Spustili jsme přihlášku do Měsíce filmu na školách

28.8.2014 / Příběhy bezpráví

Právě jsme spustili přihlašování do 10. ročníku Měsíce filmu na školách. Již po desáté proběhnou v listopadu na stovkách škol projekce filmů k tématu moderních československých dějin a besedy s pamětníky. V rámci jubilejního ročníku, věnovaného 25. výročí sametové revoluce, přicházíme také s novou formou zapojení do projektu.

Novinkou letošního ročníku je projekt Naše revoluce. Zapojte se touto formou a vypátrejte se svými žáky příběh revoluce ve vašem městě. Příběh pak sdílejte pomocí mapové aplikace.

Pomocí filmů a následných besed s pamětníky nacistického a komunistického bezpráví chceme seznámit mladé lidi s naší nedávnou historií a s těmi, kteří na vlastní kůži poznali, jak snadno člověk svobodu ztratí a jak těžce ji pak získává zpátky.

Využijte tedy jedinečnou možnost se s nimi v rámci Měsíce filmu na školách setkat. „Určitě je lepší setkat se s někým na živo. Vidíte, jak se mu střídají v obličeji emoce, a poznáte, jaké to bylo. Je to mnohem lepší než z učebnice,“ říká studentka ZŠ Litomyšl Anna Zahálková.

Pokud se do projektu zapojíte, zdarma získáte: dokumentární film 1989: Z deníku Ivany A., knihu Komunismu navzdory a plakátovou výstavu Sliby versus realita.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.