Zbraní může být v Barmě i kamera

18.6.2013 / Filmové kluby

Nejen o tom, že být aktivistou v Barmě není až taková sranda, se bavili studenti SPŠ sdělovací techniky v Panské ulici s mladými barmskými aktivisty po projekci filmu Barmský VJ.

Film o barmských reportérech, kteří ilegálně převáželi záběry z protivládních demonstrací roku 2007 za hranice státu, studenty zaujal nejen proto, že se sami filmem zabývají. Demoně a Isaacovi, hostům filmové debaty, pokládali spoustu otázek. Ptali se na životní úroveň obyvatel Barmy, na současnou politickou a náboženskou situaci v zemi i na to, odkud získává barmská armáda zbraně. Nebáli se pokládat i osobnější dotazy. „Zabili při protivládních demonstracích někoho z vaší rodiny nebo příbuzných?“  „Souhlasí vaši rodiče s tím, že jste aktivista?“ „Musel jste na vojnu?“, zaznívaly dotazy po filmu ve třídě. Barmští hosté později komentovali, jaké máme štěstí, že žijeme v zemi, kde mohou studenti naprosto svobodně pokládat jakékoliv dotazy.

Více o filmu Burmský VJ
Fotky z debaty

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.