Rebelkou v čase normalizace

15.1.2015 / Příběhy bezpráví

K výročí úmrtí Jana Palacha zpřístupňujeme na jsns.cz nový český dokumentární film Olgy Sommerové o životě Marty Kubišové. Svým žákům tak můžete promítnout snímek, který získal hlavní diváckou cenu na festivalu v Karlových Varech a který byl nominován na Českého lva za nejlepší dokumentární film.

Je pro mě velikou ctí, že film jde do škol a že se dostane mezi mladé lidi, kteří se na mém životním příběhu můžou seznámit s tím, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmost. Budou se moci naučit, že je třeba si obou těchto věcí vážit a pečovat o ně, aby se už nikdy ta čtyřicetiletá nespravedlnost a svévole nemohla opakovat,“ říká zpěvačka Marta Kubišová.

K filmu Magický hlas rebelky jsme již tradičně zpracovali informační texty o době, ve které se dokument odehrává a podařilo se nám také získat vyjádření zpěvačky k otázkám studentů. Vše najdete v informačních materiálech lekce.

Jedna z výukových aktivit má název Kariéra, nebo svědomí a s její pomocí můžete se žáky hlouběji probrat různé situace, kterým umělci museli během komunistického režimu čelit.  Z rozhovorů s některými vyučujícími jsme se dozvěděli, že se film líbil i žákům 9. třídy, a proto ho doporučujeme zařadit již pro věkovou kategorii 14 let a více.

Film je na jsns.cz přístupný online.

 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.