První pamětní medaile předána v Bukurešti

16.6.2014 / Příběhy bezpráví

Rumunský psychiatr a spisovatel Ion Vianu převzal v rezidenci velvyslance České republiky v Bukurešti od žáků a studentů pamětní mediali s nápisem I díky vám jsme svobodní za aktivní odpor proti komunistickému bezpráví a solidaritu s československou Chartou 77.

Setkání se zúčastnilo na čtyřicet členů české komunity v Bukurešti. Na místě byli čeští studenti a žáci, kteří předali medaili, rumunští studenti bohemistiky, rumunští političtí vězni a bojovníci za svobodu a demokracii z období před r. 1989 a představitelé Institutu vyšetřování zločinů komunismu a památky rumunského exilu. Účastníci mj. zhlédli film O. Sommerové Ztráta víry a Případ dr. Horáková J. Mudry.

Před převzetím medaile položil p. Vianu spolu s velvyslancem Jiřím Šitlerem kytici k desce věnované památce Václava Havla a jiných bojovníků za svobodu a demokracii v parku Izvor. Ion Vianu promluvil o tom, že v Rumunsku existoval až do 60. let ozbrojený odpor proti komunismu, ale na rozdíl od jiných zemí zde neexistoval odpor občanský. Vzpomněl také na rok 68 a okupaci Československa, o které se dozvěděl v Paříži, kde se právě nacházel, na dokument Dva tisíce slov a na Chartu 77. Svůj proslov uzavřel slovy: „Nedostižným vzorem a modelem občanské odvahy byl pro celý sředo a východoevropský svět Václav Havel. Nikdo jiný s ním nesnese srovnání“.

Podívejte se na fotografie, jak celá akce 13. 6. probíhala.

 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.