Jubilejní desátý ročník Ceny Gratias Tibi má své vítěze
27.9.2023 / Cena Gratias Tibi / JSNS
Již podesáté jsme ocenili projekty mladých lidí do 30 let, kteří svými činnostmi mění okolní svět k lepšímu. Vítězové jednotlivých kategorií převzali Cenu Gratias Tibi během slavnostního večera 26. září v pražském divadle Vzlet z rukou významných osobností a laureátů předchozích ročníků.
Za deset let existence Ceny Gratias Tibi bylo nominováno již více než 1000 projektů mladých lidí, kterým není okolný svět lhostejný a svými aktivitami mění věci k lepšímu. V letošním roce porota vybírala mezi 83 nominovanými. Z nich tři obdrželi cenu v hlavních věkových kategoriích: základní školy, střední školy a lidé do 30 let. Diváci rozhodli o vítězi Ceny veřejnosti. Dále byl vyhlášen nejlepší environmentální projekt a předáno zvláštní uznání společnosti Člověk v tísni za prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů, které již druhým rokem putovalo do zahraničí.
„Rozhodování o vítězích nebylo ani v letošním roce jednoduché, protože u všech nominovaných projektů nebylo pochyb, že za nimi stojí velké odhodlání, píle, čas, a především zájem dělat věci jinak, lépe nebo chuť pomáhat, vzdělávat. To, že se v letošním roce uskutečnil již desátý ročník Ceny Gratias Tibi vypovídá o tom, že mladé generaci není okolní svět lhostejný, z čehož máme obrovskou radost. Mnohdy jsou pro ně inspirací i projekty jiných lidí, které jim ukazují, že úsilí se vyplácí. Právě proto jsme se rozhodli na slavnostní předávání přizvat i laureáty z předchozích ročníků, kteří dodnes ve svých aktivitách pokračují, a dát jim tak možnost vzájemně se inspirovat a povzbudit,“ říká Linda Šilingerová, koordinátorka Ceny Gratias Tibi.
Slavnostním večerem, jehož součástí bylo i hudební vystoupení kapely Midi Lidi, provázela moderátorka Ester Janečková. Vedle bývalých laureátů předali ocenění také: norský velvyslanec Victor Conrad Rønneberg, novinář a youtuber Jiří Burýšek, fotografka Dana Kyndrová, režisér a herec Jiří Havelka, herečka Antonie Formanová a ředitel Jednoho světa na školách Karel Strachota.
Kategorie základní školy
Cenu v nejmladší kategorii získali žáci ze Základní školy Vápenná z Jesenicka. Ti se začali zajímat o zaniklou sudetskou osadu Kamenná a v průběhu tří let postupně obnovovali místa, která bývala součástí jejich obce. Vytvořili tak ojedinělý prostor, kde se mohou společně setkávat s místními i s turisty a předávat ostatním kus historie místa, kde žijí.
Kategorie střední školy
Vítězem kategorie střední školy se stal projekt Názory politiků, jehož zástupci se snaží přibližovat politiku široké veřejnosti. Formou předvolebních analýz představují svým čtenářům srozumitelně názory kandidátů na různé otázky, které právě hýbou společností. Za celou dobu fungování projektu pokryli čtvery volby a pomohli více než 300 tisícům lidí zvolit sobě nejbližší kandidáty do veřejných funkcí.
„Chtěl bych poděkovat Člověku v tísni a Jednomu světu na školách za to, že vytváří prostředí, které motivuje mladé lidi, a nejenom je, k tomu, aby se angažovali ve prospěch společnosti. A také bych chtěl poděkovat politikům, kteří jsou slušní, féroví, kteří si dělají čas na to vysvětlovat svoje názory, a to hlavně názory na témata, která zajímají mladé lidi,“ říká jeden ze zástupců projektu.
Kategorie lidí do 30 let
V nejstarší kategorii porotu nejvíce zaujal projekt Medici na ulici studentů lékařských fakult, kteří se rozhodli pomáhat přímo na ulici, tam, kde jiní nechtějí. V roli mediků vchází do reality prostředí lidí bez domova a ve spolupráci se sociálními pracovníky z dalších organizací zajišťují kontinuální chod nízkoprahových ošetřoven nebo sami vyráží pravidelně do terénu, a to všechno dobrovolně, z vlastní iniciativy.
Environmentální kategorie
Vítězem environmentální kategorie se stal Jan Grünwald alias Czech Birder, což je pseudonym, pod kterým ho znají především jeho sledující na sociálních sítích, kam pravidelně přidává fotky a zajímavosti o ptácích. Jan je v současnosti doktorandem na Ústavu pro životní prostředí Univerzity Karlovy, ale o ptactvo se zajímá už od sedmi let, kdy také vstoupil do České společnosti ornitologické. Od 17 let pořádá akce pro veřejnost, jako jsou vycházky za ptáky, přednášky nebo promítání fotografií. Věří totiž, že nejlepší cesta ke komplexní ochraně přírody je vzdělávání veřejnosti. (Toto ocenění udělujeme díky spolufinancování ze strany Státního fondu životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.)
Cena veřejnosti
Nejvíce hlasů ve veřejném hlasování získaly skautky z Velkého Meziříčí se svým projektem Káva od srdce. Ty se před šesti lety rozhodly, že budou konat dobro a začaly pravidelně pořád dobročinnou kavárnu, jejímž cílem je vždy vybrat finanční prostředky na pomoc některé z místních rodin. V letošním roce se jim podařilo vybrat více než 277 tisíc korun pro Terezku, která žije s mozkovou obrnou.
“Děkujeme, že jsme mohly být nominované do této krásné ceny a děkujeme za příležitost, kterou jsme dostaly. Díky tomu jsme mohly ukázat i dalším nadšeným mladým lidem, že něco uspořádat nebo se aktivně zapojit do dění ve světě není zas takový problém,” říkají skautky Marie a Ilona.
Zvláštní uznání Člověka v tísni
Zvláštní uznání uděluje Člověk v tísni do některé ze zemí, kde organizace pomáhá. V letošním roce organizátoři ocenili egyptskou nezávislou investigativní novinářku (jméno z bezpečnostních důvodů neuvádíme) za její odvahu a odhodlání upozorňovat na bezpráví dějící se v její zemi. Egyptský režim se v posledních letech vyznačuje vykonstruovanými procesy, stíháním politických oponentů, pronásledováním a vězněním aktivistů, blogerů a mladých lidí, kteří chtějí vyjádřit své názory, a tím likviduje občanskou společnost. (Toto ocenění je realizováno díky podpoře norských fondů v rámci projektu JSNS-Vzdělávání o lidských právech prostřednictvím audiovizuálních materiálů r. č. LP-HRMGSA-046.)
Více informací o ocenění a vítězných projektech najdete na www.gratiastibi.cz.