Výzva PANTu – Dějiny jako plastelína a kladivo

31.1.2013 / Příběhy bezpráví

Připojujeme se k výzvě občanského sdružení PANT, provozující internetový portál Moderní dějiny. Výzva s názvem Dějiny jako plastelína a kladivo v reakci na nedávnou degradaci volební kampaně apeluje jednak na seriózní média a historiky, zejména pak na neziskové organizace a učitele, aby „pomohli otevřít celospolečenskou debatu a usilovali o to, aby kontroverzní události našich dějin přestaly být zneužívány a nepřípustně zjednodušovány“.

 

 

Výzva v kontextu nedávného dění dále poukazuje na důležitost „rozšiřování historického povědomí společnosti, školní výuky moderních dějin, vzdělávání nejen mladých, ale také jejich učitelů“. Celý text výzvy si můžete stáhnout zde.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.