Příběhy bezpráví 2014 ve fotografiích
11.12.2014 / Příběhy bezpráví
Letošního ročníku věnovaného 25. výročí sametové revoluce, se zúčastnilo 387 základních a 302 středních škol z více než 350 měst a obcí. Všem učitelkám a učitelům, kteří se rozhodli představit žákům sametovou revolucí pomocí filmu, besedy s hostem, projektových dnů či jiných akcí děkujeme za zaujetí pro svou práci a za vynaložené úsilí. Věříme, že se vyplatilo!
promítalo se ve třídách, v klubovnách i aulách
foto: Gymnázium Česká, České Budějovice; Základní škola Březová; ZŠ a MŠ Masarykova, Brno
„Nejvíce mě zaujalo vyprávění z deníku studentky. Obzvláště to, že už v té době si lidi mysleli, že to, co se děje, se musí změnit. Líbilo se mi, že ve filmu byly ukázky z doby, kdy ten deník psala a také to, že nedělala žádné okolky a vše napsala tak, jak si to myslela."
David Moravec, žák, ZŠ Za nádražím, Český Krumlov
Besedovalo se s pamětníky
foto: ZŠ Zámecká, Litomyšl; Gymnázium Čajkovského, Olomouc; Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Emanuela Pȍttinga a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Olomouc
Žáci na základní škole Zámecká v Litomyšli besedovali s profesorem Hansem Rennerem. Studenti Gymnázium Čajkovského se setkali s významnými olomouckými osobnostmi akademického světa: Doc. PhDr. Jiřím Lachem, Ph.D. z Filozofické fakulty (Katedry politologie a evropských studií) a PhDr. Pavlem Urbáškem, ředitelem Archivu UP. Olomouckou zdravotní školu navštívila herečka Moravského divadla Ivana Plíhalová.
„Dokument, přednáška a následná beseda – to vše bylo velmi zajímavé. Film mi přiblížil dobu, kdy mí rodiče byli ve stejném věku jako já. Přednášející mluvili velmi zajímavě - tak, že jsem „musela“ pořád poslouchat“.
Katka, žákyně, Gymnázium Čajkovského, Olomouc
Konaly happeningy, tematické vycházky, vytvářely se plakáty….
foto: Gymnázium V. Nováka, Jindřichův Hradec; Základní škola Sychrov, Vsetín; ISŠ Technická, Benešov
Studenti ve Varech se vrátili v čase. Převlékli se za pionýry i veksláky
„A v pátek jsme si zkusili, jak zažili školu naši rodiče. Na chodbě jsme museli pochodovat, ze začátku to bylo zábavné, ale ke konci už moc ne. Na fyzice jsme zas měli techniku našeho socialistického bloku. Museli jsme si narýsovat 2cm okraje do sešitu. Byl to hezký a hlavně zajímavý den. Ale žít bych v tom nechtěl.“
David Bedlán, žák, ZŠ Za nádražím, Český Krumlov
„… Projekt se mi velmi líbil a doufám, že není v tomto školním roce poslední.“
Tereza Haasová, žákyně, ZŠ Jedovnice
TO MY TAKY!