Zapojte se do hlasování o Cenu České televize!

5.9.2022 / Cena Gratias Tibi

I v letošním roce může o jednom vítězi Ceny Gratias Tibi rozhodnou veřejnost, a to pomocí hlasování pro svého favorita nejpozději do 18. září! Cena Gratias Tibi již devátým rokem oceňuje mladé a aktivní lidi, kteří se snaží měnit svět kolem nás k lepšímu. Odborná porota vybrala 9 finálových projektů, tři v každé ze základních věkových kategorií, a právě vy můžete rozhodnout o tom, kdo získá Cenu České televize. 

Ocenění si následně zástupci projektů převezmou na slavnostním předávání z rukou významných osobností, a to 21. září ve vršovickém divadle Vzlet. Podívejte se na krátké medailonky finalistů, které jsme natočili, ve kterých zdůvodňují proč je jejich projekt výjimečný a proč by právě oni měli získat Cenu České televize. Hlasovat můžete již nyní na stránkách Ceny Gratias Tibi. 

Kategorie základní školy

Chlapci z Těrlicka - 5 let poté

Chlapci z dětského domova v Těrlicku už od roku 2011 pravidelně navštěvují spolek ADAM. Pomáhají tak dětem s autismem a zároveň při nejrůznějších volnočasových aktivitách rozvíjejí vlastní sociální komunikaci a empatii vůči vrstevníkům s postižením. Ojedinělost této aktivity spočívá v tom, že tam kde nepřichází očekáváná podpora, vždy nastoupí chlapci z Dětského domova se školou z Těrlicka.

Náramky pro Ukrajinu 

Žákyním Kláře a Emmě z 2. třídy ZŠ v Roztokách nebyl lhostejný válečný konflikt na Ukrajině. Proto sami od sebe bez vědomí dospělých začaly vyrábět a následně na ulici prodávat náramky s jasným plánem: výtěžek z nich putoval na sbírku SOS Ukrajina, která pomáhá lidem zasaženým válečným konfliktem na Ukrajině.

Výuka programování online

Dvanáctiletá Pavla Janoušková pořádá už druhým rokem bezplatné kurzy programování, ve kterých učí nejen děti, ale i dospělé. Už od školky totiž ráda programuje a trápilo jí, že velké množství dětí, zejména dívky se k němu během školní výuky vůbec nedostanou. Celkem se Pavliných kurzů zúčastnilo během uplynulého roku přes sto dvacet lidí. Řada dětí si tak našla cestu k programování a v této činnosti pokračují i po skončení kurzů.

Kategorie střední školy

Sestry v akci za záchranu života

Šestnáctiletá Eliška a čtrnáctiletá Anička rok točí videa na Youtube o ekologii. Svůj kanál pojmenovaly Sestry v akci za záchranu života. Samy vysvětlují, jak šetřit vodou, třídit odpadky nebo chránit přírodu

Jatečka pomáhá

Aktivní studenti Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem se snaží reagovat na aktuální potřeby lidí, kteří se ocitají v nelehkých životních situacích. V průběhu posledního roku vymysleli a zrealizovali projekty, které pomohli seniorům, dětem s postižením i ukrajinským uprchlíkům. Organizují dobročinné sbírky, zapojují se do celorepublikových kampaní nebo navštěvují dlouhodobě nemocné pacienty.

Po stopách rodiny Pickových 

Studenti Gymnázia Bohumila Hrabala se rozhodli pátrat po osudech židovské rodiny Pickových, kteří ve městě Nymburk provozovali textilní továrnu. Po dobu dvou let mapovali osudy členů této rodiny, která během druhé světové války byla deportována do koncentračních táborů. Jejich pátrání bylo úspěšné a podařilo se jim napojit na přeživší. Ve spolupráci s městem, tak pomohli vzdát holt této rodině. Za přítomnosti potomků a dalších vzácných hostů společně odhalili první Stolpersteiny v Nymburce.

Kategorie mladí lidé do 30 let

Kaleido

Projekt, který vznikl během covidové pandemie z iniciativy bratrů Marka a Filipa Hášových. Kaleido přináší svět k těm, kteří už sami do světa nemohou. Jde o unikátní nástroj pro aktivizaci a kognitivní trénink seniorů. Kaleido přináší zážitky tvořené přesně na míru potřebám a přáním seniorů ve spolupráci s aktivizačními týmy. Procházky lesem, relaxace na pláži nebo česká i evropská města s českým průvodcem. Tento projekt už pomohl ve více než 135 pečovatelských zařízeních v 5 zemích.

Nekrm kachnu! do škol a knihoven

Spolek Fakescape už od roku 2018 zvyšuje mediální gramotnost v České republice i v zahraniční. Uvědomují si, že je v dnešní době velice důležité učit společnost čelit hrozbám, jako jsou dezinformace či informační války. Své aktivity však chtěli dělat atraktivně, aby měli, co největší efekt pro cílovou skupinu. Proto vznikl nápad vytvořit karetní hru Nekrm kachnu, která má za cíl zábavnou formou zvýšit mediální gramotnost napříč věkovými kategoriemi. Díky dárcům pak věnovali přes kusů 400 her do škol, knihoven a dalších institucí.

Indiánky

Anna Sedláková a Karolína Krejčová se v roce 2019 rozhodly založit první neziskovou organizaci, jejímž primárním cílem je osvěta (ne)plodnosti v České republice a pomáhat tak ženám s různými diagnózy v této oblasti. Osobními příběhy s neplodností v médiích de-tabuizují téma a upozorňují na ženská onemocnění, o kterých se nemluví. Zároveň ukazují možné cesty za plodností a nabízí psychologickou pomoc - snaží se o předcházení ženských traumat z (ne)plodnosti.

HLASUJTE!