Příjďte za námi do Kina Příběhů bezpráví na nový film 1989: Chceme dýchat

10.11.2023 / Příběhy bezpráví

Oslavy mezinárodního dne studenstva a nabytí svobody 17. listopadu budou již po šesté probíhat na Jungmannově náměstí, a to v Kině Příběhů bezpráví. Zavzpomínejte spolu s námi u příležitosti výročí sametové revoluce na euforii, která po pádu komunistického režimu ve společnosti panovala. Letos se také můžete těšit na nový film režiséra Karla Strachoty 1989: Chceme dýchat. Stavte se do Kina Příběhů bezpráví kdykoliv během dne. V letošním roce poběží v kině tři filmy režiséra Karla Strachoty a to od 11hodin do 22 hodin.

Na náměstí bude proi vás připravena velká obrazovka, hlediště i deky na zahřátí. Dejte vědět, že přijdete v události na Facebooku

Nový film 1989: Chceme dýchat 

V letošním roce se můžete těšit na nový film režiséra Karla Strachoty 1989: Chceme dýchat.

Teplice v období takzvané normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Nový snímek Karla Strachoty je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

 

Zveme vás také na promítání a následnou debatu do kavárny Langhans, centru Člověka v tísni na adrese Vodičkova 707/37, Praha 1. V 17:30 promítneme film 1989: Chceme dýchat a poté následuje debata s režisérem filmu Karlem Strachotou

Výstava Závadová mládež

Na Jungmannově náměstí v Praze si můžete projít také výstavu doprovázející nový film 1989: Chceme dýchat, která představuje příběhy mladých lidí z Teplic. Ti v 80. letech 20. století toužili žít svobodně a podle svých ideálů, do jejich životů však zasahoval komunistický režim. Prostřednictvím 5 panelů výstava zachycuje předrevoluční atmosféru v severních Čechách, jež byla charakteristická neúnosnou ekologickou situací a rozvojem specifické punkové scény.

Výstava Závadová mládež
 

Filmy, které jsou na českých školách nejsledovanější 

Po celý den budeme v Kině také přehrávat další dva filmy vztahující se k sametové revoluci. Oba filmy jsou v našem Kině dostupné i s anglickými titulky. 

1989: Z deníku Ivany A. 

Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. Maturitní ples kontrastuje s událostmi Palachova týdne; otravné oslavy 1. máje a memorování sovětských reálií k blížící se maturitě s první cestou na „Západ“; radostné zážitky posledních školních prázdnin s nástupem do nevábného zaměstnání a vyhlídkami na budoucí šedivý život. Přichází sametová revoluce...

Snímek Karla Strachoty je syntézou skutečných deníkových záznamů, sekvencí ze zpravodajských a publicistických pořadů, ukázek z dobového tisku, soukromých dokumentů a fotografií. Originální filmová výpověď o době před 30 lety, obohacená animacemi a výraznou hudbou, je určena zejména mladé generaci.

1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu

Petrovi Kořínkovi je 21 let, pochází z Pardubic, poslouchá undergroundové kapely, čte samizdatové knihy, ve škole má problémy kvůli svým dlouhým vlasům. A sní o emigraci. Je totiž začátek roku 1989 a nic nenasvědčuje tomu, že by se v komunistickém Československu dočkal svobody. „Nedovedu si představit, že bych v tom policejním státě, kde o mém životě rozhoduje pořád někdo jiný, žil dál,“ píše rodičům v dopise, který hází do schránky chvíli před tím, než 7. února 1989 nasedá do vlaku mířícího do Paříže.

Po několika krušných měsících v utečeneckém táboře nakonec získá pas, najde si práci a seznámí se i s vůdčí postavou českého exilu Pavlem Tigridem, přesto je mu ale smutno. Jen těžko se smiřuje s myšlenkou, že možná už nikdy neuvidí své rodiče a kamaráda Martina, s nimiž si pravidelně píše. Aspoň na dálku tak spolu prožívají pozvolný rozpad sovětského bloku, pád Berlínské zdi a nakonec i studentské demonstrace ústící v sametovou revoluci. A také naděje i obavy z nejisté budoucnosti. Právě dopisy, které si Petr posílá se svými nejbližšími, jsou osnovou snímku Karla Strachoty přibližujícího fenomén emigrace. Kombinaci dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií umocňují kresby, animace, a především výrazná hudební složka.

Budete slavit výročí sametové revoluce ve svém městě? Vytvořte nezapomenutelnou atmosféru veřejným promítáním nového filmu 1989: Chceme dýchat. Uvažujete o veřejné projekci? Dejte nám vědět na email info@pribehybezpravi.cz a domluvíme se s vámi na podrobnostech.

Kino Příběhů bezpráví je podpořeno Magistrátem hlavního města Prahy. 

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.