Podněsterské odpoledne v Lounech

10.6.2013 / Filmové kluby

V rámci studentského filmového klubu se v Lounech konala projekce filmu Pevnost a po ní debata s Raisou a Annou, dvěma mladými stážistkami z Podněstří.

Dokument Pevnost od českých režisérů Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše pojednává o státem neuznané Podněsterské moldavské republice, jehož obyvatelé žijí nadále pod tlakem mocenské propagandy. V tomto (ne)státě žijí i Raisa a Anna, které jsou v Čechách na dvouměsíční stáži jakožto zástupkyně neziskového sektoru a které přijely do lounského gymnázia na debatu. Hovořily hlavně o konkrétních problémech ve své zemi i o občanské aktivistické činnosti, které se obě věnují. Odpolední film a debata přilákali nejen studenty ale i širokou veřejnost.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.