MS v hokeji v roce 1950

14.5.2015 / Příběhy bezpráví

Mistrovství světa v hokeji je v plném proudu a čeští hokejisté, jsou považováni bezmála za národní hrdiny. Nejinak tomu bylo i v roce 1950. Nicméně jen do 13. března.

Před šedesáti pěti lety se konalo mistrovství světa v Londýně a českoslovenští hokejisté se chystali obhájit vítězství z roku 1949. Těsně před odletem státní úřady rozhodly, že se československé mužstvo turnaje nezúčastní. Hokejisté, sbalení na cestu, zamířili místo na letiště do hospody U Herclíků, kde po pár pivech začali nadávat na komunisty. A na to čekala Státní bezpečnost. Ten večer byli zatčeni Bubník, Konopásek, Roziňák, Jirka, Červený, Macelis, Španinger, Hajný a Stock. Kobranova zatkli o den později a brankářskou hvězdu Bóžu Modrého o měsíc později. Celkem dostali 74 let a 8 měsíců.


Podívejte se na dokument Postavení mimo hru o tom, jak se ze dne na den z národních hrdinů stanou velezrádci národa.

 

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.