMI LAUREÁTY JSOU:

Kategorie Základní školy

Chlapci z Těrlicka pomáhají dětem a dospívajícím s autismem
Chlapci z dětského domova v Těrlicku pravidelně navštěvují spolek ADAM. Pomáhají tak dětem s autismem a zároveň při nejrůznějších volnočasových aktivitách rozvíjejí vlastní sociální komunikaci a empatii vůči handicapovaným vrstevníkům. Jsou zde smazány hranice, kdo pomoc dává a kdo ji přijímá. Obě strany totiž vycházejí ze znevýhodněných pozic. Chlapci z DDŠ Těrlicko, kterým je často ústavní péče nařízena, získávají pocit důležitosti, vidí, že jsou pro někoho potřební, a i oni sami mohou pomoci ostatním.

Kategorie Střední školy

Revoluce na střední
Revoluce na střední je kampaň, za kterou stojí Česká středoškolská unie. Středoškoláci se snaží prosadit své požadavky, které by zvýšily kvalitu českého školství. O jejich realizaci jednají i s institucemi, jako je Ministerstvo školství nebo Česká školní inspekce. Snaží se například o posílení žákovských samospráv nebo o větší metodickou pestrost ve výuce.

Kategorie do 30 let

Zvol si info
Studenti Masarykovy univerzity se rozhodli ukázat, jak lze pracovat s informacemi, které jsou nám „nabízeny“ na internetu. Nechtějí nikomu říkat, co si myslet, ale chtějí upozornit na množství nesmyslů, které se na internetu objevuje. Vytvořili proto příručku „Surfařův průvodce po internetu“, která pomáhá rozpoznat dezinformace. Navštěvují také střední školy, kde pro studenty na toto téma pořádají semináře.

Cena diváků České televize

Babičkové
Studenti Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci už dva roky pravidelně navštěvují obyvatele domova pro seniory Pohoda ve Chvalkovicích. Nápad, aby si každý „adoptoval svou vlastní“ babičku nebo dědečka byl inspirován charitativním Dnem dobré vůle, jež škola každoročně pořádá. Studenti, kteří se do projektu zapojili, z vlastní vůle vyrážejí jednou nebo dvakrát týdně za konkrétním člověkem, s nímž si povídají, hrají hry, předčítají mu nebo „jen“ naslouchají a sdílejí své zážitky.

Cena O2 – vstřícná a bezpečná komunita

Nenech to být
Studenti z Brna za podpory Ministerstva školství a ve spolupráci s Linkou bezpečí, Pedagogicko-psychologickou poradnou Brno a YouTuberem Nejfakem vytvořili a provozují internetový systém a mobilní aplikaci sloužící k boji proti šikaně. Za jediný měsíc fungování se do projektu zaregistrovalo téměř 500 škol z celé ČR a díky Nenech to být bylo nahlášeno 100 případů šikany či jiných problémů v kolektivu. Každý případ putuje k vybrané osobě na dané škole spolu s profesionálně vypracovanou metodikou řešení.

 

Gratulujeme všem oceněným. Naše díky patří ale všem aktivním mladým lidem, kteří se snaží měnit svět kolem sebe k lepšímu. Gratias Tibi!

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.