Laureáti Ceny Příběhů bezpráví 2015

2.11.2015 / Příběhy bezpráví

Již dnes večer v pražském kině Lucerna obdrží dva muži a jedna žena letošní Cenu Příběhů bezpráví. V průběhu roku studenti z celé republiky nominovali své kandidáty a v říjnu zasedla studentská porota, která z nominací tři laureáty vybrala. Podívejte se, kdo byl vybrán!

 

Josef Odehnal (*1930, Proseč u Skutče)

Se svým postojem k režimu se nikdy netajil – už v osmnácti letech se dostal před soud pro     mladistvé, kde byl žalován za pobuřování a hanobení Sovětského svazu. Později se se skupinou tzv. budislavských Jánošíků domluvil, že střelbou vystraší místopředsedu místní komunistické strany. Ačkoliv se nakonec této akce sám nezúčastnil, byl v roce 1950 ze skupiny zatčen jako první. Při výslechu odmítl cokoliv prozradit a u litomyšlského soudu byl odsouzen k 15 letům odnětí svobody, konfiskaci veškerého majetku a peněžní pokutě. Propuštění na základě amnestie se dočkal po šesti letech.

 

 

František Cecha (*1895, Žatčany u Brna - †1959, Valdice)

Odmala byl velmi pracovitý a jeho snem bylo stát se sedlákem a starat se o vlastní hospodářství. To se mu také díky jeho píli a pracovitosti podařilo - v roce 1928 si v Žatčanech u Brna dům s pozemky koupil. S pomocí celé rodiny se mu dařilo a hospodářství jen vzkvétalo. V roce 1951 byl ale zatčen a odsouzen na deset let vězení za údajnou velezradu. A to proto, že se snažil pomoct utéct pronásledovanému knězi Jančovi. Jeho dům byl prodán a pole propadla družstvu, manželka s dětmi se musela vystěhovat. On sám se svobody nedožil. Po krutém zacházení a psychickém vytížení ve valdické věznici zemřel.


 

Marie Chalupová (*1925, Licibořice u Chrudimi)

Už během druhé světové války pomáhala na Chrudimsku spolu se svou rodinou partyzánům, kterým nosila jídlo. A po komunistickém převratu v odbojové činnosti pokračovala. Ve skupině, která převáděla lidi přes hranice do Západního Německa, fungovala jako spojka a jejím členům předávala zprávy. Na tuto její činnost ale zanedlouho přišla StB a přišla ji zatknout přímo do školky v Pískové Lhotě u Poděbrad, kde v té době pracovala. Zařazena byla do monstrprocesu s Miladou Horákovou a při veřejném soudním procesu jí byl navržen trest smrti provazem, který později zněl patnáct let. Propuštění se dočkala po osmi a půl letech. Naději a víru ve spravedlnost si uchovala i přes to, za jakých podmínek byla vězněna a jaké vyšetřovací metody na ní byly využívány.

 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.