Mladí lídři chtějí zvelebit místa, kde žijí

15.4.2016 / Hledá se

Sebrat vajgl, zamést před domem, dobrovolně pomoct sousedovi přilepit dlažku. I to je hrdinství, které si zaslouží pochvalu. U nás se sešlo celkem 9 projektů, které si nekladou malé cíle ve velebení veřejného prostoru. Prohlédněte si je.

Největší projekt, co do velikosti objektu, je určitě plán na znovuvyužití koksovny v Poldi Kladno. Obnovit by ji chtěla Veronika Polčíková, která bydlí nedaleko. „Koksovny mi přišly jako nejschůdnější místo, protože byly čerstvě sanovány a jsou na pozemku města Kladna.“ Komunikuje proto s veřejností o tom, jakým způsobem se mají využít. 

Obnovit by se měl i zámek v Ptení. K poměru k obci nadměrná stavba, která je pro místní dlouhá léta zavřená a je řada lidí, kteří netuší, jak to uvnitř vypadá. Je tu proto Martin Horák, který by chtěl byť i drobnými akcemi zpřístupňovat prostory zámku a upozornit na jeho stav.

Na památky se zaměřili i Michal Pauza a Matěj Brožek. Michal plánuje zřídit informační tabuli o Svatováclavském dubu ve Stochově, o jehož historii či existenci neinformuje v okolí vsi jediná cedule. Matěj chce podobně pomocí informačních tabulí rozšířit povědomí o památkách pražských Vinohrad.

Dlouhodobě se zvelebování Rakovníka věnuje Jan Mudra. Zařídil už veřejné piano, graffiti zeď a knihobudky. Teď chce znovuobnovit jedno z městských hřišť. Chce totiž každý rok navázat novým projektem, který zlepší život ve městě.

A další a další…

Třeba třídění biologického odpadu v Plzni nebo veřejná nabíječka elektromobilů v Litoměřicích.

Postoupil někdo s projektem do druhého kola? Dozvíte se v prvním díle pořadu! A do té doby můžete aspoň zamést v rámci projektu Ukliďme Česko.

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.