Spouštíme kampaň Proti ztrátě paměti

15.6.2015 / Příběhy bezpráví

Kampaň Proti ztrátě paměti letos připomíná okupaci Československa v srpnu 1968 a zároveň upozorňuje na všechny další případy, kdy Moskva použila tanky, aby zabránila zemím vystoupit ze sféry svého vlivu. Probíhat bude 25. až 27. června a zapojit se do ní můžete i vy!

Chceme znovu upozornit na to, co se tehdy stalo, a zdůraznit, že vpád a dlouholetý pobyt sovětské armády měl tragické následky. Jsme jedním z mnoha národů, které mají se sovětskou imperiální rozpínavostí neblahou zkušenost. V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině bychom tedy měli lépe rozumět tomu, k čemu nedaleko nás dochází, a této hrozbě se postavit," uvádí v memorandu kampaně Karel Strachota, ředitel projektu Příběhy bezpráví.

Připojte svůj podpis pod letošní memorandum i vy a staňte se tak jeho signatářem. Přijďte 25. června v 16:00 na Václavské náměstí na happening s živým tankem a pokračujte na debatu se třemi hosty - protestujícím na Rudém náměstí v roce 1968 Viktorem Fajnbergem, předsedou krymskotatarského  parlamentu Refatou Čubarovem a politickým geografem Michaelem Romancovem. Nebo se od čtvrtka do soboty stavte v horní části Václavského náměstí na filmovou projekci, prohlédnout si instalaci připomínající okupace nebo pomník věnovaný obětem okupací. Podívejte se, jaké všechny akce se v průběhu kampaně Proti ztrátě paměti konají.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.