Nový film (nejen) na léto

13.7.2016 / JSNS

Filmy o moderních dějinách jsme tentokrát rozšířili o dokument, který přibližuje polské dějiny a společnost v 70. letech. Podívejte se na Tři kámoše, kteří jsou přes léto otevřeni i pro veřejnost!

Bronek, Leszek a Staszek v polovině 70. letech studovali polonistiku na krakovské univerzitě a zajímali se o polský literární život v emigraci – opatřovali si knihy, diskutovali o nich, půjčovali je ostatním studentům a tím na sebe samozřejmě strhávali pozornost politické policie. Neúspěšná snaha získat jednoho z nich – Staszka - ke spolupráci vedla až k tomu, že byl v květnu 1977 nalezen mrtvý na schodech jednoho činžáku v centru Krakova…. Polské režisérky v dokumentu TŘI KÁMOŠI rozplétají pozadí tohoto tragického příběhu, mluví jak s opozičními aktivisty, tak důstojníky tajné policie a přibližují životní příběhy zbylých kamarádů - Bronka a Leszka, které, jak se později ukázalo, se výrazně rozešly. Podívejte se na dokument, který se v Polsku setkal s velkým diváckým zájmem a rozvířil debatu o tom, jak se vypořádat s vlastní komunistickou historií.

Film najdete zde.

 

 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.