Víme, kdo získá Cenu příběhů bezpráví pro rok 2014

22.10.2014 / Příběhy bezpráví

V pátek 17. října zasedla studentská porota a vybrala tři laureáty, kteří získají Cenu příběhů bezpráví pro rok 2014. Rozhodování měli težké, museli vybrat tři osobnosti z celkem 21 zaslaných studentských nominací.

Prvním laureátem se stal Josef Čoček, který  jako agent-chodec převáděl lidi do svobodného světa. V roce 1954 byl chycen, mučen a nakonec odsouzen na doživotí. Více než deset let strávil v hrozných podmínkách v mírovské a leopoldovské věznici.

Druhou laureátkou je Karla Charvátová (roz. Grollová), která byla zadržena Státní bezpečností v roce 1948 za výrobu protirežimních letáků a kvůli tomu, že pocházela z úspěšné podnikatelské rodiny. Ve vazbě v Plzni na Borech ji čekalo nelidské zacházení, které vyvrcholilo znásilněním jedním z bachařů.

Poslední, třetí laureátkou se stala Jarmila Stibicová, která se po okupaci otevřeně postavila proti režimu a po smrti Jana Palacha organizovala na místní škole stávky, hladovky a různé protestní akce. Za šíření letáků k 1. výročí srpnové okupace byla podmíněně odsouzena na 6 měsíců s podmínkou na dva roky.

Ocenění budou těmto osobnostem předány na slavnostním zahájení Měsíce filmu na školách, 28. října v pražská Lucerně. Ceny budou předávat Marta Kubišová, Šimon Pánek a Tomki Němec.

Přečtěte si medailonky všech laureátů.

 

Zpřístupnění filmů žákům

 

Upozornění pro vyučující

Všichni vyučující, kteří mají bezplatnou registraci na našem portále, mohou zpřístupnit jakýkoliv film žákům.

Volbou Zpřístupnit žákům zahrnutou u všech lekcí, je možné vygenerovat přístupové údaje pro žáky.