Přejeme mladým lidem mnoho sil a trpělivosti, říkají laureáti Ceny Gratias Tibi

18.4.2022

Medici PRO Očkování mají za cíl zvýšit povědomí o významu očkování, přispět k osvětě laické veřejnosti v této problematice a podporovat kritické myšlení nejen v oblasti medicíny. Právě tento projekt se stal laureátem Ceny Gratias Tibi 2021, a to v kategorii do 30 let. Porota ocenila, že se Medici PRO Očkování věnují tomuto důležitému tématu dlouhodobě na odborné úrovni a dokázali tak rychle reagovat i na  situaci s očkováním proti koronaviru.

„Snažíme se reflektovat současnou situaci a věříme, že právě medici jsou vhodným prostředníkem mezi laickou a odbornou veřejností,“ popisují organizátoři. Tento projekt se stal mezifakultní iniciativou na půdě Univerzity Karlovy, jelikož propojuje studenty lékařské fakulty a katedry marketingové komunikace a public relations Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd, kteří mají velký podíl na kampani a popularizaci projektu. Právě FSV UK nominovala v minulém roce tento projekt na Cenu Gratias Tibi

Ocenění si zástupci projektu převzali na slavnostním večeru z rukou bývalého politického vězně Pavla Horáka, a to v Letenských sadech, kam dorazilo také mnoho inspirativních mladých lidí. „Jistou roli samozřejmě měla nervozita a napětí spojené se samotnou soutěží, na druhou stranu nás moc těšilo, kolik mladých lidí se zapojuje do dobrovolnických aktivit a v jakém širokém spektru projektů jsme měli možnost představit ten náš. Dovolím si tvrdit, že po vyhlášení výsledků v rámci celého našeho týmů panovala z ocenění velká radost. Zároveň bylo předávání v kontextu protiepidemiologických opatření jednou z první větší akcí po dlouhé době. O to více jsme si večer užili, říká Karolína Hájková, zástupkyně projektu. 

Projekt byl oceněn v kategorii mladí lidé do 30 let a získal tak i cestu do Norska. „Kromě radosti a ujištění se, že projekt má smysl nám ocenění též přineslo zajímavé kontakty jak z médií, neziskového sektoru, tak i z vědeckého prostředí a dalších oblastí. Získali jsme též od Člověka v tísni školení v oblasti marketingu a zpětnou vazbu k naší práci. Velmi si též ceníme cesty do Norska, kterou v rámci výhry organizovalo Velvyslanectví norského království. Za několik dní v Oslu jsme se setkali s mnoha zajímavými osobnostmi a mimo jiné navštívili Institut veřejného zdraví," dodává Hájková. 

Medici PRO Očkování se stále snaží zvyšovat všeobecnou zdravotnickou gramotnost, a proto nadále pokračují v hlavní náplni, kterou je komunikace s laickou veřejností skrze sociální sítě, email i osobní setkání. „Na začátku roku jsme například spolu s Českou společností pro gerontologii vydali brožuru určenou seniorům, kteří jsou ohroženi i jinými nemocemi, než je cvoid-19.  Zároveň nadále přednášíme firmám, školám, neziskovým organizacím i odborníkům, vystupujeme v médiích nebo se účastníme dnů zdraví nebo odborných konferencí," a plány do budoucna tím nekončí. 

Právě teď máte možnost i vy nominovat sami sebe nebo projekt, který vás zaujal, jednotlivce či skupiny na Cenu Gratias Tibi. Tou organizace Člověk v tísni od roku 2014 oceňuje mladé aktivní lidi, kteří se snaži zlepšit svět kolem nás. A co těmto lidem vzkazují Medici? „Za sebe bych jim vzkázala, že altruismus a dobročinnost se nemusí vždy setkat s pochopením a oceněním, a proto bych jim především popřála mnoho sil a trpělivosti. Věřím, že pokud se jedná o opravdu pozitivní snahu, tak se překonání jistých překážek a nejistot do budoucna vyplatí," říká na závěr Karolína Hájková. 

Nominovat na Cenu Gratias Tibi

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.