Předali jsme 11. Ceny Gratias Tibi aktivním mladým lidem

24.9.2024 / Cena Gratias Tibi

Již pojedenácté jsme v pražském Vzletu ocenili žáky, studenty a mladé lidi do 30 let, kteří mění okolní svět k lepšímu. Cenu za výrazný lidskoprávní počin získala neprávem vězněná kyrgyzská investigativní novinářka Aike Beishekeyeva. 

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 75 projektů, z nichž porota složená ze zaměstnanců Člověka v tísni a zástupců partnerských organizací vybrala v každé ze tří věkových kategorii tři finalisty a také vítěze environmentální kategorie. Během slavnostního večera bylo uděleno i speciální ocenění za výrazný lidskoprávní počin, které získávají aktivisté ze zemí, kde naše organizace pomáhá. O tom, kdo získá cenu veřejnosti, rozhodovali lidé od srpna na webu gratiastibi.cz.  

„Cena Gratias Tibi je příležitostí nejen k ocenění konkrétních mladých lidí, kteří přispívají k pozitivním změnám ve společnosti, ale také k poukázání na dopad jejich projektů. Všichni nominovaní nejsou pouhými pasivními pozorovateli dění kolem sebe, ale sami se angažují v tématech, která považují za důležitá. Věnují se například osvětě a vzdělávání, komunitnímu životu, moderním technologiím, sociální problematice nebo životnímu prostředí. Zároveň mohou inspirovat a motivovat k aktivitě svoje vrstevníky i nás ostatní. Svým odhodláním a energií tak přispívají k rozvoji občanské společnosti. Je to mimořádně důležité i proto, že většina mladých lidí nevěří, že mohou ovlivnit řešení problémů, které kolem sebe vidí, což vyplývá z několika našich výzkumů,“ říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.   

Slavnostní předávání proběhlo v pražském kulturním centru Vzlet, provázela jím moderátorka Ester Janečková. Součástí bylo i hudební vystoupení koncertního dua CEMARQUE + ZHILEE. Výherci převzali ocenění z rukou novináře Konstantina Sulimenka, zpěvačky Ridiny Ahmedové, lidskoprávního aktivisty Igora Blaževiče, novináře Roberta Břešťana, europoslance Luďka Niedermayera a ředitelky Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni Nadii Ivanovy. 

Laureáti 

Kategorie základní školy  

Cenu v nejmladší kategorii získal projekt Johanky talíře – Poison plates. Jeho autorem je třináctiletá Johanka Kábátová z Bechyně, která se rozhodla vyrovnat s kritikou na svůj vzhled. Hanlivé komentáře namalovala na keramické talíře. Ty tak nejen fungují jako jídelní nádoby, ale slouží i jako terapeutické pomůcky. Johanka doufá, že když bude mít kritiku takzvaně „stále na talíři“, ztratí tak slova na své síle.  

Kategorie střední školy  

Vítězem kategorie střední školy se stala Mládežnická rada Karviná. Toto volné uskupení studentů a studentek má jasný cíl: dát příležitost mladým lidem ve městě k seberealizaci a k uskutečňování různorodých projektů. Organizují vlastní akce pro karvinskou veřejnost nebo se dalšími aktivitami zapojují do projektů města. V budoucích letech se chtějí více zaměřit na environmentální problematiku. 

Projekt obdržel největší počet hlasů na webu gratiastibi.cz a získal tak i cenu veřejnosti.  

Kategorie lidí do 30 let   

V nejstarší kategorii porotu nejvíce zaujal projekt Vychovávej s láskou. Jeho autorka Romana Kubecová se rozhodla založit podcast zaměřený na rozhovory s lidmi, kteří si nesou nějaké trauma z dětství a nebojí se o tom mluvit. Jako pedagožka a vychovatelka v domově mládeže má s těmito těžkými tématy bohaté zkušenosti a snaží se informace šířit dál prostřednictvím sociálních sítí. Cílem projektu je poskytovat prostor pro sdílení osobních příběhů a vzdělávat veřejnost v psychologických aspektech výchovy. 

Environmentální kategorie  

Vítězem environmentální kategorie se stala Veronika Dušková se svým projektem VEDU clothing. Veronika se na sociálních sítích zaměřuje na šíření povědomí o problematice rychlé módy a nabízí alternativy v podobě návodů na opravy a úpravy oděvů, stejně jako tipy na udržitelnější alternativy. Skrze sociální sítě motivuje lidi k udržitelnějšímu životu a o problematice fast fashion přednáší na školách a různých akcích. 

Cena za výrazný lidskoprávní počin 

Držitelkou letošní Ceny Gratias Tibi za výrazný lidskoprávní počin je neprávem vězněná mladá novinářka z Kyrgyzstánu Aike Beishekeyeva, která ocenění získala za oddanost investigativní žurnalistice a touhu objasňovat endemickou korupci a nekalé praktiky ve své zemi. V současné době spolu s dalšími třemi novináři z redakce Temirov Live a Ayt Ayt Dese čeká na trest ve vazební věznici, hrozí jí až 8 let vězení. Ocenění za ni na místě převzal kyrgyzský obránce lidských práv a investigativní novinář Bolot Temirov.