Spolu s českými a ukrajinskými studenty jsme uctili památku jejich vrstevníků, kteří byli zabiti během války v Ukrajině

27.6.2023 / Příběhy bezpráví / JSNS

Na pražském Střeleckém ostrově jsme zorganizovali každoroční akci zvanou Den Příběhů bezpráví. Desítky českých a ukrajinských studentů přišly uctít památku svých vrstevníků, kteří zemřeli vinou ruské agrese v Ukrajině. Pietní akt proběhl symbolicky, 26. června, v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu, aby upozornil na všechny oběti ruské imperiální politiky.

Podívejte se na video z pietního aktu

Během války v Ukrajině umírají civilisté, mezi nimi i mladí lidé. Během letošního ročníku Dne Příběhů bezpráví jsme se proto rozhodli spolu s českými a ukrajinskými studenty uctít památku jejich vrstevníků, lidí ve věku 14-21 let, kteří přišli o život kvůli ruské agresi. Cílem akce bylo také připomenout široké veřejnosti důležitost a smysluplnost podpory Ukrajiny a jejích občanů.   

Pietní akt proběhl symbolicky 26. června, v předvečer dne, kdy si v Česku připomínáme památku obětí komunistického režimu, s cílem upozornit na všechny oběti ruské imperiální politiky.  

Dnešní Rusko prosazuje své imperiální zájmy agresivně a vojenskou silou, stejně jako to dělal v minulosti Sovětský svaz. Nerespektuje mezinárodní právo, suverenitu států, základní lidská práva, dopouští se hrůzných zločinů. Během několika předchozích ročníků Dne Příběhů bezpráví jsme poukazovali na paralely ruské invaze na naše území v roce 1968 a následné okupace Československa se situací na části území Ukrajiny po obsazení Krymu. Vlivní světoví i čeští politici dlouhodobě relativizovali a zlehčovali hrozbu, kterou Rusko představuje, ekonomické zájmy byly nadřazovány zásadovým postojům, převládala pohodlná iluze, že Rusko nepřekročí jisté hranice – to všechno přispělo k dalšímu vojenskému napadení Ukrajiny,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. A dodává „Naše vzdělávací aktivity dlouhodobě zaměřujeme na školy po celé republice, čeští studenti se pravidelně zúčastňují námi pořádaných akcí. Letošní pietní akt jsme se rozhodli věnovat jejich ukrajinským vrstevníkům, chceme přiblížit tragické osudy mnohých z nich. Studenti a studentky obou národností tak společně uctí památku mladých lidí zabitých při ruských vojenských operacích. Nedaleko od nás stále umírají civilisté. Každý den přicházejí zprávy o utrpení Ukrajinců a Ukrajinek. Válka trvá už dlouho. Přesto nebo spíše právě proto nesmíme přijmout, že se to prostě děje, nesmíme si zvyknout. Ukrajina dál potřebuje podporu a pomoc. Brání i naši bezpečnou a svobodnou budoucnost.“ 

Studenti obou národností se sešli na pražském Střeleckém ostrově, aby společně ve dvojicích rozsvítili lampiony se jmény svých vrstevníků, kteří zemřeli v důsledku ruské agrese v Ukrajině, a vypustili je na hladinu Vltavy. 

 

Mezi oběťmi, jejichž jména studenti napsali dvojjazyčně na lampiony, byl například 14letý Vjačeslav Jalyšev, který opustil kryt, aby varoval starší sousedy před náletem, ale zemřel, když raketa dopadla na ubytovnu, ve které přebývali, nebo 19letá Ivanna Obodzinska, která zemřela i se svými dvěma ročními dvojčátky, bratrem a maminkou, když jejich dům zasáhla letecká puma. 

Tyto a další příběhy obětí vybrali za účelem pietního aktu pracovníci ukrajinské platformy paměti Memorial a jsou umístěny na webu Příběhů bezpráví.  

 

Nechceme, aby se lidé, které válka v Ukrajině připravila o život, stali statistickými jednotkami, cenná je vzpomínka na každého zabitého člověka. Dáváme hlas jejich blízkým, kteří se vyrovnávají s bolestnou ztrátou, zveřejňujeme oficiální údaje. Každý den slyšíme od příbuzných a přátel obětí války, že projekt je pro ně důležitý, pomáhá jim. Věříme, že naše materiály pomohou potrestat viníky, přispějí k tomu, aby hlas Ukrajiny byl ve světě ještě více slyšet. Věříme, že díky našim projektům lidé za hranicemi Ukrajiny mohou lépe pochopit, že v naší zemi denně umírají lidé jako oni sami, říkají pracovníci platformy Memorial. 

Tyto a další příběhy obětí vybrali za účelem pietního aktu pracovníci ukrajinské platformy paměti Memorial a jsou umístěny na webu Příběhů bezpráví.  

Fotografie zachycující pietní akt najdete také na našich sociálních sítích a video budete moci zhlédnout v následujících dnech také v desítkách kin po celé České republice.