Příběhy bezpráví v Lidových novinách

27.10.2014 / Příběhy bezpráví

Klíčové události v listopadu 1989 se odehrávaly v Praze, kde se do čela revoluce postavili později i celostátně známí lidé. Své listopadové hrdiny mají ale i regionální centra. Čtěte tento týden v Lidových novinách příběhy zpracované mladými lidmi z místa jejich bydliště.

Dnes se můžete seznámit s listopadovými událostmi v Lounech a s příběhem Jiřího Vlčka, bývalým ředitelem královéhradeckého pivovaru, který 17. listopadu 1989 po „pivovarské“ schůzi odvážel vojáky – členy hudební skupiny zpátky do kasáren. „Pobavilo mě, když jsem slyšel, že vojáci si v kasárnách pro zábavu pouštějí nahrávky tehdejšího představitele generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše,“ říká pan Vlček.

Během týdne se v Lidových novinách objeví příběhy z Českých Budějovic, Vsetína, Litomyšle a Říčan u Prahy.

Příběhy zpracovávají žáci a studenti ze základních a středních škol, kteří se letos během Příběhů bezpráví - měsíce filmu na školách zapojují do projektu Naše revoluce. Vyhledávají dobové fotografie nebo novinové články, oslovují pamětníky ve své obci a zdokumetované příběhy sametové revoluce sdílejí prostřednictvím mapové aplikace.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.