Prohlédněte si fotogalerii z Měsíce filmu na školách

3.12.2015 / Příběhy bezpráví

Už po jedenácté pořádaly stovky základních a středních škol po celé České republice Měsíc filmu na školách - letos s tématem okupace Československa v roce 1968. Podívejte se, jak probíhal!

Letošní rok se do projektu zapojilo 597 základních a středních škol z celé České republiky. Ty během listopadu promítaly filmy o československých dějinách a zvaly hosty na následné besedy. Těch se zúčastnili například režisérka Helena Třeštíková, ukrajinský politický vězeň Jurij Jacenko, ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský, scénárista Štěpán Hulík, historik Petr Čornej, spisovatel Ivan Klíma, herec Jan Potměšil a spoustu dalších pamětníků, historiků a filmařů. Prohlédněte si fotogalerii!

I tento rok byly reakce učitelů na Měsíc filmu na školách velmi kladné. To, jak se beseda povedla, si pochvalovala třeba paní učitelka Luďka Hubená ze Středního odborného učiliště gastronomie v Praze:

„Pan Hájek velmi poutavě dokázal popsat svoje zážitky a celou situaci v roce 1968 a zároveň svůj život v době komunismu. To mu bylo zakázáno studovat a nemohl se stýkat se svými sourozenci, se kterými byl po emigraci svého otce oddělen. Po roce 1989 se mu podařilo své sourozence najít a přes Červený kříž našel i otce. Ten se však setkání nedožil. Osobní prožitky zaujmou studenty většinou více než pouhé sledování filmu. Studenti se dotazovali také na okupaci Ukrajiny a současný příliv emigrantů a terorismus. Zajímala je i otázka vojenské služby. Byla to jedna z nejlepších besed, která u nás v rámci Měsíce filmu na školách proběhla.“

A filmové projekce a besedy hodnotili kladně i samotní žáci. Žáci ze základní školy Na Pražské v Pelhřimově napsali:

„Vsadím se, že většina z nás si dokumenty dobrovolně nepustí. Je hezké, že se s těmito událostmi setkáváme jinak než v hodinách dějepisu.“

Nebo:

„Paní Franková nás skvěle zapojila do děje. Já jsem například až teď pochopila, o co vlastně v té době šlo.“

Zároveň se také 54  škol zapojilo do projektu Naše okupace. V něm pátrali žáci po průběhu srpnové okupace Československa ve svých regionech a obcích. Ptali se prarodičů, pamětníků, pátrali v knihovnách a archivech, hledali dobové fotografie a kroniky. Všechny zpracované příběhy budeme postupně zveřejňovat v Mapě Příběhů bezpráví.

A i Naše okupace se učitelům i žákům líbila. Učitelka Hana Kadavá ze základní školy Švabinského v Sokolově nám napsala:

„Děkuji za možnost zúčastnit se projektu, děti to hodně bavilo. Hlavně jsem ráda, že samy poznaly, že zeptat se dědy a babičky také může být zajímavé a bylo to pro ně nezapomenutelné...“
 

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.