Finalisté Gratias Tibi se zajímají o evropskou politiku

7.12.2015 / Cena Gratias Tibi

Finalisté ceny Gratias Tibi vyrazili na studijní cestu do Štrasburku. Prohlédli si Evropský parlament, setkali se evropským poslancem Luďkem Niedermayerem a zástupkyní evropské ombudsmanky.

Mladí lidé se při setkání v Evropském parlamentu zajímali hlavně o to, jaká témata se v současnosti v EU nejvíce probírají, ale také jaký je pracovní i osobní život poslanců. Pan Nidermayer na oplátku aktivním debatérům vysvětloval, jak to v parlamentu funguje v jednotlivých frakcích, a jak je občas těžké se uvnitř prosadit. Evropský parlament totiž funguje na úplně jiných principech, než národní. Politici se zde musí mnohem více domlouvat na kompromisech, které by v našem prostředí byly nereálné.

Zároveň všem zdůraznil, že Evropská unie bude mít budoucnost, jedině tehdy, když v ní budeme mít důvěru, protože zde nerozhodují úředníci, jak občas zaznívá v mediích, ale námi zvolení zástupci.

Pokud by se EU rozpadla, hrozí nám nejenom narušená bezpečnost celého kontinentu, ekonomická nejistota, ale dozajista by vznikla nějaká užší unie zemí z tvrdého jádra a my bychom nemohli zasahovat do společných zájmů, padlo v diskuzi.

Po debatě s panem Nidermayerem účastníci nahlédli do hlasovacího sálu, kde měl v tu dobu důležitý proslov o uprchlické krizi současný italský prezident Sergio Mattarella. Návštěvu v  parlamentu pak završila poutavá přednáška zástupkyně Evropského veřejného ochránce práv, který se zabývá stížnostmi na orgány, instituce a další subjekty Evropské unie.

Finalisté a výherci celou cestu zhodnotili za velice inspirativní setkání s dalšími aktivními lidmi, se kterými mohli sdílet své zkušenosti.

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.